Před narozením dcery jsem si myslela, že to chápu. Že strachu mých rodičů rozumím. Přijala jsem ho a snažila jsem se jim to ulehčit. I v dospělosti jsem jim dobrovolně hlásila, kam jdu a v kolik přijdu.
V prvních týdnech jsem stále chodila kontrolovat dceru, zda dýchá. Při prvních krůčcích jsem trnula, kam asi při častých pádech upadne, a co na sebe shodí. Všechny rohy nábytku jsem obalila ručníky a zalepila lepenkou. Vypadalo to u nás jako u bláznů.
Přišlo období klouzaček a prolejzaček a dlouho jsem zbytečně postávala v blízkosti, abych ji mohla zachytit.
Nechtěně jsem u ní také vypěstovala panický strach z aut. Když nějaké slyší, tak běží na stranu i přesto, že jsme na chodníku a auto jede půl kilometru od nás.
Také mívám katastrofické představy. Vloudí se mi samy do mysli a skončí teprve v momentě, kdy se přistihnu, že už zase blbnu. Jsou to hrozné věci, s ještě hroznějším koncem.
Vůbec mne nepotěšilo, když jsem nedávno zjistila, že podobný strach mám i o svého manžela.
Promiňte, nemohu popsat situaci, ve které se tento můj strach projevil, jelikož je příliš osobní. Ale obávám se, že tento fakt už mé bezdětné okolí není schopno pochopit ani trochu. Protože, kdo nemá děti a k těm dětem prima tátu, nerozumí tomu, že jsme vlastně jeden celek. A kdyby se jakékoli části tohoto celku něco stalo...
Dnes jsem s mou dvou a půl letou dcerou jela autem, a v momentě, kdy jsem přidala na rychlosti, začala kňourat. Trvalo mi chvíli, než jsem pochopila, že žadoní, abych jela pomaleji. Budu se nad tím asi muset zamyslet. Něco dělám špatně. Ach jo, poprosím maminku o radu, jak se s tím lépe vypořádat. Před chvílí mi zrovna volala, jestli jsme dobře dojely domů...
Pokud jste mne trochu pochopily a těžko se vám tato emoce vysvětluje manželovi, přečtěte si tento článek. Možná v tom nejsme samy.
Pokud se muži vysmívají ženám, že se příliš úzkostně bojí o zdraví společného mrněte, pak by si měli zamést před svým vlastním prahem. Výzkumy z poslední doby totiž potvrzují, že otcové dnešní doby jsou na tom stejně jako jejich mateřské protějšky. Mají stejnou hrůzu z toho, co se jejich milovanému dítku může stát.
Dosud se soudilo, že úzkost a strach žen o osud jejich novorozence je způsoben změnami v hormonálním zásobení jejich těla krátce po porodu. Bezdůvodné, až posedlé obavy o osud vlastního dítěte v moderní společnosti stíhá nemálo matek. Ze tří set dobrovolnic se sedmdesát procent přiznalo, že je sžírají hrůzné představy o tom, co by se jejich miláčkům mohlo stát.
Otcové mají stejné obavy jako matky
"Je to normální. Bylo by naopak patologické, kdyby rodiče cítili k dítěti apatii, a nebáli se o jeho bezpečí. Na druhé straně, pokud se takové myšlenky začnou objevovat, musí se jich dotyčný začít okamžitě zbavovat. Musí se snažit myslet na něco jiného a chmurné myšlenky od sebe odhánět. Pokud se boj s černými myšlenkami nedaří řešit a rodiče situaci přestávají zvládat, je na místě vyhledat lékařskou pomoc," míní doktor Jon Abramovitz.
Nový komentář
Komentáře
Dneska u nás zazvonila dopravní policie a než vyšli nahoru a vysvětlili mi, že vyšetřují nehodu starou měsíc, zažila jsem ochromující děsivý strach o manžela. Někdy se tomu nedá vyhnout.
Jsem bohužel taky taková,ale snažím se krotit
Bojí se určitě každý, jen se to nesmí přehánět.
