Od dětství známe staré pořekadlo: Oheň - dobrý sluha, zlý pán.

Každý, kdo zažil situaci, kdy se oheň proměnil v onoho pána a dostal se mimo naší kontrolu, ví, jakou hrůzu může požár vnést do života obyčejných lidí.

 

Jako dítě jsem zažila požár, který vypukl v protějším domě. Pamatuji si ten křik a zmatek na ulici. Pamatuji si plačící paní, která zoufale křičí stále dokola a dokola: Uhaste to někdo! Uhaste to, mám tam všechno!!!

A i po tolika letech mám stále v paměti hrůzně rudé jazyky ohně olizující hladově okna onoho bytu. Bohužel, tenkrát ani rychle přivolaní hasiči už hořící byt nestačili zachránit...

 

Požár v domácnosti může mít katastrofální následky, proto bychom v žádném případě neměli podceňovat prevenci a určitou připravenost.

(Bohužel psychologové se shodují v tom, že i člověk s jinak chladnou hlavou může ve stresové situaci, kterou požár v bytě bezesporu je, začít zmatkovat a jednat neuváženě).

 

Nejčastější výskyt požáru v bytě:

Kuchyně: toustovače, rychlovarná konvice; kuchyňské spotřebiče

Koupelna: infrazářič

Obytné místnosti: otevřený oheň (svíčky), cigarety, elektroinstalace, technické závady na elektronice

 

Odborníci doporučují veškeré spotřebiče, které v danou chvíli nepoužíváme, odpojovat ze zásuvek, nikdy nekouřit v posteli a pokud zapálíme svíčku, mít nad ní neustálý dohled.

 

Když v domácnosti vypukne požár....

- V případě zjištění požáru nebo hustého dýmu na chodbě okamžitě volejte tel. číslo 112 nebo 150.

 

- Při pohybu v zakouřené místnosti se držte u země (na kolenou), dým se drží nad zemí. Využívejte k dýchání kapesník, tričko, pyžamo nebo ručník nejlépe vlhký.

 

- Při požáru vašeho bytu se snažte opustit okamžitě byt směrem na chodbu. Zavřete za sebou dveře, zamezíte zakouření chodby a možného ohrožení ostatních nájemníků.

 

- Nikdy se pro nic nevracejte (oheň pří znovu otevření dveří totiž získá na intenzitě.)

 

- Naučte sebe a své děti formou hry opustit byt co nejkratší cestou. Zavažte si oči a z postele se snažte opustit zamčený byt co nejrychleji po kolenou, takto zkuste najít i cestu na balkon.

 

- Mějte domluvené pevné místo schůzky pro případ rozdělení rodiny.

 

- Při silném zakouření neriskujte nikdy průchod chodbou, viditelnost je totiž nulová. Využijte balkon a snažte se na sebe upozornit křikem Hoří nebo máváním kusem látky, tričkem apod.

 

- Profesionální hasiči doporučují umístit v bytě kouřový detektor, cena cca 450 Kč. V případě požáru nebo zakouření reaguje silným akustickým signálem, který probudí celou rodinu.

 

Dále se doporučuje mít v domácnosti hasicí sprej Pyrocool, cena cca 300 Kč. Jedná se o jednoduchý sprej schopný hasit i přístroje pod elektrickým napětím.

 

Závěrem Vám přeji, aby výše uvedené informace pro Vás byly vždy jen pouhými informacemi, které v praxi nikdy nevyužijete.

 

Zdroj: www.pozary.cz

Reklama