644108a851b5eshutterstock-1329118010.jpg
Foto: Shutterstock

I když je mnoho míst na světě, kde můžete vidět krásné vistárie, v květinovém parku Ashikaga se budete cítit jako v pohádce. Nachází se v něm více než 350 různých kvetoucích rostlin vistárie, přičemž dominantou je Ofuji neboli Velká vistárie. Předpokládá se, že tento neuvěřitelný strom je starý více než 150 let a má masivní síť větví pokrývajících plochu o úctyhodných 1 000 metrech čtverečních s 80 000 jednotlivými fialovými květy. Aby byl bezpečný a mohli si ho návštěvníci rok co rok užívat, je stabilizován mříží z bambusových tyčí.

FowetoJet.jpg
Foto: Shutterstock

Vzhledem k jeho historii a monumentální velikosti by nemělo být překvapením, že je tento strom vistárie hojně fotografován.  Ale pokud se v květinovém parku Ashikaga ocitnete, najdete i spoustu dalších míst, která budete chtít zachytit na památku na snímek

Projít se můžete také 80 metrů dlouhým vistáriovým tunelem nebo přes klenutý most s markýzou z rozkvetlých květů. Pokud se někdy vydáte do Japonska, tohle místo rozhodně stojí za návštěvu. Krása je ale pomíjivá, takže vistárie, stejně jako mnoho jarních květin, ukazují svou krásu jen omezenou dobu. Nádherná voňavá réva je u nás v plném květu většinou během května a června. V Japonsku však kvete obvykle o něco dříve.

FotoJett.jpg
Foto: Shutterstock

O vistárii

Základní dva druhy jsou vistárie čínská a vistárie květnatá. Existují však i různí kříženci této dlouhověké rostliny. Mimo fialových se můžeme setkat také s bílými, růžovými nebo žlutými květy. Když vistárie odkvete, zůstanou na ní až do podzimu dlouhé hnědé lusky, které připomínají fazole.

Při pěstování vistárie si dejte pozor. Všechny části rostliny obsahují látky zvané lektin a wisterin, které jsou toxické nejen pro domácí a hospodářská zvířata, ale také pro lidi. Konzumace rostliny může způsobit nevolnost a průjem. Při větším množství dokonce i smrt.

Největší známá vistárie na světě je v Sierra Madre v Kalifornii. Byla zasazena v roce 1894. Měří více než 4000 metrů čtverečních a váží 250 tun. Jde o největší kvetoucí rostlinu na světě. Bohužel se nachází na soukromém pozemku a veřejnost se její krásou může pokochat pouze jednou ročně během festivalu, který je pořádán na její počest.

Zdroj: Ashikaga,Time Out, The Old Farmer’s Almanac, Gardenista, Tykyo Creative