Když se řekne endometrióza, většina z nás ví, že se jedná o lékařský název onemocnění. Dost z nás asi pak také ví, že nejvíce se dotýká žen a gynekologických obtíží.

"Endometrióza, tedy výskyt ložisek tkáně podobých děložní sliznici na netypických místech, je opravdu jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění," uvádí Prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc,.přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky I. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice a doplňuje: "Jejím hlavním příznakem je bolest, nejčastěji uváděná v podbřišku, často s větší intenzitou při menstruaci či pohlavním styku."
Jedná se o onemocnění dlouhodobé, jeho projevy se mohou opakovat. Je dokázáno, že právě tato diagnóza je také častou příčinou neplodnosti žen.  

Potěšující informací by tedy měla být zpráva o tom, že lepší a komplexnější péči ženám trpícím tímto onemocněním nabídne nové Centrum pro diagnostiku a léčbu endometriózy při Gynekologicko-porodnické klinice I. lékařské fakulty UK v Praze U Apolináře.
Pacientky z celé republiky budou mít  již od 1. září možnost využívat komplexních služeb místního ambulantního pracoviště a endoskopického oddělení.

Důvod, proč přijít, nemusíte složitě hledat - důvodem mohou být příznaky, které pro endometriózu svědčí, nebo doporučení ošetřujícího lékaře při již zjištěném onemocnění.

Základem uvedeného Centra bude ambulantní pracoviště, kde se uskuteční rozhovor mezi pacientkou a lékařem a kde budou také ženy kontrolovány během léčby. Druhou součást pak bude tvořit endoskopické oddělení, plně vybavené pro případnou operační léčbu pomocí laparoskopie.
Současně s tímto Centrem je také spuštěn internetový portál: www.endometrioza.cz. (přinese zdroj informací určených široké veřejnosti. Navíc zde bude možné se poradit v on-line ambulanci.). Na uvedených stránkách je také možné se již v těchto dnech do Centra objednat.

Pokud vás napadá otázka jak endometrióza vzniká, pak lze jen stručně konstatovat, že současná medicína stále ještě nemá přesnou odpověď, i přesto, že lékaři právě s postupem kvality diagnostiky, přiznávají, že toto onemocnění postihuje až 50 % všech žen! Zcela konkrétní a základní podmínkou je přítomnost menstruace. Dá se dále říci, že v každém případě se na jejím vzniku podílí několik faktorů, z nichž nepopiratelný je faktor genetický (endometrióza se vyskytuje u 80 % dvojčat), imunologický a hormonální.

Asi málokteré ženě (a tím méně Ženám-in!) je nutné zdůrazňovat, že při jakýchkoli obtížích, je neodkladná návštěva lékaře. Dlouhotrvající bolest, je pak zcela určitě tím problémem, který vás do ordinace dříve či později dovede.
Jak uvádějí lékaři, v případě endometriózy jde o bolest trvající několik měsíců či dokonce let, která se zhoršuje a nemá příznaky zánětu.
A protože je při gynekologickém vyšetření rozpoznání této diagnózy složité a často nemožné, je nutné k definitivnímu potvrzení vyšetření invazívní - operační.(laparoskopické).

Chcete-li se dozvědět více o endometrióze nebo máte podezření, že endometrióza je váš problém, obraťte se (nejlépe ovšem po doporučení svého ošetřujícího lékaře) na Gynekologicko-porodnickou kliniku U Apolináře v Praze. Toto pracoviště totiž poskytuje komplexní péči o pacientky s endometriózou, přičemž jeho součástí je také jedno z prvních a dodnes nejúspěšnějších Center asistované reprodukce v ČR.

 

Tváří v tvář endometrióze aneb skutečné příběhy pacientek:

Veronika (22 let)

Slečna Veronika se obrátila na noční pohotovostní ambulanci v létě roku 2000 pro zhoršení bolestí v podbřišku. V té době již užívala antibiotika, která jí doporučil ošetřující lékař pro podezření na zánět dělohy.
Obdobné obtíže ji pronásledovaly již čtyři roky. Během té doby byla pravidelně v intervalu jednoho až dvou měsíců léčena antibiotiky pro podezření na pánevní zánět.
Vzhledem k dlouhotrvajícím obtížím jí byla provedena laparoskopie a nalezena endometrióza. Pacientka pak byla dále po dobu šesti měsíců léčena hormonálním přípravkem, který se aplikuje jedenkrát měsíčně v podobě nitrosvalové injekce. Během léčby potíže zcela vymizely. I přesto, že pacientka nemá žádné bolesti, zůstává odborně sledována.

 

Lenka (31 let)

Paní Lenka byla odeslána na naše pracoviště ošetřujícím gynekologem pro dlouhodobě neúspěšně léčenou endometriózu. V minulosti podstoupila šest operací, z toho dvě laparotomické (s řezem na břiše) a čtyři laparoskopické (operace pomocí optického přístroje). Byla léčena i několika hormonálními přípravky.
Hlavní potíží byla bolest v pánvi, která téměř znemožňovala pohlavní styk a zhoršovala se při menstruaci.
Byla provedena další laparoskopická operace a během ní byly nalezeny mnohočetné srůsty v pánvi a ložiska endometriózy. Při náročném výkonu byly postupně všechny srůsty odstraněny a pomocí laseru zničena ložiska endometriózy. Po výkonu byl doporučen přípravek hormonální kontracepce, který užívá tzv. kontinuálně - to znamená, že krvácí pouze jednou za tři měsíce.
Od výkonu uplynulo tři a půl roku. I když u pacientky přetrvávají občasné mírné bolesti v podbřišku, má plnohodnotný sexuální život.

 

Dana (28 let)

Paní Dana byla odeslána v roce 1999 na naše pracoviště ošetřujícím lékařem s nálezem cysty na vaječníku. V minulosti prodělala sedm operací pro stejný nález - cysty na vaječnících způsobené endometriózou. Při jedné operaci byl odstraněn levý vaječník, při jiném výkonu byla odstaraněna část vaječníku druhého.
Daně tak zbývala pouze část pravého vaječníku, na kterém měla v době vyšetření další cystu v průměru 7 cm. V té době byla bezdětná.
Na endoskopickém oddělení byla provedena laparoskopická operace, při které byla pečlivě odstraněna celá cysta při zachování zbylé tkáně vaječníku. Další drobná ložiska endometriózy na povrchu vaječníku, která by se v budoucnu mohla stát zdrojem nových cyst, byla odstraněna pomocí laseru.
V následujícím roce pacientka úspěšně otěhotněla a porodila zdravé dítě.

       
Reklama