Pravda, do zoologické zahrady se ve většině případů chodí v teplých měsících, leč magazín Žena-in zajímá, zda stojí za to navštívit zvířata i tehdy, když se sloupec na vašem teploměru nedere zrovna vzhůru. Oslovili jsme zoo z různých koutů republiky.

Co pro vás chystají v listopadu či prosinci

Zoologické zahrady jsou  obchodním artiklem, který soutěží o přízeň veřejnosti. A nezahálejí ani v listopadu či prosinci. Byla by to ostatně velká škoda, neb pro vás připravily tematické akce.

Právě v Ostravě otevírají 4. listopadu novou expozici pro poníky a oslíky, hned druhý den se koná Dýňová sobota, prostě takový opožděný Halloween :-). Stranou vašeho zájmu nenechejte ani Pavilon slonů a sledujte webové stránky, kde bude v průběhu listopadu upřesněn program komentovaných prohlídek právě tohoto pavilonu. Na strojení stromečku se na vás těší 18. prosince – ten den tam určitě zavítejte s dětmi, uvidíte, jak si to užijí. 

V Olomouci sice nic speciálního na měsíc listopad nepřipravují, ale možná je ten pravý čas zajít popřát úspěšný start do života trojčatům lvů berberských a mláděti levharta mandžuského. Navíc toto pondělí byl otevřen zbrusu nový výběh pro rysy ostrovidy, kde můžete obdivovat z lávky nad výběhem největší kočkovitou šelmu Evropy, která byla na našem území již téměř vyhubena. 

A jsme v pražské zoo, kde je listopad zasvěcen Jižní Americe. Zde mají návštěvníci možnost navštívit po celý měsíc výstavu fotografií Davida Černického z jeho cest po Jižní Americe. Pokud tedy vaše kroky zamíří právě sem, budete si moct přečíst zajímavosti nad rámec běžných jmenovek právě o některých jihoamerických zvířatech, například lamách, lenochodech, tamarínech, tapírech nebo vlku hřivnatém.
S V. Šimkem a mgr. K. Šimkovou-Broulovou se můžete setkat již tento čtvrtek 3. 11. v 19 h na přednášce Kde pramení Amazonka. Na tuto akci je ovšem nutné se předem objednat (tel. 296112 230 nebo na pr@zoopraha.cz).

Advent je sice daleko, ale i na tento předvánoční čas pražská zoo myslí -  20. a 27. listopadu probíhají tradiční adventní dílny, přijďte si vyrobit adventní věnec! 

A jak se na vás připravují v Děčíně?

Ve čtvrtek 24. 11. navštivte cestopisnou besedu v malém sále Městské knihovny Děčín. Od 17 hodin přednáší pan Jiří Marek, který představí NP České Švýcarsko.

Nově od konce října děčínská zoo připravila pro děti 2 zájmové kroužky, do kterých stále přibírají nové členy. Děti se tam dozvědí, jak správně pečovat o koně a osly, také se naučí jízdě na koni. 

Když se sloni koulují aneb venku je živo

V pražské zoo je na 500 druhů zvířat a většina z nich chodí i v zimních měsících ven – zdravotní kondici je třeba udržovat i u zvířat :-) Je třeba být trpělivější, protože ne vždy mají zvířata chuť jít ven, ale když se vám poštěstí vidět takové slony, jak se koulují, jedí sníh nebo si i kloužou, vsadím se, že to bude nevšední zážitek. Láká-li vás teplo v pavilonech, neváhejte navštívit Indonéskou džungli, Afriku zblízka a Africký dům v horní části zoo, zatímco do dolní části se můžete vydat do pavilonu tučňáků, slonů a hrochů, pavilonu goril či do pavilonu s názvem Sečuán, kde vás přivítají ptáci podhůří Himálaje. 

Součástí děčínské zoo je rozsáhlá Expozice regionální fauny Českosaského Švýcarska, kde jsou chovány druhy žijící právě na území tohoto národního parku. Jedná se např. o rysy, vlky, dravce, sovy, prasata divoká - všechna tato zvířata jsou k vidění i v chladnějším počasí. Ve venkovních výbězích si můžete prohlédnout také horské kopytníky (kamzíky běláky, serau malé, lamy krotké), medvědy grizzly, domácí koně huculy a další zvířata. 

Taktéž v ostravské či olomoucké zoo chodí zvířata ven během zimních měsíců, a některá si sněhovou nadílku, až nastane ten správný čas, doslova užívají – vždyť sibiřští tygři, sněžní levharti či lední medvědi to mají v popisu práce :-). 

Čím vás jednotlivá zoo zaujmou

Přesto že je děčínské zoo nejmenší v České republice, má nevýslovné zásluhy v tom, že se zaměřuje na chov méně známých a vysoce ohrožených druhů zvířat, které se v ostatních českých zoo vyskytují jen zřídka. Můžete zde proto pozorovat například nejmenší divoké buvoly na světě - anoa horské nebo vzácné japonské kamzíky serau malé, které zoologická zahrada v Děčíně chová teprve jako 4. evropská zahrada a první zoo v České republice. A dětem se určitě bude líbit mini-zoo, kde je krmení a hlazení zvířat povoleno. 

Pražská zoologická zahrada v Praze–Troji  vás určitě zláká před rokem otevřenou Indonéskou džunglí. V tomto pavilonu žijí například komodští varani, které chovají jen dvě zoologické zahrady v ČR – Plzeň a Praha. Nu a pokud jste ještě nikdy neviděli ryby, které chodí po zemi, neváhejte se vydat právě do malé expozice mangrovových porostů. V pavilonu Afrika se zase můžete projít opuštěným skalním městem, kam se vrátila příroda, aby přijala pouštní a polopouštní zvířata. 

V Olomouci, tedy přesněji 11 km z centra města, se nachází zoologická zahrada zaměřená na chov žiraf, afrických kopytníků a severskou faunu. V roce 1999 se v této zoologické zahradě narodila dvojčata žiraf Rothschildových, jež se podařilo také úspěšně odchovat. A právě zde se můžete kochat největší skupinou žiraf Rothschildových a přímorožců jihoafrických v Evropě. A pokud žirafy nejsou zrovna vaším oblíbeným zvířetem, zajděte si do expozice s mořskými akvárii s korálovými útesy či pozorujte útesové žraloky černoploutvé a bělocípé. 

V ostravské zoo vás určitě nadchnou chovatelské úspěchy v chovu primátů, kdy nejvzácnějším zvířetem, jediným v České republice a východní Evropě, je lemur Sclaterův. Ten je kriticky ohrožen a ve světě je chován pouze v dalších 11 zařízeních. Letos je již spolu s ostatními druhy v jejich letním příbytku – soustava čtyř rybníků – neuvidíte, neb se v půlce října přestěhovali do vytápěné ubikace, ale na jaře... 

Vaši čtyřnozí miláčci

V některých zoo mohou s vámi dovnitř i psi - nově v brněnské zoo či v Olomouci. Vždy ovšem na vodítku!

Reklama