Přívalové deště daly v posledních dnech České republice pěkně zabrat. Ulicemi, zahradami i domy se valily řeky vody a bahna. A přidaly se i kroupy. Podobné řádění počasí je pravděpodobné i v následujících dnech. Podle meteorologů nás však čeká další katastrofa – koncem prázdnin se má prudce ochladit. Teploty se budou pohybovat kolem 16 °C, v noci mohou klesnout až na 11 °C. Na konci tohoto týdne nás přitom ještě čekají vedra. Zkrátka počasí si s námi pěkně pohraje a náš organismus zažije další nepříjemný šok.

 

 

 

 

Rok jako nikdy dřív
Letošní rok totiž podle meteorologů zcela vybočil z normy – máme za sebou nejteplejších dvanáct měsíců od roku 1775, kdy se začaly v Čechách vést statistiky počasí. Tato skutečnost komplikuje veškeré předpovědi – není zkrátka s čím srovnávat. A tak je středně a dlouhodobá předpověď ještě větší loterií než obvykle. Meteorolog Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu proto předpovídá počasí podle svého „vnitřního pocitu“.

Může za to globální oteplování!
Odborníci připouští, že na chování počasí má vliv globální oteplování, ke kterému dochází po celé dvacáté století. Pravděpodobně nese zodpovědnost i za stále silnější hurikány a záplavy na celém světě. Přesto je prý možné, že po extrémně teplém období nastanou chladné měsíce. Možná nás tak čeká dlouhá a zasněžená zima.

Vody je pořád málo
I přes přívalové deště je v Čechách stále nízký stav vody. Existují oblasti, kde za celou dobu nespadla ani kapka. Zatímco malé říčky a potoky se rozvodňují a zaplavují ulice a domy, Sázava a Lužnice jsou nesplavné. Hladiny řek sice pomalu stoupají, jsou však stále pod normální úrovní a zemědělci si stěžují na nedostatek vláhy.

Skleníkový efekt tady už byl
Odborníci se stále přou o to, zdali jsou současné změny počasí následkem lidské činnosti, nebo přirozeného vývoje Země. Případně zdali lidská činnost není součástí tohoto přirozeného vývoje. Skleníkový efekt už totiž nejméně jednou do klimatu planety zasáhl. Podle jistých teorií ukončil globální zalednění. Tenkrát ovšem vznikl v důsledku podmořské sopečné činnosti.

Zemské klima je zkrátka v dlouhodobějším měřítku značně proměnlivé. Je tedy možné, že změny, ke kterým dochází, jsou součástí přirozeného vývoje. Problém je ovšem v tom, že nechceme dopadnout jako dinosauři. I když je to možná přirozené.

Pácháme pomalou sebevraždu?

Máte už připravené teplejší oblečení? Čekáte, že ještě využijete plavky? Nebo už Vám ve skříni visí slušivý neopren? Co myslíte, jak se bude počasí vyvíjet v budoucnosti? Budou výkyvy a změny stále větší? Čeká nás tropické období nebo další doba ledová?

Máte zajímavé fotky z letošního „běsnění živlů“? Pošlete nám je na redakce@zena-in.cz!

Reklama