Jste šťastnou maminkou, která se s velkým nadšením pustila do kojení a s většími či menšími problémy vytrvala, jedno jak dlouho? Pak jste zcela jistě řešila, nebo v budoucnu řešit budete, kdy a jak malého kojence odstavit.
Kojení je dozajista úžasná věc, ale záleží čistě jen a jen na mamince, zda se pro něj rozhodne, či nikoliv. Pokud dáte kojení zelenou, je to skvělé nejen pro vás, ale i pro vaše dítě, protože jste mu poskytla tolik důležité obranné látky, které by měly posílit jeho imunitní systém.
Děti kojené nemívají tak často nemoci z nachlazení, (3)mateřské mléko by je mělo také ochránit před nejrůznějšími alergiemi i cukrovkou. Záměrně používám slůvko "mělo", protože to samozřejmě není nikde dané, i kojené děti jsou alergické, nicméně riziko se samozřejmě snižuje.
I pro vás je kojení výhodné. Pravda, připadáte si asi unavená, trápí vás vypadávání vlasů, nečistá pleť nebo problémy se zuby, ale na druhou stranu máte výhodu oproti ostatním maminkám při shazování přebytečných kil po porodu. Díky velkému výdaji energie to jde podstatně lépe. Navíc, podle odborníků, u maminek, které své děti kojily déle než šest měsíců, klesá riziko vzniku rakoviny prsu.
Plně můžete své miminko kojit až do šestého měsíce. A to i bez přídavku jakýchkoliv jiných tekutin, ty lékaři doporučují pouze při extrémně parném létě či průjmovém onemocnění dítěte. Ale z vlastní zkušenosti vím, že i to se dá zvládnout čistě jen s mateřským mlékem bez problémů.
Po ukončení šestého měsíce, což není samozřejmě striktní pravidlo, můžete začít dříve i později, podávejte dítěti první příkrm. Nejprve by měly přijít na řadu příkrmy z jednoho druhu zeleniny. Teprve po několika dnech, pokud nemá dítě žádnou negativní reakci, přidejte jiný druh. Nejvhodnějšími pro začátek jsou brambory, mrkev a brokolice.
Pokud se vám vašeho malého drobka podaří přesvědčit, že ta oranžová kaše, co měl k obědu, je vlastně docela dobrá, vyzkoušejte také ovocné pyré. Odborníci však s ovocem nedoporučují začínat, protože jeho přirozeně sladká chuť by pak byla oproti chuťově nevýrazné zelenině příliš velký konkurent.
K večeři pak zkuste podávat rýžovou kaši s ovocnou příchutí. Výhodou jsou instantní kaše, které jsou k dostání v lékárnách i obchodech a jejichž příprava je snadná, a hlavně nenáročná na čas. K pití můžete podávat čaj, ale vyvarujte se sladkostí i slazeného čaje. Do jednoho roku není také příliš vhodné exotické ovoce, bývá velmi častým alergenem.
Zvolíte-li příkrmy doma vyráběné či hotové v obchodě, záleží čistě na vás. Asi každá z dnešních maminek už si vyslechla výtku, kterak kupovaná hotová jídla pro nejmenší jsou barbarstvím a odmítala podsouvanou svíčkovou s knedlíkem. Nemusíte se kupovaných jídel bát, procházejí velmi přísnými kontrolami a podléhají ještě přísnějším normám.
Tak co říkáte? Čte se to hezky a jednoduše, že? Prostě se jednoho krásného dne rozhodnete, že mateřské mléko už maličkému stačilo a dáte místo oběda příkrm, místo svačiny příkrm, k večeři kaši a je po starostech. Avšak asi všechny maminky, které dlouho kojily, se teď musely od srdce zasmát, protože takhle jednoduché to opravdu není.
A jak tedy na to? Jako první nabízejte dítěti příkrm v poledne k obědu, poté nahraďte kojení svačinou, později snídaní a asi jako poslední budete odbourávat kojení noční. I když je pravda, že se můžete také setkat s názorem zcela opačným, ale faktem je, že ti naši malí kojenci berou to své mlíčko i s večerním pomazlením jako prima uspávačku. A těžko jim budete vysvětlovat, že ode dneška nebude nic.
Pediatři radí, aby maminka v době, kdy se pokouší o odstavení, odjela na týden, dva na dovolenou nebo k rodičům, aby si dítko odvyklo. Avšak při návratu se vám namísto sladké pusinky od vašeho drobečka může také dostat přivítání typu: „Hulá, mlíčko, mlíčko je tu.“
Jediná zaručená rada na to, jak odstavit kojené dítě, je trpělivost a důslednost. Ty, které věří v sílu Měsíce, si moho(4)u vzít na pomoc jeho vliv a začít s odstavováním ve chvíli, kdy Měsíc stojí ve znamení Býka a je zrovna v úplňku. Pomoci Vám také může šalvěj, která staví tvorbu mléka, ale nakonec zjistíte, že je to stejně jen a jen na vás, jak dokážete zvládnout ten plačící uzlíček, dožadující se vstupu do vaší podprsenky.
