Jste šťastnou maminkou, která se s velkým nadšením pustila do kojení a s většími či menšími problémy vytrvala, jedno jak dlouho? Pak jste zcela jistě řešila, nebo v budoucnu řešit budete, kdy a jak malého kojence odstavit.

 

Kojení je dozajista úžasná věc, ale záleží čistě jen a jen na mamince, zda se pro něj rozhodne, či nikoliv. Pokud dáte kojení zelenou, je to skvělé nejen pro vás, ale i pro vaše dítě, protože jste mu poskytla tolik důležité obranné látky, které by měly posílit jeho imunitní systém.

 

Děti kojené nemívají tak často nemoci z nachlazení, (3)mateřské mléko by je mělo také ochránit před nejrůznějšími alergiemi i cukrovkou. Záměrně používám slůvko "mělo", protože to samozřejmě není nikde dané, i kojené děti jsou alergické, nicméně riziko se samozřejmě snižuje.

 

I pro vás je kojení výhodné. Pravda, připadáte si asi unavená, trápí vás vypadávání vlasů, nečistá pleť nebo problémy se zuby, ale na druhou stranu máte výhodu oproti ostatním maminkám při shazování přebytečných kil po porodu. Díky velkému výdaji energie to jde podstatně lépe. Navíc, podle odborníků, u maminek, které své děti kojily déle než šest měsíců, klesá riziko vzniku rakoviny prsu.

 

Plně můžete své miminko kojit až do šestého měsíce. A to i bez přídavku jakýchkoliv jiných tekutin, ty lékaři doporučují pouze při extrémně parném létě či průjmovém onemocnění dítěte. Ale z vlastní zkušenosti vím, že i to se dá zvládnout čistě jen s mateřským mlékem bez problémů.

 

Po ukončení šestého měsíce, což není samozřejmě striktní pravidlo, můžete začít dříve i později, podávejte dítěti první příkrm. Nejprve by měly přijít na řadu příkrmy z jednoho druhu zeleniny. Teprve po několika dnech, pokud nemá dítě žádnou negativní reakci, přidejte jiný druh. Nejvhodnějšími pro začátek jsou brambory, mrkev a brokolice.

 

Pokud se vám vašeho malého drobka podaří přesvědčit, že ta oranžová kaše, co měl k obědu, je vlastně docela dobrá, vyzkoušejte také ovocné pyré. Odborníci však s ovocem nedoporučují začínat, protože jeho přirozeně sladká chuť by pak byla oproti chuťově nevýrazné zelenině příliš velký konkurent.

 

K večeři pak zkuste podávat rýžovou kaši s ovocnou příchutí. Výhodou jsou instantní kaše, které jsou k dostání v lékárnách i obchodech a jejichž příprava je snadná, a hlavně nenáročná na čas. K pití můžete podávat čaj, ale vyvarujte se sladkostí i slazeného čaje. Do jednoho roku není také příliš vhodné exotické ovoce, bývá velmi častým alergenem.

 

Zvolíte-li příkrmy doma vyráběné či hotové v obchodě, záleží čistě na vás. Asi každá z dnešních maminek už si vyslechla výtku, kterak kupovaná hotová jídla pro nejmenší jsou barbarstvím a odmítala podsouvanou svíčkovou s knedlíkem. Nemusíte se kupovaných jídel bát, procházejí velmi přísnými kontrolami a podléhají ještě přísnějším normám.

 

Tak co říkáte? Čte se to hezky a jednoduše, že? Prostě se jednoho krásného dne rozhodnete, že mateřské mléko už maličkému stačilo a dáte místo oběda příkrm, místo svačiny příkrm, k večeři kaši a je po starostech. Avšak asi všechny maminky, které dlouho kojily, se teď musely od srdce zasmát, protože takhle jednoduché to opravdu není.

 

A jak tedy na to? Jako první nabízejte dítěti příkrm v poledne k obědu, poté nahraďte kojení svačinou, později snídaní a asi jako poslední budete odbourávat kojení noční. I když je pravda, že se můžete také setkat s názorem zcela opačným, ale faktem je, že ti naši malí kojenci berou to své mlíčko i s večerním pomazlením jako prima uspávačku. A těžko jim budete vysvětlovat, že ode dneška nebude nic.

 

Pediatři radí, aby maminka v době, kdy se pokouší o odstavení, odjela na týden, dva na dovolenou nebo k rodičům, aby si dítko odvyklo. Avšak při návratu se vám namísto sladké pusinky od vašeho drobečka může také dostat přivítání typu: „Hulá, mlíčko, mlíčko je tu.“

 

Jediná zaručená rada na to, jak odstavit kojené dítě, je trpělivost a důslednost. Ty, které věří v sílu Měsíce, si moho(4)u vzít na pomoc jeho vliv a začít s odstavováním ve chvíli, kdy Měsíc stojí ve znamení Býka a je zrovna v úplňku. Pomoci Vám také může šalvěj, která staví tvorbu mléka, ale nakonec zjistíte, že je to stejně jen a jen na vás, jak dokážete zvládnout ten plačící uzlíček, dožadující se vstupu do vaší podprsenky.

 

Ale věřte, že v tom nejste sama:

 

Aneta, 28 let, syn Danek

„Kojila jsem Danečka až do dvou a půl roku, odstavení bylo právě o to těžší. Křičel, vztekal se, plakal i prosil, několikrát jsem podlehla, ale pak jsem si uvědomila, že jestli ho nechci kojit, až půjde k zápisu do první třídy, musím s tím něco udělat. A tak jsem byla neoblomná, lehla jsem si večer k němu, přečetla mu pohádku a mazlila se s ním, ale místo mlíčka se mu dostalo vysvětlení, že už to maminku moc bolí a že mlíčko už pro tak velké kluky není. Trvalo to čtrnáct dní, možná tři týdny, než to vzdal a  přestal každou noc plakat. Ale teď jsem šťastná, že jsem to dokázala, protože jsem hodně, až nehezky zhubla, kojení mi pak už ke konci bralo velmi mnoho energie.“

 

Alena, 32 let, synové Adam a Kája

„Kojila jsem oba své syny. Adam se odstavil v osmém měsíci úplně sám, takže jsem spíš řešila problém, co s přebývajícím mlékem, ale Kája, ten se jen tak odstavit nenechal. Takže jsem zkusila na týden chodit večer k mamce, dokud ho manžel neuspal a zvládal to bez problémů, problém byl, když jsem večer zůstala doma i já. To  pak bylo scén a slz. Dokázala jsem to s velkou pomocí manžela, když jsem každý večer odbíhala k mamce a on utěšoval Káju a vysvětloval mu, že maminka už mu nemůže dávat mlíčko. Zvládli jsme to, ale bylo to příšerné.“

 

Eva, 25 let, syn Jakub

„Kuba byl od mala velmi aktivní dítko, takže večerní mazlení spojené s kojením a jeho usínáním pro mě byly vzácné chvilky klidu, které jsem si dlouho nechtěla upřít, ale nakonec jsem otěhotněla a problém se vyřešil sám. Jakubovi jsem prostě vysvětlila, že teď schováme mlíčko pro mladšího bratříčka a postavila ho do role velkého a silného bráchy a on se s tím kupodivu velmi rychle smířil.“

 

A jak jste zvládala Vy? Kojila jste dlouho? Jak se vám podařilo vaše dítko odstavit? Svěřte se nám…

 

 
Reklama