603647ef27ec0obrazek.png
Foto: Shutterstock

Prosím o radu. Manžel má dvouletou dceru z prvního manželství, bývalá manželka se s ním vůbec nebaví, spíše než hrozný vztah nemají vůbec žádný. Holčička byla z jeho návštěv vždy velmi rozrušená, a tak se po dohodě s matkou rozhodl, že ji vídat nebude. Roli otce v tuto chvíli zastává nový přítel, můj manžel na dítě platí alimenty. Nyní dokonce podepsal i souhlas se změnou příjmení dcery a už ji vlastně ani jako svou dceru nebere. Mně ale přijde divné, že by na ni měl platit výživné, zvlášť když je tato celá situace vina jeho exmanželky. Je možné sepsat nějakou právně podloženou dohodu o vzdání se otcovství včetně placení výživného, pokud by souhlasily obě strany? Myslím, že by na to nakonec i mohla přistoupit, protože o peníze nouzi nemá, pochází z bohaté rodiny. To se o mém manželovi rozhodně říct nedá…,“ uzavírá dotaz Jana, která se na nás prostřednictvím e-mailové komunikace obrátila.

Přivést na svět dítě se svými geny je velká zodpovědnost. Proto je jasné, že zřeknutí se otcovství nemůže být otázkou vyplnění několika dotazníků. Jiný případ by byl, kdyby bylo na testech DNA zjištěno, že manžel paní Jany není genetickým otcem dítěte. Ani tak by nebylo zřeknutí se otcovství procházkou růžovým sadem, ale rozhodně by na něj měl otec právo.

Žádný zákon však neumožňuje zříci se vlastního dítěte. Ženy, které mají o takový krok zájem, často mate rozdíl mezi otcovstvím a rodičovstvím. „Rodičovské zodpovědnost soud může otce (ale samozřejmě i matku) zbavit. Důvodem je například to, že rodič o dítě dlouhodobě nejeví žádný zájem, nepečuje o něm, neplní vyživovací povinnost. Ani zbavení rodičovství však rodiče nezbaví povinnosti platit na dítě alimenty, pouze přestává být zákonným zástupcem dítěte,“ vysvětluje sociální pracovnice Kamila Kalhousová.

Tady se dostáváme k první části dotazu paní Jany. Jediný způsob, jak by bylo možné zbavit se vyživovací povinnosti, je dát souhlas s osvojením dítěte. „Pokud si paní Jana myslí, že by na to exmanželka jejího manžela přistoupila, mohou se domluvit, že si dítě osvojí exmanželčin nový partner. To by bylo jediné východisko, jak se zbavit placení alimentů. Když biologický otec schválí adopci, dál na dítě platit nemusí,“ doporučuje Janě socioložka.

Dalším bodem dotazu bylo úplné zbavení otcovství, které je nemožné. I kdyby jeden z rodičů byl alkoholikem či narkomanem, jeho účast na výchově se negativně podepisovala na psychickém stavu dítěte, i v takovém případě lze pouze právně vymáhat zbavení rodičovství, nikoliv otcovství.

Reklama