Sny jsou stále nedostatečně prozkoumaný fenomén. Zabývaly se jimi prastaré národy i generace našich předků, zabývají se jimi i současní vědci, lékaři i léčitelé lidských duší. Noční příběhy, v nichž hrajeme hlavní roli, k nám hovoří velmi specifickým jazykem. Nelze jej zaškatulkovat, protože u každého z nás jde o zcela unikátní záležitost. Přesto existují nejrůznější snáře, nové a starší knihy, ve kterých byla a je snaha alespoň rámcově témata jednotlivých snů „přeložit“. Řadu výkladů najdete i na internetu, moderní studnici veškeré moudrosti.

er.jpg
Foto: Shutterstock

Jedny z prvních záznamů o nočním snění pocházejí z Mezopotámie a jsou přibližně 5000 let staré. Nejstarší snář, který se dosud podařilo objevit, byl vytvořen v Egyptě a datuje se přibližně do roku 1500 před naším letopočtem.

Za vším hledej sex

Většina nočních snů (asi 90 %) se odehrává, když se ocitneme v tzv. REM stavu, což je pátá spánková fáze. Její název je zkratkou tří anglických slov (rapid eye movement) a v překladu znamená rychlé pohyby očí; ty jsou pro tuto fázi typické. Mozek je podobně aktivní jako za bdělého stavu, dech se zrychluje a pokud se právě v této fázi probudíme, pociťujeme značnou únavu. Sny obecně jsou důležité pro psychiku – mozek se tímto způsobem čistí a regeneruje. Lidé, kteří z nějakého důvodu nemají dostatečně dlouhé REM fáze během noci, bývají náchylnější k duševním poruchám. Nutno dodat, že spánkové fáze se během noci opakují a bývají i rozdílně dlouhé. První cykly jsou obvykle nejkratší, naopak nejdelší bývají nad ránem.

O významu snů psal již Aristotelés a zabývaly se jimi celé zástupy učenců, vědců i lékařů. Významnou osobností byl v této souvislosti příborský rodák, neurolog a psychiatr Sigmund Freud, zakladatel psychoanalýzy. Ten se jako jeden z prvních snažil dopátrat vědeckého vysvětlení snů a byl přesvědčen, že jejich prvotní příčiny jsou ryze sexuální. Carl Gustav Jung, jeden ze žáků Freuda, teorii dále rozvinul a rozšířil o další témata.

Ať už je skutečná příčina snů jakkoli složitá, anebo docela jednoduchá, podívejme se na nejčastější erotické sny i jejich obecný výklad. Zažili jste už také ve snu některou z těchto situací?

Sex s autoritou: Sen o autoritní postavě (učitel, šéf) může pramenit z touhy po pozornosti a obdivu, kterou momentálně necítíte. Možná vám chybí uznání od konkrétního člověka, může to ale platit obecně.

Divoký sex: Sexuální sen zahrnující pro vás netypický druh sexu (živočišný, drsný) může naznačovat potřebu vystoupit ze své komfortní zóny, oprostit se od vnitřního kritika, sebekontroly i sebehodnocení.

Sex s ex: Pokud sníte o sexu s bývalým partnerem/partnerkou, přestože už randíte s někým jiným, může to znamenat, že si stále zvykáte na nový protějšek a bývalý vztah stále nemáte zpracovaný.

Sex zahrnující vulgarity: Pokud vaše sny zahrnují vulgární řeči a nejrůznější expresivní výrazy, může to znamenat, že byste se rádi cítili ve své kůži pohodlněji, dali prostor svému skutečnému , ale bojíte se, že to ostatní nepřijmou dobře.  

Skupinový sex: Zažíváte-li nezřízené sexuální dobrodružství hned s více osobami najednou, aniž byste po tom v reálném životě toužili, může to znamenat, že zažíváte velmi náročné období. Pravděpodobně máte hodně práce a potřebujete zvládat hned několik věcí najednou.

Sex s anonymní osobou: Pokud si ve snu užíváte s osobou bez tváře, může to naznačovat sexuální frustraci a neuspokojení z aktuálního stavu. Zamyslete se nad tím, jak to v tomto směru máte.

Sex s výrazně starší/mladší osobou: Sex s osobou, která je vám věkově vzdálená (a je jedno, jakým směrem), může představovat potřebu posílit si vlastní ego. S mladším partnerem půjde nejspíš o otázku vlastní atraktivity, se starším o potřebu dokázat si svou inteligenci a společenské postavení.

Sex s osobou stejného pohlaví: Pokud se vám zdá o sexu s vaší nejlepší kamarádkou, nemusí to nutně znamenat, že po ní toužíte i v bdělém stavu. S největší pravděpodobností půjde o otázku vašeho ženství. Zamyslete se nad tím, jak vnímáte svou ženskou roli v životě. Dáváte dostatek prostoru své jemnější stránce?

Sex s někým, koho nesnášíte: Prožili jste ve snu milování s osobou, kterou v reálném životě vůbec nemáte rádi? S největší pravděpodobností bude sexuální téma jen podružné a samotný akt má představovat mocnou energii, která mezi vámi proudí. Tím spíš, je-li silně negativní.

Čtěte také:

Zdroje: glamourmagazine.co.ukcosmopolitan.com/ukmarieclaire.co.uk

Reklama