me.jpg
Foto: Shutterstock

Našim tématem jsou potíže se zažíváním a nadýmání, děkujeme PharmDr. Markétě Nápravníkové za její odpovědi.

Je nadýmání častým problémem, který řešíte se zákazníky v lékárně?
Lehčí potíže se zažíváním bývají především na svém počátku konzultovány v lékárnách častěji než v ordinaci lékaře. Pacienti přicházejí zejména s problémy s pálením žáhy, těžkým žaludkem, zácpou a nadýmáním.

Nestydí se o těchto potížích zákazníci mluvit?
Nadýmání neboli meteorismus patří mezi velmi časté zažívací problémy, které lidé přicházejí řešit do lékárny. Nejčastěji se tu setkáváme se ženami po padesátém roku života. Tato zdánlivě banální záležitost může významně snížit kvalitu života.

Je nadýmání téma, o kterém mají zákazníci problém mluvit? Nestydí se?
Přestože ve společnosti nadýmání není příliš oblíbeným tématem, pacienti v lékárnách se o něm většinou mluvit nestydí. Obracejí se na lékárníky často s jasnou představou léku či doplňku stravy, který si chtějí na své potíže zakoupit, nezřídka je však nutná intervence lékárníka. Ten může doporučit vhodnější přípravek, který přesně odpovídá potížím konkrétního pacienta.

Přicházejí si pro doplňky stravy nebo volně prodejné léky na zažívací obtíže již rozhodnutí nebo si nechají poradit?
Pro řešení problému s nadýmáním jsou zásadní režimová opatření. Nadýmání může způsobit nedostatek pravidelného pohybu i nadměrný stres. Zároveň je důležité se zamyslet nad tím, jestli se v našem jídelníčku nevyskytují potraviny, které zvyšují tvorbu plynu. Patří mezi ně například brukvovitá zelenina (brokolice, kapusta, květák, zelí), luštěniny (hrách, fazole, čočka), sycené nápoje, kynuté pečivo a zrající sýry.

Máte nějakou zkušenost s volně prodejnými léky na zažívací obtíže na bázi rostlinných silic?
Do jídelníčku je naopak vhodné zařadit silice, které pomáhají snižovat plynatost, ať už ve formě koření či bylinných čajů. Jedná se například o fenyklový plod, kmín, heřmánkový květ, šalvějový list či list máty. Ty jsou v bylinných čajích dostupné jak samostatně, tak v kombinaci v žaludečních směsích. Sáhnout můžeme i po volně prodejných lécích (Iberogast).

Nejčastěji užívanými léky při meteorismu jsou tzv. deflatulencia. Jedná se o látky snižující povrchové napětí tekutiny obsažené v trávicím ústrojí, což vede k ulehčenému odchodu plynu ze střev. Výhodou těchto látek je, že se po perorálním podání nevstřebávají. Příkladem jsou přípravky Gaspan, který obsahuje jak mátovou, tak kmínovou silici a je přímo indikován k léčbě plynatosti, dále  Espumisan (simetikon) či Noball (simetikon v kombinaci s mátovou silicí).

Nadýmání se může vyskytnout i po požití mléčných výrobků, a to zejména u osob se sníženou funkcí laktázy (enzym trávící mléčný cukr – laktózu). V tomto případě je vhodné užívání přípravků, které laktázu přímo obsahují. Pocity plnosti způsobené nedostatečným trávením můžeme minimalizovat dodáváním trávicích enzymů, které jsou obsaženy v řadě přípravků volně prodejných v lékárně (Kreon, Pangrol, Pancreolan Forte, Panzytrat).

Závěrem lze říci, že ačkoli existuje mnoho způsobů, jak řešit nadýmání bez pomoci lékaře. V případě, že se potíže vyskytují dlouhodobě a nereagují na samoléčbu, nebo jsou doprovázeny neobvyklými bolestmi břicha, či zvracením, je nutné navštívit lékaře a vyloučit příčiny vážnější, než jsou dietní chyby či chyby v životosprávě.

62cd4d31399d8obrazek.png
Zdroj informací: PharmDr. Markéta Nápravníková, EUC Lékárna Praha – Šustova

Reklama