Jako každý víkend jsme si vyjely na koních. Jako každý víkend na „knížecí". Téhle trase říkám rozcvička.
Jezdím na dost frišné kobyle anglického plnokrevníka, která potřebuje vypustit páru" dlouhým klusem, než se na ní dá cválat. Jinak hází hrby (občas je hází jen tak z radosti ze života nebo rozjívenosti) a není k udržení.
A tak pravidelně vyrážíme do Schwarzenberské obory (rozlehlý park s bažantnicemi v okolí zámku Orlík), kde je ideální terén. Dlouhé kaštanové aleje na klus a široké udržované louky na cval. Neznám romantičtější místo. 

Když opustíte zelený tunel košatých stromů a před vámi se otevře pohled na obrovskou Schwarzenberskou hrobku, zatají se vám dech.
Když se proplétáte úzkými stezkami skalnatého pobřeží" a nad vodou se zabělá orlický zámek, připadáte si jak komtesa na honu za dob knížete pána.
Když cváláte rozlehlou zelenou plání, vítr vám sviští kolem uší a nevnímáte nic jen tlumený dusot kopyt, necháte všechny starosti za sebou.
A když všechny ty zážitky máte s kým sdílet, nemá to chybu. 
Já měla ty nejlepší parťáky. Áňu (profesionální jezdkyni) a jejího koně (bývalého dostihového šampiona Ledňáčka, kterému láskyplně říkala Boban, Bobík.

Žel, v sobotu běžel svůj poslední závod.

Bylo krásně. Výjimečně  jsem cválala první. Libovala jsem si, jak je kobylka klidná a nechá se vést v pomalém tempu. Dojela jsem na konec louky, ale něco se mi nezdálo. Bylo nezvyklé ticho.
Nikoho za sebou neslyším. Co se děje? Dostihák mi přece pokaždé šlape na paty. Louka byla prázdná. Najednou vidím Áňu, jak vyběhne z lesíka a mává na mě. Že by spadla? I když je to zkušená jezdkyně, stát se to může.
Vrátila jsem k ní a ten pohled bych nikomu nepřála. Bobík ležel na zemi, zoufale kopal nohama a chroptěl. To je konec," řekla na můj vkus suše, a snad aby zaplašila slzy, začala někam telefonovat. Nebere to, prosím tě, jeď domů, vem plachtu a papír s tužkou. Já volám kafilérku."
Na nic jsem se neptala a vypadla. Potřebovala zůstat sama. Doma už čekal soused, který zařídil otevření závory. Vjezd aut do obory je samozřejmě zakázán.

Když jsem dorazila zpátky na místo, měl už to Bobík za sebou. Ležel v trávě, hlavu přikrytou podsedlovou dečkou, s nohama jako by cválal. Seděla vedle něj, oči zarudlé pláčem a hladila jeho lesklou černou srst. Lepší místo sis vybrat nemoh, ale moh jsi ještě pár let počkat." Ještě teď se mi svírá hrdlo, když si na ty dva vzpomenu.

Ujeli spolu kus života, a jestli se dá mluvit o přátelství člověka a koně, vydal by jejich příběh na román. 
Znala ho od hříběte. Jako mladý byl velmi nadějný, ale dost problematický, nikdo ho nechtěl jezdit, a tak zbyl na ni. Časem se spolu sžili, naučili se vzájemně respektovat...
Plnokrevníci mají těžký život, žádné dětství, když jsou dobří, dře se z nich, co se dá, a přestanou-li vyhrávat, ztratí cenu. A tak to bylo i s Bobíkem. Jejich cesty se rozešly. Koupil ho stokilový chlap, hodil na něj kovbojské sedlo a do huby vrazil půlmetrovou" páku. Nešlo to dohromady, a tak byl najednou na prodej. Ve zbídačeném stavu, na kost vyhublého, se zanedbanou srstí a prodělanou kolikou tu hromádku neštěstí koupila.
Začali znova. Zpočátku na sebe nenechal ani nasednout, ale trpělivost a péče přinesla své. Také věk ho zklidnil, i když tito koně, zvláště pokud mají za sebou dostihovou kariéru, jsou závodníci tělem i duší až do vysokého věku. Možná to se mu stalo osudným.

Nikdy nechtěl být druhý, přidal, ale vzala ho zpátky, najednou zvedl hlavu, jako by lapal dechu. Když se mu začaly podlamovat nohy, ještě ho stačila stočit do stínu a seskočit. Padl. Odepla mu sedlo, sundala uzdečku. Naposledy.

Přijela kafilérka, hnusnej plechovej kontejner s válcem na hraně... řidič vytáhl ocelové lano s kladkou a uvázal mu ho na zadní nohy. Na to se přece nebudu dívat, chtělo se mi křičet. Nechtěla jsem slyšet ani ten zvuk, jak tělo dopadne do korby.
Krásnej kůň se najednou stane... čím? Ani se nesnažím domyslet, jaký bude jeho další osud.
Chlap natáhne ruku z kabiny auta pro peníze a pomalu opouští oboru. Jdeme za ním jak za pohřebním vozem, než odbočí na silnici a zmizí nám z očí.

Je krásně, na louce se povaluje mladý zamilovaný pár a je mu to všechno úplně fuk.  

Reklama