Kdy začít s příkrmy a proč?

V prvních měsících života miminka si plně vystačíte s mlékem, trávicí trakt miminka ještě ani není na jinou formu potravy připraven, ale postupem času je důležité stravu začít obohacovat o další složky potravy. Sdružení Gastroenterologie, Hepatologie a Dětské výživy doporučuje zavadění nových chutí mezi 17. a 26. týdnem života. Zhruba od ukončeného 4. měsíce života již díte dokáže jazykem rozmělnit potravu a začínáme mu tak podávat první nemléčné příkrmy. Ačkoli správné načasování je mnohdy předmětem diskuzí maminek, je dobré vědět, že pokud se se zavedením nemléčných příkrmů otálí (po uplynutí prvního půlroku života), může to vést k nedostatku vitamínů a minerálů a s tím spojených komplikací.
5b191a1fd55c3obrazek.png

Stejně tak důležité je, aby se ve stravě začaly pomalu objevovat potraviny obilného původu, tedy dětské kašičky, těstoviny aj. To zajišťuje přísun důležitého vitamínu B, jehož nedostatek má za následek lámavost nehtů a kožní potíže.

Jaké se prodávají nejběžnější dětské kašičky zjistíte ZDE.

Ovoce, nebo zelenina? Co bude první?

5b191ad3d6234obrazek.pngPři zavádění nemléčných příkrmů se doporučuje nejprve začít se zeleninou a až následně s ovocem. V opačném případě se může stát, že si dítě navykne na sladkou ovocnou chuť a bude odmítat pokrmy na zeleninové bázi. Nejčastěji začínáme podávat zeleninové příkrmy obsahující brambory, mrkev, nebo třeba dýni. Zhruba 14 dní po prvních zeleninových příkrmech můžete začít zkoušet i příkrmy ovocné.

Ten nejlahodnější příkrm přesně pro vašeho malého jedlíka si vyberte v kategorii Příkrmy na Feedo.cz, kde naleznete širokou nabídku značek a druhů. Nechybí zde ani příkrmy v bio kvalitě.

Jak na maso?

5b191a932d060obrazek.pngMaso zavádíme do dětské stravy od ukončeného 6. měsíce, v dětském těle totiž začíná docházet železo. Začínáme s porcemi vařeného masa o váze cca 10 g a  ideálně jej zakomponujeme do zeleninového příkrmu, nebo polévky. Běžné domácí pokrmy můžeme bez obav zpestřit různými příkrmy ve skleničce, které nabízejí zajímavé kombinace chutí a zaručují prvotřídní kvalitu použitých surovin.

Tipy jak ušetřit čas i nervy

Pozor si dávejte na správné servírování. Potrava by měla být a rozmělněna na kašičku, která se bude dětem dobře polykat. V tomto období rozhodně oceníte moderní parní vařiče, kdy v jedné nádobě vše uvaříte i rozmixujete.

ZDE omrkněte praktické multifunkční vařiče, které vám pomohou ušetřit čas i místo - domácí příkrmy v nich připravíte raz dva.

5b191b0b7c035obrazek.pngNezapomínejte ani na dětské nádobí. Veselé motivy na lžičce, nebo mističce mohou malým nezbedům zpříjemnit počáteční zvykání na jinou než mléčnou potravu. Pokud se i díky takovým drobnostem začne vás drobeček na papání těšit, máte z půlky vyhráno.

5b191b3513701obrazek.pngZpříjemněte si i to nejmenší stolování a udělejte z jídla čas, na který se váš prcek bude těšit! ZDE naleznete to nejroztomilejší nádobí, které si vaši nejmenší jednoduše zamilují.

Pozor na tekutiny

V období zavádění příkrmů pamatujte také na pitný režim. V této době již mléko nedokáže plně pokrýt nároky na denní příjem tekutin. Z miminek se stávají malí objevitelé, začínají se stále více pohybovat a je potřeba začít s doplňováním pitného režimu o nejzákladnější tekutinu, tedy o vodu. Pro její příjem je dobré vyzkoušet různé typy lahviček a tréninkových hrnečků, které si miminko jistě oblíbí.

Ačkoli období zavádění nových chutí může být složité, nevzdávejte to. Každé dítě je jiné, nesrovnávejte jej tedy s ostatními dětmi  a zbytečně se nestresujte.  Mnohdy malým drobečkům zachutná až na několikátý pokus, takže trpělivost je skutečně to, co prázdné misky přináší.
5b191a3d561a4obrazek.png

Reklama