Zatímco jeden požár uhasíte kbelíkem vody, jiný byste touto „první pomocí“ ještě více rozdmýchali. Máme pro vás pět modelových situací a tipy, jak z nich co nejúčinněji a bezpečně vybruslit.

62f62566a958dfi.jpg
Foto: Shutterstock

Vymkne se kontrole smažení či flambování

Každý pátý požár v České republice vznikne v domácnosti a nejčastěji v kuchyni při přípravě jídel, upozorňují hasiči. Pokud se i vám stane, že začne na pánvičce hořet jedlý tuk (olej, sádlo, máslo...) nikdy se oheň nesnažte uhasit vodou. Stačí jediná její kapka, aby v rozpáleném oleji okamžitě explodovala, protože bleskurychle zvětší svůj objem (1 700krát). Žhavý tuk pak vystříkne po okolí, takže vás popálí a oheň se může rozšířit po celé kuchyni. Stejně tak se nepokoušejte hasit vodou hořící alkohol.

Okamžitě vypněte sporák (nebo přívod elektřiny do něj) a pánvičku něčím přikryjte. Pokličkou, plechem, hrncem – čímkoli nehořlavým, co zakryje celou nádobu. V případě nouze to může být i mokrá utěrka, dostatek mouky, soli, hlíny z květináče.... Tím odříznete oheň od kyslíku. Jen tuhle záchranu nechte na svém místě co nejdéle, aby se tuk znovu nerozhořel.

Jestliže nechcete improvizovat, vyplatí se mít v kuchyni po ruce hasicí přístroj. Požáry jedlých olejů a tuků patří do požární třídy F a existují na ně i speciální pěnové hasicí přístroje. Dobrou volbou je malé balení v podobě spreje.

Začne hořet elektrické zařízení

Požáry právě nabíjeného mobilního telefonu, tabletu či notebooku, dětského elektrického autíčka nebo koloběžky, v zásuvce zapojené rychlovarné konvice a dalších elektrických zařízení nejsou bohužel ničím výjimečným. Pokud budete mít to štěstí a zařízení vzplane přímo před vašima očima, jednejte rychle. Ovšem bez vody! Na spotřebič pod proudem rozhodně nepatří, a to stejné platí i pro vodní a pěnové hasicí přístroje. Pokud byste vodou, která je vodičem, hasili, dostanete zásah elektrickým proudem.

Jen co vytáhnete přívodní kabel ze zásuvky, případně vypnete hlavní jistič, vyzbrojte se sněhovým nebo plynovým hasicím přístrojem. Na elektrická zařízení pod proudem platí i práškový hasicí přístroj.

Neuhlídáte svíčku nebo cigaretu

Ať už se vám vymkne z rukou romantická seance při svíčkách, někam odložíte cigaretu, nebo špatně uhasíte nedopalek, může se oheň velmi rychle rozšířit i na hořlavé věci kolem. A těch máme v domácnosti požehnaně. Jakmile vzplane textil, papír, plasty, dřevo a další pevné látky, začněte proti nim bojovat vodou.

Pokud požár objevíte v zárodku, můžete se ho pokusit uhasit také zamezením přístupu vzduchu. Zaduste ho botou, pokrývkami a dalšími silnějšími textiliemi bez umělých vláken. Jestliže je na to pozdě, vezměte si na pomoc hasicí přístroj na vodní nebo pěnové bázi.

Vzplane plynový sporák

Je jedno, zda doma používáte zemní plyn, propan, butan, metan nebo LPG – všechny druhy tvoří hořlavou nebo výbušnou atmosféru. Proto je důležité pracovat s nimi s nejvyšší opatrností. Když už dojde k nehodě a začnou hořet, sázkou na jistotu je zamezit jejich dalšímu přísunu. Vypněte co nejdříve přívod, jinak bude boj s nimi marný. I v případě, že použijete správný hasicí přístroj – suchý práškový.

„Uhašení požáru hořlavého plynu bez uzavření paliva umožní únik nespáleného plynu do atmosféry, což může umožnit vznik nebezpečného hromadění plynu a následný výbuch,“ varují školitelé Bezpečnosti ochrany zdraví při práci.

Chytnou saze v komíně

Do topné sezóny je ještě daleko, a tak by nebylo od věci nechat odborníka zkontrolovat komín, topíte-li pevnými palivy. Pokud by byl zanesený, hrozí totiž, že uvnitř něho začnou hořet saze. Pokud už k požáru komína dojde, nejspíš s tím sama nic nezmůžete. Rozhodně se ho nesnažte skrápět z hadice. Voda by se v hořící rouře komína rozpínala, čímž by došlo k výbuchu a jeho roztržení.

Hasiči volí jako první pomoc zasypání komína pískem a následně přikrytí. Vy zase za žádnou cenu neotvírejte dvířka kotle nebo krbových kamen, abyste k požáru nepouštěli vzduch.

Zdroj informací: Hasičský záchranný sbor České republiky, Školení BOZP,

Čtěte také: