Rád bych, kdyby se knížka co nejdříve ošmudlala! Zdá se vám takové přání absurdní? A to si představte, že ho vyslovil sám autor. Jenže ono má logiku, protože ušmudlaná knížka rovná se oblíbená, a tudíž často do rukou braná. Taková by mohla být novinka Když se zamiluje kůň od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, kterou nyní vydal Fragment. Právě první z autorů na nedávné autogramiádě zadoufal, že knížka nebude příliš dlouho vypadat jako nová.

Nemálo rodičů si při čtení knížky uvědomí, odkud pochází některé z popěvků, kterými je tu a tam častují děti: namátkou třeba "kdyby nám v paláci, pištěli dudáci, to by se krásně žilo,
to by byl ráj" či titulní:

Když se zamiluje kůň
tam někde v pastvinách,
láskou hlubokou jak tůň,
tam někde v pastvinách.
Když se zamiluje kůň
koňskou láskou,
zpívejte písničku
pro jeho klisničku,
nechte ho jít.

Nechybí ani klasika jako je Statistika, Dělání, Strašidýlko Emílek či Severní vítr je krutý. Knížka je průřezem tvrobou autorské dvojice, nikoli souborem novinek, a proto se sem vesměs dostalo sedmačtyřicet písniček prověřených časem. Ostatně, přímo v knize to vysvětluje Zdeněk Svěrák.

"Písnička je krátké setkání hudby a textu. Trvá asi tři minuty. Někdy si nevěsta a ženich padnou do noty, a jindy se to nepovede. V prvním případě vznikají písně, které vám vlezou do ucha, a ve druhém ty, které si nikdo nezpívá. Jaroslav Uhlíř a já skládáme oba druhy. Spočítali jsme, že ať se snažíme, jak se snažíme, jenom každá šestá písnička má to štěstí, že se ujme. A protože jsme jich zatím nadělali ke třem stům, dali jsme do této knížky tu šťastnou šestinu."

Grafickou úpravou knížka navazuje na nedávno vydaný titul Jaké je to asi v čudu s texty Zdeňka Svěráka. Zatímco v minulé knížce šlo o zejména o texty, tady písničky doplňují akordy a noty a hudebně nadaní jedinci si je proto mohou sami zahrát.

Možná vás napadlo, že je-li to zpěvník, stačilo vydat texty a noty brožované, ale věřte, byla by to škoda. Právě spojení s ilustracemi Vlasty Baránkové a kvalitní vazba dělá z písničkových textů opravdovou plnokrevnou knížku. Obrázky nejsou naštěstí nijak infantilní, ale texty doplňují a činí navíc knížku zajímavou i pro děti, které ještě samy číst neumí.

Doporučená cena: 295 Kč, v internetových knihkupectvích se dá pořídit levněji. Kniha je vázaná, má 96 stran, ilustrace Vlasta Baránková.

                                       
Reklama