Máme dva psy a jednu fenečku. Kluci jsou pěkní kousci, ten větší má devadesát v kohoutku, takže si na nich chce leckterý psí puberťák dokázat, jaký je borec. Nutno říct, že kluci konflikty nevyvolávají, to jsme je naštěstí odnaučili, ale když si někdo začne, tak do toho prostě jdou.

A tak se mi to zase stalo. Ráno, venčení a… rvačka. Kluci si nenechali líbit povrkávání a dorážení jednoho dobrmana. Co nastalo potom? Jako pejskař vím, že pes člověka nekousne, když není vyloženě zkažený. A i kdyby byl, je snad mojí povinností nějak zasáhnout. Inu, jako vždy jsem své dva miláčky ze rvačky vytrhl a čekal, že se panička dobrmana postará o to, aby se přestal prát i ten její.

„Ježišmarjá! Ježišmarjá! Udělejte někdo něco!“ poskakovala a povykovala kolem… A rozvášněný dobrmaní puberťák dorážel vesele dál.

Zase jsem musel celou záležitost vyřešit sám. Odhodil jsem své psy stranou a začal po nich řvát, ať zůstanou. Zůstali – věděli, že když to neudělají, pěkně si to odskáčou. Drapnul jsem dobrmana, položil ho na zem a celý konflikt za chvilku uklidnil.

„Doufám, že mu ty vaše bestie nic neudělaly!“ rozkřikla se na mě majitelka dobrmana a místo, aby si pejska pořádně spucovala, začala ho něžně opečovávat a konejšit.

Hlavou mi proběhlo jediné: další chudák pes, který prožije život na vodítku a s náhubkem…

Na videu je krásný příklad toho, jak se psí rvačce zabraňovat nemá... Když se bojím do psího pošťuchování sáhnout, asi je něco špatně. V tomto případě se naštěstí nic vážného nestalo:

Když si pořizuji psa, měl bych si dobře rozmyslet, co dělám a jaká rasa je pro mě vhodná. Jestli bude milá panička dobrmana z mé ranní příhody řešit každý spor tímhle způsobem, pak její pejsek nikdy socializovaný nebude. Stále bude vyvolávat konflikty – doufejme, že jen se psy. Když nejsem povaha, která je schopná jisté tvrdosti při výchově agresivnějších plemen, nebo když nemám dostatečnou fyzičku, abych přerušil psí rvačku, měl bych pořídit nějakého menšího pokojového psíka.

Přečtěte si:
Důchodce a pes

Máte psa? Jakou rasu? Znáte povahu vašeho psa, kterou mu dalo do vínku jeho plemeno? Už se někdy váš pes popral? A jak jste rvačku vyřešili?

Reklama