Možnost schválení nového zákona o tom, že matky, které by se nechaly uměle oplodnit, by nemusely do rodného listu dítěte uvádět otce (více ZDE), vyvolává velké obavy mezi lékaři ve spermabankách. Zatím si na počet dárců nemohou moc stěžovat, ale jak by to vypadalo, kdyby vzrostla poptávka po tomto způsobu oplodnění?

 

Pokud žena nevyužije přátelské pomoci svého kamaráda či náhodného partnera, obrátí svou pozornost právě na kliniky, které se zaměřují na umělé oplodnění. Už nyní si občas musí kliniky mezi sebou vypomáhat a půjčovat si různé vzorky spermatu, a to se zatím možnost umělého oplodnění využívá pouze u párů, kteří mají problém otěhotnět tradičním způsobem.

 

Dárce spermatu za svůj dobrý skutek dostane sotva tisícovku a navíc se lékaři snaží omezit počet vzorků od jednoho člověka. Hrozba budoucí setkání polovičních sourozenců a jejich možné milostné vzplanutí, ze kterého by mohlo vzejít geneticky poškozené dítě, je nemalé. Všechny tyto faktory působí na to, že nabídka není tak velká, aby mohla v budoucnu uspokojit poptávku. Jak by se tento problém řešil, zatím lékaři netuší.

 

Podstoupila byste umělé oplodnění od neznámého dárce? Nebo byste radši využila kamaráda či náhodného partnera? Chtěla byste vědět, kdo je otcem vašeho dítěte? Nebo byste raději žila ve sladké nevědomosti?