Eva_Fl:
Evo, snad jí to také nebaštíš ? Kdyby měla Jindřiška opravdu prožít všechno to, o čem tady píše, musela by žít nějaký „multi-život“. To ona jen tak mezi zrní přidá pár bouchacích kuliček, nasype drůbeži a za chvíli se jde podívat, co pipinky na to…
Jasně, občas si jdu také zobnout.
Gumídek: je rozdil mezi tim bat se a posedlosti strachem.
Jak ja tady Jindisku ctu, musi s ni byt sranda jako v marnici...
Když jsem se narodila, bylo mámě 27 a tátovi 38, takže jsem si dost a dost užila přehané opatrnosti a dost dlouho mi trvalo, než jsem se zbavila strachů, které mi naočkovali, byť asi nevědomky. A ráda bych od toho děti ochránila.
Eva....ja se bojim, ze by nebyly po mne
jo...........
Já se o své děti i manžela bojím, ale myslím že ne tak jako Jindřiška, to už je skoro na psychoterapii - tím nechci říci, že si klepu na čelo, ale vážně myslím, že je tady potřeba odborná pomoc. Rozebrání příčin toho, kde se ten strach rodí.
Proč by Jindřiška měla chodit za psychiatrem? Každý normální rodič se přece o své dítě bojí ,nebo snad ne?
Jindrisko, zajdi si na psychiatrii.
Ja mam jedinou hruzu, aby kluci nebyli po mne!
Já nejsem z těch,které by se třásly strachy co se kde dětem stalo. Snažím se nepřipouštět si to. Ale daří se mi to jen omezeně. Když se například některé z mých dětí spozdí, cítím ten hnusný vnitřní neklid.
Já jsem mrtvá strachy, když nejsou doma a jede houkající sanitka. To potom vyhlížim z okna jestli už jdou a jsou vpořádku.
V tom ti rozumim,taky se bojim jako kreckomys o pejsky a jako ty o meho muzicka, kdyz byl v nemocnici, nemohla jsem to doma sama vydrzet a to mel jsen hloupy slepak
Ellisn: tak tohle znám! Strašně se bojím o svého
. Nerada ho nechávám doma samotného, neužiju si ani kino, stále myslím na to, kdyby začalo hořet nebo přišli zloději... Moc se bojím!
no ja sice deti jeste nemam ale rozhodne tedy v to doufam, ze mi nebude takhle harasit
Docela mě uklidňuje, že moje občasné "záchvaty" strachu jsou normální - mám tu a tam období, kdy si připadám jako magor a viním se za černé myšlenky. Ale vidím, že nejsem sama a do určité míry je to v pořádku.
strach je asi normální u každého člověka, ale všeho moc škodí
Asi každý má strach o sebe a o svou rodinu, ale s tím obalováním stolů mi připadá už moc přehnané. Taky mám strach o své děti a čím víc rostou, tím větší, ale nejde je pořád vodit za ručičku. Musí se naučit žít samostatně, jinak budou pro normální další život zcela nepoužitelní.
Je normální, máme-li strach o své blízké. Ale tím, že trpíme chorobným strachem, likvidujeme jednak sebe, ale i své bližní. Přehnané obavy o manžela vedou zpravidla k tomu, že nás jako „závislé“ opustí. Ochranitelský postoj k dětem také není to pravé. Bohužel, zkušenosti jsou nepřenosné, a tak si naše dětičky ten „čumák“ musí nabít samy.
To, co píše Jindřiška (obalené rohy stolu, apod.) dělával náš děda, když byly děti malé. Tenhle přehnaný strach mívají většinou prarodiče, nebo matky, které své dítě porodily v pozdějším věku, či měly s početím velké problémy a tuší, že už žádné další dítě mít nebudou.
Jenže dítě potřebuje radostnou mámu, manžel veselou ženu, jinak se štěstí pro samé katastrofické scénáře kamsi vytratí. Snažme se dívat na svět z té hezčí strany a nesoustředit se jen na „Černou kroniku“. Opatrnost nemusí vypadat vždy tak, že dítě svážeme různými příkazy a zákazy a chováme pod ochranným poklopem. Až ho jednou „odklopíme“, bude si na světě připadat jako Marťan.