Říkejte tomu třeba nekonvenční výzkum, ale podle mě jde o to, že když se vědci nudí, tak vymýšlí hovadiny. Trochu smutné je, že na ty hovadiny získávají granty. A na výzkumy, které by měly nějaké to praktické využití, a také jsou dražší, trvají déle a vyžadují více zodpovědnosti, jaksi peníze nezbudou.
Vědcům to vlastně ani nelze moc vyčítat. Oni jsou tak trochu děti. Hravost totiž podle psychologů k tvůrčímu myšlení patří – bez ní by géniové nedosahovali svých geniálních objevů. Ale když tak pozoruji, jak si vědci hrají, říkám si, jestli by trochu zodpovědnosti nemohli mít alespoň ti, kteří jim přidělují peníze.
Tak třeba nedávno hráli vědci „kámen, nůžky, papír“. A vymysleli strategii, podle níž lze tuto hru prý s vysokou pravděpodobností vyhrát.
Začít máte nůžkami. Většina lidí by totiž přirozeně začala kamenem, ale protože totéž předpokládají u soupeře, začnou papírem. Takže nůžky jsou ten správný tah. Dál už je to složitější. Většina lidí například instinktivně vybírá tah, který by porazil ten jejich předchozí. Takže vy musíte vybrat třetí možnost. Například pokud váš protihráč hrál kámen, bude v příštím kole zřejmě hrát papír. Takže vy ukážete nůžky. A takových strategií vypozorovali vědci celou řadu. V principu jde o to zjistit, jakou strategii nevědomky používá váš protivník, a odpovědět na ni vítěznou protistrategií.
Ne že by se pro takový výzkum, při troše snahy, nedalo najít praktičtější využití. Prozrazuje nám totiž informace o tom, jak lidé myslí. Ale možná by ty stejné informace šlo získat způsobem, který by vedl k jejich snazší aplikovatelnosti.
Zdroj: New Scientist
Připadá Vám výzkum hry „kámen, nůžky, papír“ užitečný? Napadá Vás, k čemu by se daly výsledky využít? Hrála jste tuhle hru? A jak se Vám v ní vedlo? Jste také hravá a bavily by Vás podobné výzkumy, nebo Vás spíš pobuřují?
Nový komentář
Komentáře
Jo,jo,hrála.
hrála jako mala
hrála a teď to učím synovce s neteří
Jako malé děti, kdo si hraje nezlobí.
Je to k ničemu...
Kdo si hraje nezlobí a takový popletený vědec by mohl nadělat více škody než užitku.
hraju i tedka někdy
Tuhle hru znám..hráli jsme ji jako malý..
Kdo si hraje nezlobí, hlavně když nevymyslí mezi tím hraním dlší tip atomovky.
nejni podobný výzkum blbost ???????????,,
Tak nějak to vypadá, že už není co zkoumat, že už vše víme, že...
A zkoumat psychologii hráče, proč ne...
Jasminek: Vědci nezkoumají tu hru, zkoumají to, jak ji lidé hrají, jakou volí strategii. Teorie pravděpodobnosti taky vznikla na základě studia výsledků her a dalším rozvíjením se došlo až k fuzzy logice, kterou teď máš třeba v pračce (i když to hodně zjednodušuji, samozřejmě).
hru jsem hrávala jako dítě
Při hře kámen, nůžky, papír , jsem nad tím jak hraji nikdy moc nepřemýšlela. Ale třeba na tom něco bude. Hráli jsme ji jako děti a teď občas hraju už se svýma dětma. Jinak je fakt, že peníze na výzkumy se dají použít rozuměji, než několik let bádat, nad touto hrou.
ivana.kuglerova: Ne každý, kdo má titul, je vědec
, což snad není potřeba dále rozpatlávat.
Teoriím her nerozumím, stejně jako jaderné fyzice, ale beru to tak, že spousta lidí nerozumí tomu, co dělám já, takže se zdržuju komentáře. Že se výzkum říká i otázkování kolemjdoucích, jestli znají čokoládu zn. Hnědosliz, neznamená, že každý výzkum je pitomost. Sokrates koneckonců taky není kočka.
Hru samozřejmě znám, jako dítě jsem ji hrála, ale jako téma výzkumu mi přejde zbytečná...
Učitelka: žádné
A co takhle výzkum, které pyžamo lépe podporuje sex. S uzšími nebo širšími proužky?
gentiana: Jo a sociologové snad nejsou vědci či co?
lenagirl: Pravdu díš, děvče. Do kamenolomu je poslat.
Bože, do čehos to duši dal?