Naši se rozvedli, když jsem byl v rané pubertě. S odstupem času se mé hodnocení celé té situace změnilo. Člověk nabyl vlastních vztahových zkušeností. A tak mě mrzí, že už si o tom dnes nemohu s tátou promluvit...

divorce

Jsem dítě, jehož rodiče se rozvedli (trochu se obávám, že v mé generaci patřím k většině). Tenkrát jsem byl ještě kluk a celou situaci vnímal očima puberťáka.

Táta byl pro mě ten špatný. Přišlo mi, že se o nás vůbec nestará a celé dny tráví v hospodě - vůbec jsem neuvažoval nad důvody jeho počínání ani nad tím, že trpěl maniodepresivní psychózou. Tenkrát jsem ho tak nenáviděl, že když krátce po rozvodu zemřel, nešel jsem mu ani na pohřeb. Tohle hloupé dětské rozhodnuté mě dnes strašně mrzí...

Máma nad rozvodem dlouho uvažovala, protože situace byla bezvýchodná. Co si vybavuji, tak kvůli tátovu nezodpovědnému chování musela finančně táhnout celou rodinu, starat se o dvě děti a ještě se strachovat, kde táta co provede. Dobře si uvědomovala jeho nemoc a doufala, že rozvodem tátu nakopne a on půjde do sebe, ostatně podobný krok už (jak jsem později zjistil), tedy rozchod s mámou, v minulosti tátovi pomohl a rodiče se dali znovu dohromady. To jsme ale s bráchou ještě, pokud vím, nebyli na světě. Máma tenkrát vnímala rozvod jako šanci pro všechny a doufala, že to tátu přivede zpět do reality a zase se k sobě po čase, ať už jakkoli, vrátí.

Máma nás nenechala stranou

Ačkoli celou věc máma probírala hlavně s bráchou, protože on byl ten starší a rozumnější, tak se ptala i mě, co si o tom, že by se s tátou rozvedla, myslím. Posvětil jsem jí to jako správné řešení a stejně tak bratr se vyjádřil ve smyslu, že to sami zvládneme - tenkrát kvůli tomu nechal školy a šel vydělávat. Při rozvodu táta všeho litoval, přesto byli naši rozvedeni. Nikdo netušil, co se po rozvodu stane. Myslím, že to bylo jen o několik měsíců později, co se táta doslova upil k smrti, ale čas jsem tenkrát moc nevnímal, mohlo to být půl roku, rok... Co si ale vybavuji přesně, je máma: Stojí v noci u telefonu a pláče - policie jí právě stroze oznámila, že táta zemřel, a pozvala ji k identifikaci těla. Našli ho na chatě, kde po rozvodu bydlel. Oficiální verze: Zapíjel prášky proti alkoholu alkoholem, což jeho tělo nezvládlo. Jak jsem již napsal, nešel jsem mu ani na pohřeb, byl to pro mě tenkrát cizí člověk, který se mnou v době puberty buď vůbec nebyl, nebo na nás křičel, když jsme zlobili, a on se vrátil z hospody dřív...

Dnes toho lituji

Jak šel čas, nabyl jsem vlastní zkušenosti v několika vztazích a zjistil jsem, jak jednostranný byl tenkrát můj pohled. Tátu jsem šmahem odsoudil, asi jsem nemohl bez zkušeností jinak. Dnes už vím, že žádný vztah není černobílý a moc rád bych si s tátou o jeho vnímání jejich partnerské krize promluvil. Nesoudil bych, soudy jsou hloupé a krátkozraké. Jak řekl jeden můj moudrý známý: „Nikdo to neprožije tak jako ti dva a neví, co všechno se mezi nimi stalo a jak to vnímali.“ Tati, jestli to tam někde na onom světě čteš, dnes už vím, že to není lehké, a moc mě mrzí, že jsem ti tenkrát křivdil!

Téma dne 25. května 2012: Rozvod či krize rodičů

Téma je při pátku neveselé, leč závažné. Rozvod či velká krize rodičů může pěkně zamávat s psychikou dětí, a to i dospělých.

  • Rozvedli se vaši rodiče?
  • Řešili rodiče velkou manželskou krizi?
  • Jak jste rozvod či krizi rodičů vnímala?
  • Smířila jste se s tím?
  • Zatahovali vás rodiče do svých manželských problémů?
  • A co rodiče, zůstali po rozvodu v kontaktu? A v jakém?

Své příspěvky formou příběhů či úvah na dané téma mi posílejte do redakční e-mailové schránky Redakce@zena-in.cz, a to nejpozději 25. 5. 2012 v 15.00 hodin. Za svůj příspěvek můžete získat velký balíček tyčinek, ne, ne, MEGA BALÍK DELI, neb čokoláda je nejlepším lékem na nervy, které taková krize rodičů může pěkně pocuchat. Ještě podotýkám, že chcete-li mít šanci na dárek a uveřejnění, ať je váš text dlouhý alespoň jako tento odstavec.

DELI

Reklama