Prořezávání mléčných zoubků může pěkně potrápit. Nejen děti, ale často i rodiče. Na co se připravit a jak ulevit od bolesti? Jak o mléčný chrup správně pečovat?

Kdy začínají růst zoubky

První zoubky, a to spodní řezáky (jedničky), se začínají klubat průměrně ve věku 6–8 měsíců. Výjimkou ale nejsou ani děti, které se už pyšní zoubkem či dvěma ve 4 měsících, nebo naopak děti, které na svůj první čekají ještě v 10 měsících. Jsou popsány i případy, kdy se dítě s jedním zoubkem už narodilo, těch ale opravdu mnoho není. Pokud se žádný zoubek neobjeví do roka věku dítěte, měli bychom to konzultovat s dětskou lékařkou. Do té doby určitě není nutné panikařit.

zoubky

Stavba mléčného chrupu

Mléčný chrup se ve své finální podobě skládá z 20 zubů, přičemž 8 z toho se většinou objeví do roka, 16 do druhého a všech 20 do 2,5 let, kdy by měl být zhruba vývoj mléčného chrupu ukončen a dítě by tedy mělo mít dohromady 8 řezáků (jedničky a dvojky), 4 špičáky (trojky) a 8 stoliček (čtyřky a pětky). Zoubky začínají růst od středu do krajů a jako první se většinou objeví ty spodní.

zoubky

Příznaky rostoucích zoubků

Každé dítě je individuum a jako takové prožívá i růst prvních zoubků. Nelze tedy říci, že by se při tom všechny děti projevovaly stejně. Hodně záleží na povaze dítěte, ale i na subjektivním vnímání bolesti a podmínkách, které dítě při nepříjemném prořezávání zubů vnímá daleko víc než obvykle. Pokud je např. horko, dítě vnímá tento další faktor také jako nepříjemný a špatný prožitek se tím násobí.

Některé děti tedy snáší růst zoubků hodně statečně, a u těch si často ani hned nevšimneme, že už se jim zoubek vyklubal. Většina dětí ale prořezávání zoubků prožívá, a to v různé intenzitě. Prvním příznakem, který nás na rostoucí zub často upozorní, je oteklá dásnička, kterou si dítě snaží masírovat vším, co je zrovna po ruce, nebo rovnou rukou – ať už svou, nebo vaší. Strká si prostě do pusy prstíky a hračky a kousáním se snaží ulevit si od bolesti. Toto vše bývá doprovázeno nadměrným sliněním, které je pro toto období také příznačné. Krom toho bývá dítě mrzuté až plačtivé, nevydrží dlouho s žádnou hračkou nebo činností a vyžaduje naši častou pozornost. V horších případech se může stát i to, že dítě v noci špatně spí, budí se, má průjem a lehce zvýšenou teplotu. Pokud by teplota měla přesáhnout 38 °C, konzultujte to ale raději s dětskou lékařkou – zde jde již totiž pravděpodobně o příznak něčeho jiného.

Jak ulevit od bolesti a nepříjemných pocitů

zoubky

Nejdůležitější v tomto období je být dítěti nablízku, často ho chovat, mazlit se s ním a dávat mu najevo svou lásku. Pokud nemůže spát, můžeme ho zkusit utišit zpíváním a houpáním. Nabídnout mu můžeme také různé hračky na kousání či speciální chladivá kousátka, která jsou naplněna tekutinou, takže je můžeme dát před použitím vychladit do ledničky. Dítěti můžeme pomoct také např. masáží dásně, kterou provádíme čistým prstem nebo speciální žínkou, která se k tomuto účelu prodává v lékárnách a drogeriích. Pokud už dítěti dáváte nějaký „pamlsek“ do ruky, nebo kousek ovoce v celku, tak i to může prořezávání zoubku napomoct. Kdyby bylo nejhůř, tak se v lékárně či u dětské lékařky zeptejte na možnost použít analgetický chladivý gel, který by měl zmírnit bolest i otok.

Péče o mléčný chrup

zoubky

Jakkoli se zdá péče o mléčný chrup nepodstatná, tak bychom ji určitě neměli zanedbávat. Důvodem je, že jen zdravý mléčný chrup může být základem pro zdravý chrup trvalý. Hygienické návyky by se tedy měly u dítěte začít budovat co možná nejdříve, aby v době, kdy bude vznikat chrup trvalý, vědělo, jak je to důležité, a umělo už o chrup s pomocí rodičů dobře pečovat.

zoubkyPrvní zoubky je nutné čistit stejně jako zuby trvalé, a to již od chvíle, kdy se prořežou. Zoubky nejprve čistíme buďto gázou, nebo již zmíněnou žínkou, případně speciálním silikonovým kartáčkem tzv. prsťáčkem. Kromě toho existuje i řada kartáčků, které jsou navrženy tak, aby je dítě mohlo snadno uchopit a ústní hygienu provádět formou hry několikrát denně i samo. Novinkou je tzv. banana brush – hračka ve tvaru banánu, která je opatřena silikonovým kartáčkem. Minimálně do 1 roku věku dítěte bychom neměli používat pastu na zuby, poté jen tu, která je určena pro nejmenší děti. Zoubky dítěti nemusíme nějak zvlášť drhnout – v podstatě jen stačí setřít plak, který se na zoubcích vytvořil. Toto je velmi důležité, protože mléčný chrup podléhá kazivosti víc než ten trvalý, a i když dítěti pokrmy nepřislazujeme, tak např. ovoce a mléko, které jsou hlavní složkou potravy, mají v sobě cukr již obsažený.

Reklama