Asi to už zažila každá z nás. Zazvoní telefon a po té, co jej zvednete, slyšíte v lepším případě ticho, v horším vzdechy a v nejhorších urážky, nadávky a výhrůžky...
Podle nátury a mometálního rozpoložení zareagujete a buď telefonát vypustíte z hlavy (neopakuje-li se) anebo si začnete lámat hlavu, komu že tak ležíte v žaludku (či spíše někde níže...)?  

Několikrát za život se mi také něco podobného přihodilo, ale nedávná záležitost mě přece jen donutila k nahlédnutí do problému hlouběji. (Možná proto, že se onen dotyčný trefil do dne zvaného blbec).

Začalo to celkem nenápadně - hovorem na mobilní telefon - třikrát za sebou se objevilo na displeji mně neznámé číslo a pokaždé, když jsem telefon zvedla, bylo ticho. Po čtvrté jsem už nereagovala.
Dočkala jsem se tedy "esemesky" - nevinné, s představením, že mu je 26 let a nechce být už sám...
No, nejsem "na zajíčky", (a pro mě by už takhle starý mládenec skoro zajíčkem byl) ale slušně jsem odpověděla, že nikoho nehledám a že by mě zajímalo, odkud dotyčný vzal mé telefonní číslo (nerozdávám ho běžně na ulici a ani ho nepíšu po zdech, fakt).

To jsem si ale dovolila příliš!!!
Následovala kaskáda "esemesek" obsahující nadávky a výrazy nejhlubšího kalibru, zakončená větou: Jsem Fantom zabiják - zabiju tě!!!

Musím říct, že jsem výplody toho asi nemocného člověka zpočátku brala s rezervou, ale jak nadávky a urážky kulminovaly, začala jsem mít strach. Zdálo se, že pisatel má o mně alespoň částečné znalosti (věděl například, že jsem žena, věděl, i jak žiju).

Zprávy přestaly až ve chvíli, kdy jsem dotyčného upozornila, že jsou zasílány na služební telefon a tudíž budou zaznamenány i u mého zaměstnavatele (jen trošičku jsem zablafovala).

Před usnutím jsem pak pátrala ve své paměti, kde nastala chyba (v tomto případě možnost kontaktu). Vydedukovala jsem několik možností:

- jednalo se o člověka, který z dlouhé chvíle zkouší telefonní čísla a v případě, že se někdo "chytne", zaútočí... Prozváněním totiž zjistil, že jsem - alespoň podle hlasu - žena.
Ochrana neexistuje. Z pracovních důvodů zvedám všechny hovory, nemohu se soustředit jen na známá čísla. 

- z lidí, kterým jsem telefonní kontakt na sebe dala, jsem všechny z podobných úchylností vyloučila (nejsou všichni neviňátka, ale...)

- nejpravděpodobnější se mně pak zdála varianta, že jsem číslo poskytla sama, když jsem vstoupila na naše největší inzertní noviny a soukromě podala inzerát (ovšem nikoli v seznamovací rubrice). V rámci urychlení vyřízení věci jsem pak (podobně jako dalších 99 procent z vás) uvedla telefonní číslo...
Mám pocit, že ani v tomto případě účinná ochrana neexistuje. Sháníte-li či prodáváte-li cokoli prostřednitvím inzertních novin, nezadáte-li tel. číslo, jako byste nebyli...

No, na klidu mně to moc nepřidalo, a tak jsem se rozhodla, že oslovím odborníky - nejenom kvůli sobě, ale i pro další Ženy-in.

Pokračování příště...