Magická hranice, za kterou již dětem samotné mateřské mléko nestačí, přichází kolem půl roku života dítěte. Většina doporučení se shoduje na tom, že mezi 17–26. týdnem je vhodná doba na zavedení prvních příkrmů. Záleží také na tom, zda je dítě kojené, nebo je na náhradní mléčné výživě, a na psychomotorickém vývoji dítěte, kdy by již mělo být schopno udržet hlavičku ve stabilní poloze a koordinovat oči, ruce a ústa. Od této doby je vhodné zařazovat do jídelníčku nejprve jednodruhové zeleninové, dále pak maso-zeleninové, ale i ovocné příkrmy či nemléčné a mléčné kaše, a dopřát tak miminku nové chutě a potraviny. První příkrmy by měly být podávány ve formě jemného pyré, postupně pak můžete podávat stravu s malými měkkými kousky, aby si miminko postupně zvykalo i na tuto konzistenci stravy.
5b165b45c1609obrazek.png

Rozhodně to však neznamená, že vašemu půlročnímu děťátku ráz naráz vyměníte mateřské mléko za různé výrobky dětské výživy. I zde se musíte pevně držet zásad, které vám zaručí, že zdraví vašeho drobečka ničím neohrozíte.

Příkrmy zařazujte postupně a zároveň se snažte co nejdéle kojit. Při výběru příkrmů dbejte především na vysokou kvalitu všech surovin, pestrost a hlavně přiměřenost věku dítěte. Pestrá chuť přispívá ke správným stravovacím návykům malého strávníka, a proto je důležité dávat si pozor na to, aby příkrmy nebyly příliš jednotvárné. Pozor si však musíte dávat i na sladké chutě – stejně jako my, dospělí, i malé děti si na sladké velmi rychle zvyknou, což může zapříčinit odmítání jiných potravin, např. zeleniny.

Co je tedy pro zařazení prvních příkrmů k  mateřskému mléku nejdůležitější?

  • Kojit by maminka měla tak dlouho, dokud to jde, pokud možno alespoň do ukončeného 6. měsíce věku
  • V kojení je vhodné pokračovat i po zavedení nemléčných příkrmů
  • Přikrmovat začněte zeleninou a pečlivě hlídejte co nejvyšší kvalitu surovin
  • Příkrmy nesolte ani nepřislazujte
  • Neupravené kravské mléko se doporučuje první tři roky života podávat pouze pro přípravu některých jídel, např. bramborové kaše apod. Pokud již nekojíte, podávejte náhradní kojenecké mléko s obsahem mléčného tuku, např. Sunar Premium 2
  • U kupovaných příkrmů a kojeneckého mléka pečlivě čtěte návod k přípravě a nepřekračujte doporučené dávkování
  • Již připravený pokrm nebo mléko znovu neohřívejte
  • Pokrmy s obsahem lepku nepodávejte dětem mladším 17 týdnů
  • Od 17. do 26. týdne již zařaďte i potraviny s lepkem
  • V případě nejasností se poraďte s ošetřujícím lékařem

Více informací naleznete na www.sunar.cz.

Reklama