benosen

Spánek je základní fyziologickou potřebou nezbytnou pro správnou funkci organismu. Ve spánku naše tělo odpočívá, regeneruje a připravuje se na další den. Jenže někdy spánek zkrátka nepřichází, ať se snažíte sebevíc.

Ležíte desítky minut až hodiny v posteli a nedokážete zabrat? Budíte se celou noc v krátkých intervalech? Probouzíte se ráno více než půl hodiny předtím, než vám zazvoní budík? Cítíte se ráno neodpočatá nebo dokonce ještě unavenější než večer? Zřejmě trpíte klasickou nespavostí.

Nespavostí je dnes postiženo asi 10-15 % lidí. Toto číslo ale může být výrazně vyšší, protože mnoho osob si poruchu spánku nepřipouští nebo ji neřeší. Často jsou změny spánku přehlíženy proto, že nejsou hlavním problémem nemocného. Z toho důvodu zůstává nespavost mnohdy nerozpoznána a neléčena. Poruchy spánku ale nemocnému snižují kvalitu života, zhoršují již tak obvykle závažné choroby a stávají se spouštěčem dalších nemocí či duševních chorob.

Proč spánek nepřichází?

Příčiny nespavosti mají různý charakter a lze je rozdělit na vnější a vnitřní. „Vnitřní příčinou může být psychická, neurologická nebo jiná choroba, stres, bolest, svědění, dušnost, nebo věk.

benosenK vnějším příčinám patří nevhodný životní styl, například nedostatek fyzické aktivity během dne, kouření, opakované zdřímnutí přes den, případně vliv prostředí. Nadměrný hluk, horko nebo světlo usínání a spánek ruší. Častým nepřítelem kvalitního spánku je také stres.

Kromě vnějších a vnitřních příčin může být nespavost způsobena i nesouladem našich biologických rytmů s rytmy spánku. Nejčastěji se tak s nespavostí setkáváme při posunu časových pásem při interkontinentálních letech, nebo u pracujících zaměstnaných ve směnném provozu,“ píše odborný server www.dobry-spanek.cz

Pokud nespavost do měsíce samovolně odezní, považujeme jí za krátkodobou (akutní). Často také sami dokážeme určit příčinu tohoto stavu, neboť se váže ke konkrétní události, k věcem, které zrovna prožíváme. Nejčastěji je to nějaká stresová událost, například výpověď, úmrtí, nemoc, hádky apod. Paradoxně můžeme v důsledku krátkodobé nespavosti odvádět vyšší pracovní výkony, na druhé straně se ale kvalita spánku zhoršuje.

Dlouhodobá (neboli chronická) nespavost trvá déle než 4 týdny. Může vzniknout jako následek jiného onemocnění (nejčastěji duševního). U dlouhodobé nespavosti se často stává, že nedokážeme určit její příčinu, pak ji považujeme za nemoc samu. Tato nemoc se objevuje nejčastěji po třicítce. Sekundární nespavost se objevuje jako následek jiného onemocnění. Zde je v první řadě léčit právě dané onemocnění. K úpravě spánku by pak mělo dojít automaticky.

Náš tip pro snadnější usínání je přípravek Benosen

Dopřejte si Benosen®, který obsahuje osvědčenou kombinaci kozlíku a chmele, které jsou již od dávných dob užívány v lidovém léčitelství a dnes se staly běžnou účinnou látkou v léčivech. Ve složení tohoto přípravku se skrývá i L-theanin, což je látka, která pomůže váš organizmus zklidnit a vyřeší i potíže s častým probouzením nebo mělkým spánkem. Dvě tabletky Benosenu půl hodiny před spaním tak zajistí, že se zbavíte nepříjemných pocitů z nevyspání, trvalé únavy, poklesu výkonnosti či poruch nálad. Výhodou je, že se na něm nestanete závislí. Nyní speciální nabídka 50% tablet navíc zdarma pro balení Benosen 20 a 40 tablet. Akce platí do 31. 12. 2009.