Příběh Masových kuliček se šlehačkou dává nahlédnout pod pokličku práce ve velkém obchodním řetězci s nábytkem, kde dochází k nejrůznějším situacím jak mezi zaměstnanci, tak se zákazníky.

kuli.jpg

Martina, která je právě přijata, se postupně seznamuje s novými kolegy, z nichž někteří řeší nejen pracovní problémy, ale i soukromé záležitosti. Postupně zjišťuje, že jako skoro všude se mezi nimi vytváří síť vztahů utkaných ze sympatií, podpory, intrik, paktování se, řevnivosti, nenávisti a úskoků. Do tohoto labyrintu vztahů a emocí se dostane i Martina, hlavní hrdinka románu o obyčejných lidech, obyčejných vztazích a obyčejných věcech, lehce okořeněného humorem.

Jak se v novém prostředí Martina zorientuje? A kdo nakonec prohraje sázku a bude muset sníst oněch padesát kuliček se šlehačkou?

Ukázka z knihy:

MARTINA – PRVNÍ DNY
Martina se těšila. Takové to nervózní těšení, okořeněné nejistotou. Potřebovala už mezi lidi, doma jí bylo smutno. Také potřebovala naskočit do procesu, aby její život dostal řád a sociální jistotu. Chtě nechtě ji pronásledovaly palčivé otázky typu: Co když to nebude zvládat? Co když nezapadne do kolektivu? Co když ji zase rozbolí kyčel jako tenkrát, kdy marodila skoro několik měsíců? Ne, musí už začít, aby zjistila co a jak. Nejistota byla nepříjemná.   

Na vrátnici přistoupila k pultu ochranky. „Dobrý den, já jsem tu nová. Jdu…“
„První den, co? Oni si pro vás přijdou. Zapište se do sešitu a dostanete návštěvnickou kartu,“ nenechal ji domluvit muž v uniformě externí bezpečnostní firmy MD2.
Martina už tento proces znala z pohovorů, přesto začala vyplňovat kolonky sešitu trochu nervózně. Začala dobou příchodu a jménem.
„Do tohodle ne, doboha!“ zabrzdil jí člen ochranky otráveně. Ba skoro nasupeně. Srostlé obočí se zlostně vydulo. Významné vrtění hlavou. „Se mi snad zdá, kurňa. Tohle je sešit na to, když chcete scanner, přece! Copak, kurňa, nevidíte tady tohle políčko? Název scaneru! Takže jde o scannery přece!“ Pošoupl před ní druhý sešit. „Tenhle je pro návštěvy, přece! Kurňa!“
Martina se kousla do rtu. Tohle není vítací typ.
Významně poklepal prsty na ten správný sešit. Všimla, si že je má obrostlé černými chlupy.
Huňáč, no. A to jeho kurňa vyjadřování… ten Špačkovu etiketu asi nemá pod polštářem.
„Karle, jak to může vědět? Je nová!“ ozvalo se z vedlejší místnosti, kde seděl další člen ochranky u monitorů. Dotyčný se zjevil mezi futry. Rozložitá postava, nos jako červená bambule. Stačila by paruka, trochu nabílit tváře a hned by z něho byl prvotřídní cirkusový klaun. Hopsa hejsa. Tvářil se vlídně. Martina to přijala s povděkem. Uvolnila se.
„Paní, z něho si nic nedělejte. Tady Karel štěká, ale nekouše,“ řekl s úsměvem, potom pohlédl na kolegu a ušklíbl se. „Jako z toho pořadu Chcete mě? Teda jeho by asi nikdo nechtěl. Dobrovolně. Možný ani za prachy ne.“
„Jdi někam“ Dotyčný se ale pořád tvářil jako klystýr. „Teď to budu muset začárat. Jak to vypadá? Blbě to vypadá,“ hudral, když začáral políčka nervózními prudkými tahy sem tam, které protrhly stránku. „Do prdele.“
„Já ti pořád říkám, že to stačí přeškrtnout, Karle. Jednou. Rovně. Úhledně.“
„Chytrej, co? No, podívejte, paní! Co jste způsobila!“
„Karle! Už neděláš na Ruzyni chodbaře!“
„Ale jóóó. Vím. Vyplňte to, tady paní, a potom se postavte támhle mezi ostatní. Oni si pro váš přijdou z há er.“
„Ejč ár, Karle, z ejč ár.“
„Vždyť vím. Jsem už u páté lekce přece.“
Martina vyplnila ty správné kolonky, získala za odměnu visačku visitor a zamířila do chumlu ostatních, kteří čekali na svůj první den v Linea.

O autorovi – Vítězslav Jareš:
Vítězslav Jareš se narodil v roce 1969 v Praze. Vystudoval filmovou, rozhlasovou a televizní produkci. Pracoval několik let v Krátkém filmu Praha jako asistent produkce, na seriálu Dobrodružství kriminalistiky, následně dvacet let v reklamě. Debutoval v roce 2004 thrillerem Intrikáni. Za tuto prvotinu získal Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta v kategorii původní česká tvorba. Filmová práva na tento thriller odkoupila Česká televize, autor sám napsal scénář, který měl režírovat pan režisér Filip Renč. Kvůli finanční náročnosti ČT od projektu odstoupila.Vitezslav-Jares.jpg

Autor se podílel jako scénárista na seriálu Kriminálka Anděl, "vystřihl" si epizodní miniroličku policejního technika v seriálu 1. odd.

Po knize Intrikáni následoval špionážní thriller Všichni proti všem, absurdní satira Dědeček, mysteriózní povídky Zloději času, krimi thriller 12. 12., román o vzestupech a pádech herečky Hlavní role a krimi thriller o ruské mafii Vor v zákoně - hlava mafie. V současnosti vyvíjí s panem režisérem Jiřím Chlumským a dramaturgem Jiřím Hapalou scénář pro osmidílný krimi seriál na motivy knihy 12. 12., dále desetidílný mysteriózní seriál na motivy povídek z knihy Zloději času. Jednu z nich natočil režisér Ladislav Plecitý.

Knihu si můžete koupit na www.cosmopolis.cz nebo na www.grada.cz.
 
 

Reklama