Po několika týdnech zimy s pošmourným počasím začíná jaro a s ním přibývá slunečných dní. Vystavit tělo slunečním paprskům je lákavé. Hlavně na jaře nás však v souvislosti se sluněním může potkat řada nepříjemností.

Sluneční záření je především záření ultrafialové. Jeho velká část je zachycena v atmosféře. Na zemský povrch, a tedy i na naši kůži proniká záření typu A a v menší míře i záření typu B. Záření UV-A, tzv. dlouhovlnné, představuje 99 % slunečního záření, které dopadá na zemský povrch. Toto dlouhovlnné záření proniká hluboko do kůže a nezpůsobuje opálení ani přímé poškození DNA buněk. Nicméně vyvolává vznik volných radikálů, které už mohou DNA a buňky poškozovat.

sun

Záření UV-B je mnohem nebezpečnější a přičítá se mu většina negativních účinků slunečního záření.

Plusy a minusy slunečního záření

Sluneční záření má mnoho kladů. Patří k nim:

 • podpora tvorby vitaminu D,
 • zlepšení funkce imunitního systému,
 • zvýšení tvorby serotoninu (hormonu „dobré nálady“).

Ovšem se slunečním zářením bývá spojována i řada záporných charakteristik. Ty jsou dány jednak samotným zářením, jednak tvorbou již zmíněných volných radikálů, ale například i působením histaminu, který se jinak účastní alergických reakcí.

Potíží, které může sluneční záření vyvolat, ať již bezprostředně po slunění, nebo s delším časovým odstupem, je hodně. Jedná se například o alergie nebo tzv. fotosenzibilizaci.

 1. Alergie na slunce. Pod tímto laickým názvem se spojuje několik různých onemocnění. Jednak je to primární sluneční (světelná) kopřivka, která se objevuje za několik sekund či minut po vystavení těla slunečnímu záření. Postupně sama vymizí, protože se vyvine tolerance na sluneční záření a tělo se přizpůsobí. Další potíží je tzv. benigní letní polymorfní sluneční vyrážka. Postihuje především mladé ženy mezi 20. a 40. rokem života, a to spíše po delším opalování. Objevuje se 24–96 hodin po sluneční lázni. Jedná se o svědivou vyrážku s pupínky a/nebo suchými skvrnami, kterou doprovází pocity pálení.
 2. Fotosenzibilizace. Jde o alergickou nebo spíše toxickou reakci spuštěnou slunečním zářením. V podstatě jde o odpověď těla na nějakou chemickou látku. Ta se dostane do organismu především ve formě léků, popřípadě prostřednictvím kůže (to je typické pro trávy či řadu složek kosmetických přípravků). Tato látka ve spojení se slunečním zářením spustí histaminovou reakci se všemi jejími důsledky. Na vině bývá například hypericin z třezalky tečkované, bergamotový olej, některá antibiotika, preparáty na odvodnění, protizánětlivé léky nebo medikamenty na srdce. Objevují se kopřivkové pupeny se svěděním a pálením, v těžkých případech vznikají i puchýře.

Spálení nepodceňujte

Popálení kůže UV-B zářením se projeví zčervenáním, svěděním, někdy i výsevem puchýřků. Většinou se nejedná o hluboké popáleniny, ale v některých případech může být významný rozsah poškozené kůže. Pak se může objevit i celková reakce s horečkou, slabostí a bolestmi hlavy. Tento stav již vyžaduje péči lékaře.

sun

Na účinky slunečních paprsků jsou citlivé zejména děti a staří lidé. Kůže si navíc veškeré tyto epizody „pamatuje“. To se projeví rychlejším stárnutím pleti, popřípadě zvýšeným rizikem vzniku zhoubného kožního nádoru melanomu nebo slunečních alergií.

Znaménka zaslouží pozornost

Chránit před slunečními paprsky je potřeba také místa s tzv. mateřskými znaménky. Jedná se o vystupující kožní útvary, které bývají kulaté či oválné a mají různou úroveň pigmentace (zabarvení). Vznikají z většího množství pigmentových buněk a většinou žádné zvláštní nebezpečí nepředstavují. Kožní lékař by však měl zkontrolovat znaménka, která:

 • se objeví náhle u lidí starších 20 let,
 • jsou bolestivá,
 • krvácejí,
 • mění tvar a/nebo barvu.

Stařecké skvrny – nejen estetický problém

Ani tzv. stařecké skvrny bychom neměli jarním slunečním paprskům příliš vystavovat. Jedná se o místa suchá, se zvýšenou pigmentací, která postihují zejména obličej a ruce. Pozor, určitě nejde jen o kosmetický problém. Stařecké skvrny se u některých jedinců mohou zvrhnout do některé formy kožního nádoru. Vždy vyžadují lékařské kontroly a popřípadě i časnou chirurgickou léčbu. A – připomínáme znovu – před sluncem je raději chraňme.

Ochrana před paprsky je zásadní

Pokud se chcete potížím vyvolaným slunečním zářením vyhnout, je dobré dodržovat základní zásady pobytu na slunci:

 1. Nechoďte na slunce v době, kdy svítí nejvíc, tedy mezi 10. a 15. hodinou.
 2. Chraňte se lehkým, vzdušným a volným oděvem.
 3. Mějte vhodnou pokrývku hlavy.
 4. Používejte krém s vysokým UV faktorem – je však potřeba mít na paměti, že tyto filtry nechrání před vznikem zhoubného kožního nádoru – melanomu.

Autor: uLékaře.cz

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com