Shon, stres, špatná životospráva, ale také hříchy mládí, cigarety a alkohol, to vše může mít vliv na to, že se vás může sejít na třídním srazu čím dál méně. A to i přesto, že vám ještě není padesát.

Ten umřel mladý, tomu bylo teprve padesát

Když slyšíte takovouto větu v sedmnácti, řeknete si: Mladý? Vždyť mu bylo „už“ padesát. S přibývajícími roky však zjistíte, že byť to řada dnešních zaměstnavatelů dává velmi jasně najevo, tak čtyřicátníci ještě nejsou na odstřel a padesát let není žádný věk.

O to hůř se pak snáší, když kolem vás tyto ročníky umírají. Kamarádi, známí, spolužáci. A v čím dál mladším věku. Jejich židle na školním srazu jsou prázdné, místa v restauraci, kde jste spolu sedávali, obsazena někým jiným.

Víš, kdo umřel? Jarda.
Jardovi bylo 46. Byl to velký pracant, nedávno se podruhé oženil, opravil celý barák. Jeho holčičce z druhého manželství jsou dva roky. Určitě chtěl žít. Šel se v noci do kuchyně napít a už se zpátky do ložnice nevrátil. Zůstal ležet mrtvý na zemi. Prý mu selhalo srdce.

Kde je vůbec ta Jarka?
Její židle na školním srazu je už po několik setkání prázdná.
„Ty to nevíš?“ ptá se mě další spolužačka. Měla roztroušenou sklerózu, před pěti lety zemřela.

Co se stalo?
Uprostřed koncertu místní kapely se najednou kácí k zemi její zpěvák. Náš blízký kamarád. Bylo mu 45 let. Příčina smrti? Infarkt.

Honza se oběsil
Šok. Honza, ten chytrý, usměvavý kluk, který dokázal vždycky rozesmát celou třídu, se oběsil. Přišel o zaměstnání, měl dluhy, hrozila mu exekuce. Bylo mu 45 let a zanechal po sobě 3 děti.

Během „jednoho roku“ jsem přišla o čtyři přátele! Byť jeden z těchto odchodů byl „dobrovolný“, zasáhl mě stejně jako ostatní. Dokáže se s tím člověk vůbec vyrovnat? Uvědomuju si blízkost smrti, která může přijít pro kohokoliv.
Už se kácí v našem lese…

woods

 

Názor MUDr. Pavla Jahna z psychiatrické léčebny v Brně

Každý člověk je smrtelný, ale zabývat se tím, že už jsem také blízko smrti, je naprostý nesmysl.
Naopak, smrt našich vrstevníků by pro nás měla být jakýmsi varováním. Proč dostal poměrně mladý člověk infarkt? Třeba proto, že se příliš honil, stresoval, nedbal o své zdraví. Nám se to nestane, když budeme více odpočívat, zbytečně se nestresovat a dbát o své zdraví.

Roztroušená skleróza je nemoc, za kterou člověk nemůže, ale stane se. Buďme rádi, že nás nepostihla a radujme se z každého prožitého dne. Važme si toho, že jsem zdraví a o své zdraví náležitě pečujme.

Zní to možná krutě, ale nedoporučuji ani chodit na pohřby svých spolužáků. V prostředí bolesti, smutku a při pohledu na pozůstalé rodiče, nás pak napadají chmurné myšlenky. Když už se takovou smutnou zprávu dozvíme, vzpomeňme na svého spolužáka vesele. Zapijme ho s kamarády a buďme rádi, že jsme toho člověka znali a bylo nám s ním dobře.

Padesátka značí u mnoha lidí přelom života. Nový začátek. Najděme si cíl, do kterého jsme neměli v mládí, nebo při dětech, čas doběhnout. Plňme si své sny a užívejme si života, jen tak nebudeme mít čas přemýšlet o smrti.

 

Reklama