Když řídíš, tak nechlastej, daly by se shrnout české předpisy. Ať už řídíte cokoliv - auto, kolo nebo třeba koně - pokud s ním tedy jedete po silnici. Že by to člověk za volantem neměl s alkoholem nikterak přehánět, na tom se asi shodneme všechny. Ale nepít vůbec? Možná se mezi vámi najdou i zastánkyně teorie, že jedna sklenička přeci neuškodí. Jak je to tedy?

Jak známo, alkohol uvolňuje, a v důsledku toho může v malém množství dokonce zrychlovat reakce. Zmizí u některých jedinců brzdící vědomá kontrola a fungují přímo reflexy - jak by řekli mistři bojového umění, rozum nepřekáží činu. V tomto kontextu by se mohlo zdát, že jedna sklenka, obzvláště pokud se řídit bojíte, může být před jízdou tím pravým. Leč není všechno zlato, co se třpytí...

Odborníci na dopravní psychologii se jednoho krásného dne rozhodli spolu s instruktory autoškoly provést experiment. Vybrali sadu dobrovolníků, zkušených řidičů i začátečníků, a náhodně je rozdělili do tří skupin. První skupina byla zcela střízlivá, druhá „požila“ jednoho malého panáka a třetí byla uvedena do stavu běžně označovaného jako „mírná opička“.

Všechny řidiče čekala, samozřejmě na zkušebním okruhu, stejná trasa - nejrůznější kličkování, kužely a na konci tunel. Tunel byl ovšem o několik centimetrů užší, než automobil, na což řidiči nebyli upozorněni.

Indicie 3 - smrtonosný!!!

Výsledky poslední skupiny, tedy podnapilých řidičů, byly zcela očekavatelné - zbourali, co mohli, a ti, kteří vůbec dojeli k tunelu, ho obvykle ani netrefili a „opřeli“ automobil o zeď. První skupina, tedy zcela střízliví řidiči, si vedla o mnoho lépe, povětšinou (i když našli se i nezkušení začátečníci) zdárně absolvovali celou trať a před tunelem všichni zastavili s poukazem na to, že je příliš úzký.

Nejzajímavější ovšem byly výsledky druhé skupiny. V průměru byly, co se času překonání tratě a „čistoty“ jízdy týče, lepší než výsledky první skupiny! Problém ovšem nastal u tunelu - většina řidičů druhé skupiny se do něj pokusila vjet.

A co z tohoto výzkumu odborníci vyvodili? Inu, potvrdil jim známou skutečnost, že alkohol v malém množství sice bystří smysly, ale snižuje schopnost sebekorekce a zvyšuje pocit vlastní způsobilosti. Zkrátka že ve standardních situacích bude řidič po jednom „panáku“ reagovat možná i lépe než řidič střízlivý, bude mít ovšem větší tendenci přecenit své schopnosti a podcenit situaci. Závěrečný verdikt tedy zní - je dobře, že v České republice není dovoleno požívat před jízdou žádný alkohol. Aneb abychom se vrátili k větě ze začátku článku: „Když řídíš, tak nechlastej!“

Jak na Vás působí alkohol? Vzpomenete si na situace, kdy jste s jeho „pomocí“ něco zvládla lépe? A kdy Vám naopak vůbec neprospěl? Co si myslíte o alkoholu za volantem? Jsou země, kde je malé množství alkoholu za volantem povoleno - dala byste si v takovém případě „sklenku“?

Reklama