Bledulobraní na Vysočině

Na Vysočině se daří bledulím, a to hned na několika místech. Jedním z těch vyhlášených je přírodní rezervace Jechovec, která se nachází nedaleko města Telč. Ve velké míře tam rostou Olše a pod nimi tisíce bledulí. Kromě toho tam můžete narazit také na vzácnou dřípatku horskou a pérovník pštrosí. Podobně je na tom také přírodní rezervace Blatná hráz v okrese Třebíč.

V Lačnově není šafránu jako šafránu

Přirovnání, že je něčeho jako šafránu, tedy málo, se v obci Lačnov v okrese Vsetín nejspíš neuchytilo. Chráněných šafránů tam totiž mají plnou louku. Semena rostlinek byla do Lačnova údajně zavlečena během napoleonských válek z alpských oblastí.

Babinské louky nabízejí rostliny v ohrožení

Na Babinských loukách v okrese Ústí nad Labem uvidíte to, co se vám jinde jen tak nepoštěstí. Na tomto chráněném území se totiž daří vzácným rostlinkám, jako je například kosatec sibiřský nebo prstnatec májový. Vezměte do ruky atlas rostlin a vyrazte poznávat ohrožené druhy.

V Lukášově se daří krokusům

Milovníci krokusů si přijdou na své v části Jablonce nad Nisou s názvem Lukášov. Každoročně tamní louku krášlí stovky fialových a bílých květů krokusů, konkrétně jde o druh Crocus Heuffelianus. Ten se obvykle vyskytuje pouze v karpatských pohořích.

Dobříňský háj je rájem sněženek

Sněženka kam se podíváš. Tak to vypadá v Dobříňském háji, který spadá pod město Litoměřice. Z dalších květin tam narazíte například na sasanku pryskyřníkovitou, dymnivku dutou, pižmovku mošusovou nebo na křivatec žlutý.

Osadě Jizerka dominuje žlutá

Hnojový dům, dřevěná horská chalupa v osadě Jizerka v Jizerských horách, se každoročně na jaře ztrácí pod nánosy žlutých květů narcisů. Zajímavostí je, že Jizerka je nejvýše položenou obcí v České republice.

Tulipány v Průhonicích

Zkrátka nepřijdou ani lidé se slabostí pro tulipány. Do 26. května je možné v Dendrologické zahradě v pražských Průhonicích zhlédnout jejich výstavu. V záhonech roste 116 odrůd z celého světa. Zahrada doslova hýří barvami. A pokud rádi cestujete, za tulipány se můžete vydat i do Holandska.

Nemáte-li naopak na výlety za jarní přírodou čas. Vneste jaro alespoň do svého šatníku. Jak na to se dozvíte v článku Květinový vzor je krásný, ale zrádný. Noste jej ve správném souladu s postavou.

Kam můžete také vyrazit?

  • Zámecký park v Kostelci nad Orlicí (bledule)
  • Vršovská olšina (bledule)
  • Přírodní památka Za mlýnem (sněženky)
  • Sedlnice (sněženky)
Reklama