Ale věřte, že v tom nejste sama:
Aneta, 28 let, syn Danek
„Kojila jsem Danečka až do dvou a půl roku, odstavení bylo právě o to těžší. Křičel, vztekal se, plakal i prosil, několikrát jsem podlehla, ale pak jsem si uvědomila, že jestli ho nechci kojit, až půjde k zápisu do první třídy, musím s tím něco udělat. A tak jsem byla neoblomná, lehla jsem si večer k němu, přečetla mu pohádku a mazlila se s ním, ale místo mlíčka se mu dostalo vysvětlení, že už to maminku moc bolí a že mlíčko už pro tak velké kluky není. Trvalo to čtrnáct dní, možná tři týdny, než to vzdal a přestal každou noc plakat. Ale teď jsem šťastná, že jsem to dokázala, protože jsem hodně, až nehezky zhubla, kojení mi pak už ke konci bralo velmi mnoho energie.“
Alena, 32 let, synové Adam a Kája
„Kojila jsem oba své syny. Adam se odstavil v osmém měsíci úplně sám, takže jsem spíš řešila problém, co s přebývajícím mlékem, ale Kája, ten se jen tak odstavit nenechal. Takže jsem zkusila na týden chodit večer k mamce, dokud ho manžel neuspal a zvládal to bez problémů, problém byl, když jsem večer zůstala doma i já. To pak bylo scén a slz. Dokázala jsem to s velkou pomocí manžela, když jsem každý večer odbíhala k mamce a on utěšoval Káju a vysvětloval mu, že maminka už mu nemůže dávat mlíčko. Zvládli jsme to, ale bylo to příšerné.“
Eva, 25 let, syn Jakub
„Kuba byl od mala velmi aktivní dítko, takže večerní mazlení spojené s kojením a jeho usínáním pro mě byly vzácné chvilky klidu, které jsem si dlouho nechtěla upřít, ale nakonec jsem otěhotněla a problém se vyřešil sám. Jakubovi jsem prostě vysvětlila, že teď schováme mlíčko pro mladšího bratříčka a postavila ho do role velkého a silného bráchy a on se s tím kupodivu velmi rychle smířil.“
A jak jste zvládala Vy? Kojila jste dlouho? Jak se vám podařilo vaše dítko odstavit? Svěřte se nám…
Nový komentář
Komentáře
Victoria: krasne spojeni matky a ditete....hm...tak tim jsem byla zblbla v tehotenstvi a velice se na to tesila...a 9 mesicu na to cekam...a nic
*Kotě*:
to mu bude šest??? No potěš, to bude chodit ze školy na obědy
kareta: O tomhle jsem před časem dlouze debatovala s naší alergoložkou. Zastává názor, že to doporučení WHO kojit do dvou let je celosvětové a poněkud zapomíná zohledňovat teritoriální a jiné rozdíly. Samozřejmě, že na řadě míst světa je MM ta nejhygieničtější potravina, která se dá sehnat. V našem zamořeném prostředí se ale skutečně právě do MM uvolňuje řada škodlivin. Z odborných studií nicméně vyplývá, že výhody plného kojení (byť trochu zamořeným mlékem) do půl roku a s příkrmama do roku stále převažují nad krmením umělou výživou. V případě atopiků pak převažují výhody kojení i dál, u zdravých dětí ale už prý ne.
Je otázka, jestli je v dnešní době kojení opravdu to nejzdravější, už jsem i slyšela, že se v těle matky ukládají škodliviny z prostředí, které se drží v tucích a vylučují se právě kojením s tuky obsaženými v MM. Docela mě vzalo, že jsem syna kojením asi poškodila, protože celou dobu, co byl kojený měl exém, nejvíc, když byl plně kojený. Jak přecházel na jinou stravu, pomalu mu mizel a 3 dny po ukončení kojení se mu zázračně zpravila kůže. U dcery jsem si hlídala sebemenší pupínek- kdyby se objevil, byla jsem rozhodnutá okamžitě ukončit kojení, ať si říká kdo chce co chce, naštěstí to nebylo třeba (kojení je nesmírně pohodlné).
no já mám berušku (19m.) naučenou, že mlíčko (malá říká prsíííí) je jen doma a ve dne. Takže venku nebo v noci ji ani nenapadne dožadovat se mléka. Myslím, že je to o tom určit hranice nebo pravidla a pak na nich trvat a je jedno jestli jde o kojení nebo cokoliv jiného. Jinak kojit roční a starší dítko na veřejnosti nejlépe na nejfrektovanějším místě mi přijde divné.
