Mnoho dětí dnes žije s nevlastními rodiči nebo jen s jedním z rodičů. A některé děti v rodném listě ani nemají uvedeno jméno otce, píše se tam „otec neznámý“. Co je potřeba udělat, když chce muž cizí dítě přijmout za vlastní a nechat se zapsat do rodného listu?

Příběh Jany

Mám mladšího bratra, který si „nabrnknul vykutálenou“ přítelkyni s dítětem. Donedávna jsem neměla naprosto žádný problém s tím, že si brácha našel přítelkyni s děckem, vůbec nic, protože roční chlapeček je roztomilý, celá naše rodina si jej oblíbila a jeho maminku (bráchovu přítelkyni) vlastně také.

Přečtěte si také:

Na poslední návštěvě jsem se ale dozvěděla, že přítelkyně bratra tlačí do toho, aby se nechal zapsat do rodného listu jako otec dítěte, protože v rodném listě je otec neznámý. Brácha se už dokonce i vyjádřil, že by s tím neměl žádný problém, že má přítelkyni rád, plánuje s ní budoucnost a klučíka má rád také. Žádný biologický tatínek jim v cestě nestojí. Ale bratr také není biologickým tatínkem, seznámil se s přítelkyní, když měla již tříměsíčního prcka.

man

Je vůbec nějaký rozumný argument, proč by se měl zapsat do rodného listu někdo, kdo skutečně otcem není, ač o tom ví? Pokud by se bratr nechal zapsat do rodného listu dítěte, jak to bude v případě, že se s přítelkyní rozejdou? Pokud ona požádá o výživné na dítě a bratr bude zapsán v rodném listě, bude pak muset jít bratr na test otcovství? Poraďte, jak přesvědčit po uši zamilovaného bratra, ať se do rodného listu nenechává zapsat?

Co dělat?

Stručně řečeno: Když se muž nechá zapsat do rodného listu dítěte, je otec se vším všudy, se všemi právy a povinnostmi.

Pokud má dítě v rodném listě uvedeno otec neznámý, je zapsání jiného (i nebiologického) otce poměrně jednoduché. Pokud muž souhlasí, aby byl zapsán jako otec, stačí, když on i matka učiní souhlasné prohlášení rodičů o otcovství (tedy oba prohlásí, že je muž otcem dítěte), musí tedy společně s matkou dítěte zajít na matriku (případně k soudu) a tam se nechat zapsat do rodného listu dítěte.

Když už bude v rodném listu uveden jako otec, bude mít všechna práva a povinnosti jako otec, tedy i v případě, že se pak s matkou dítěte rozejde (nebo rozvede). Poté by měl právo na kontakt s dítětem a rozhodování o něm, naopak by měl i povinnost platit výživné.

Otcovství se dá i popřít (což by mohl bratr později učinit), podle nového Občanského zákoníku může muž u soudu popřít své otcovství až do šesti let věku dítěte, musí ho ale popřít do šesti měsíců ode dne, kdy začal mít pochybnosti, zda je dítě jeho (psali jsme TADY). Pak by soud mohl nařídit testy DNA, aby se prokázalo, že muž není otcem.

A jaký názor má psycholožka?

Jak je vidět, v tomto konkrétním případně není až tak složité, nechat se zapsat jako otec dítěte do rodného listu. Lze ale bratra přesvědčit, aby to nedělal? Co si myslí psycholožka Jana Vaňková?

Z krátkého vyprávění soudím, že bratr chce, aby bylo dítě právně „jeho“. A přesvědčit kohokoliv, aby nedělal to, co chce, je velmi těžké, racionální argumenty v takových případech moc neplatí. Pokud má přítelkyni i její dítě rád a chce být zapsán do rodného listu dítěte jako otec, nedá na názor ostatních lidí, ani těch nejbližších. Navíc když bude mít bratr pocit, že ho k něčemu tlačíte, může udělat pravý opak mnohem rychleji.

Vy můžete udělat pouze to, že bratrovi řeknete fakta - co ho čeká, když to udělá. A můžete mu pouze poradit, aby ještě chvíli počkal, že nic nezmešká, protože nechat se zapsat jako otec dítěte může i za rok. Případně mu můžete říct, že s tím nesouhlasíte. Ale to je tak všechno.

Zdroj: Bezplatná právní poradna

Další články v našem magazínu:

Reklama