Suzanne: na předporodním kursu se mnou byla paní, která měla pětiletého chlapečka, jehož údajně kojila až do čtyř let. Teď čekala druhé dítě a povídala, že už se malý zase těší na mlíčko...
peguša: Pravda, i mně to přijde ...velmi neobvyklé. Ale třeba jednou přejde od prsu rovnou k dýmce
Musím říci, že jsem malého kojila také všude a byla to obrovská výhoda. Pokud budu mít druhé dítko, tak jsem pevně rozhodnuta kojit co nejdéle. Myslím, že kojení přispívá k upevňování vazby matky s dítětem a děti se někdy nechtějí kojení vzdát proto, že je pro ně příjemné být v těsném kontaktu s matkou. Když dochází k odstavování, je potřeba se s dítětem více mazlit, aby nemělo pocit, že je odstrčené nebo že ho maminka nemá ráda.
Suzanne: No, děvčata, myslím, že nikdo se nepozastaví nad tím, když maminka nakojí roční nebo dvouleté dítě, ale kojit čtyřleté dítě, to už rozhodně divné je. Vždyť to už je věk, kdy dítě chodívá do školky, umí se samo obléknout a najíst, dojít si na záchod a dudá jak mimino
. Mě by taková maminka asi přivedla do rozpaků, to se tedy přiznám. Tady snad nikdo proti kojení není, ale co je moc, je prostě moc.
Kojila jsem do 12 měsíců, a to i proto, že jsem chtěla ráno chrápat do devíti
Kojila jsem naprosto všude a nikdo se nad tím nepozastavoval. Kdyby jo, tak si stejně mohl trhnout nohou
A zuby to taky neodnesly.
Dlužno říci, že mi za ten první rok narostly krásný vlasy (přes 20 cm) a pleť jsem měla jedna báseň
tak já nevím... kojila jsem malého do roka a čtvrt, v tu dobu už chodil...zvrhlého jsem na tom nic neviděla, neb zvrhnout se může flaška s umělým mlékem, koza drží na svém místě
... zuby mám všechny, vlasů na dvě hlavy, vedle sebe spokojené dítě a nějaké názory na to že kojit bych už neměla jsem neřešila... kojila jsem kdekoli a kdykoli to bylo potřeba a plánovat dalšího skřetíka, dělala bych to tak zas
Zastávám názor, že kojit se má tak dlouho, dokud to mamince a dítěti vyhovuje..... lhostejno, jestli je to 6 měsíců nebo 3 roky
kojila jsem do dvou let a potom jsem Péti řekla,že mlíčko jsme dali jinýmu miminku,kterýmu jsme dali i flašku a cumel.A taky
zabralo při odnaučování nošení.
Tobbi: Dítě v 1. třídě, které je kojeno neznám, a je to blbé, to souhlasím,
medved: přesně totéž říkám doma - budu chodit o velké přestávce do školy "přikojit" synáčka
Já nechápu ty vaše názory o zubatých a mluvících dětech a jiné nesmysly... co bych dala za to, kdybych svého 10-měsíčního syna mohla stále kojit...
a klidně bych ho kojila ještě v roce, ba možná i ve dvou
Darara: No a to je přesně ono. Být důsledná. Pokud se rodič nechá dítětem v podstatě vydírat a povolí, je to mnohem horší. Dítě rychle pozná, kde je naše slabina a ví jak zabrnkat na tu správnou strunku. A tím nemyslím jen odstavování dítěte od prsu, ale všeobecně.
Právě jsem v situaci,kdy se snažim odstavit 17 měsíčního syna, teď jsme už tři noci bez kojení a myslím, že to zvládáme docela dobře. První noc se sice budil a snažil se pláčem vynutit si mléko, ale vydržela jsem. Musím však říci, že to není vůbec lehké odstavit dítko od prsu, rozhodovala jsem se k tomu poměrně dlouhou dobu, ale teď už jsem byla unavená, protože jsem se v noci moc nevyspala. S uspáním nebyl problém, protože po koupání vypije celou láhev mléka, ale v noci chtěl potom pořád pít. Přeji všem maminkám pevnou vůli a trpělivost při odstavování svého dítka.
nektere nazory na kojeni resp. odstavovani me tedy dost zarazi
treba ze se nekoji zubate dite...a to jako proc ????
a vzhledem k HA vyzive, kterou ji kvuli sve alergii krmim mi to prijde jako nejschudnejsi reseni...navic mliko je stale pri ruce a tudiz je clovek daleko mobilnejsi
...jak jsem zezacatku nebyla z kojeni moc nadsena, tak se mi libi vic a vic
dcera ma 9 mesicu a jak psala Gabi, tak mliko stale tvori naprostou vetsinu jeji stravy i tekutin
takze asi budu chodit kojit do skoly o prestavce
Eva, 25 let, syn Jakub: On mu to ten velký, silný brácha jednou vrátí i s úroky, se obávám