Důvodů, proč žena po pohlavním styku krvácí, je celá řada. Uvedeme si proto alespoň ty, které bývají nejčastější.
5f05b7e300c22obrazek.png
Foto: Shutterstock

1. První příčina se sama nabízí. Ke krvácení může dojít po prvním pohlavním styku v důsledku protržení panenské blány. Míra krvácení je u každé ženy jiná – u některých je únik krve větší, u některých menší a u jiných sotva patrný.

2. Další důvod z oblasti těch banálnějších a méně závažných je ovulace. Ta přichází v období zhruba mezi 12. a 16. dnem před další menstruací. Může ji doprovázet i bolest hlavy, zvýšené pocení a bolesti v podbřišku. Jde o hormonální příčiny.

3. Problém s krví po sexu možná vězí v samotném aktu, respektive v jeho přílišné tvrdosti. V důsledku toho může dojít k poranění sliznice pochvy a čípku. Něžnější milování by mělo tyto nepříjemnosti vyřešit. Gynekologové také varují před nevhodným používáním sexuálních pomůcek nebo vkládáním ostrých předmětů do oblasti intimních partií. Stát se může i to, že krev po sexu není vaše, ale vašeho partnera, který si mohl podráždit penis.  

4. Čím je žena starší, tím je její vagína náchylnější k poškození, protože se snižuje její elasticita. Ke krvácení po styku může docházet také v období menopauzy. Pokud se to opakuje spolu s dalšími problémy, které s sebou menopauza přináší, využívá se k léčbě hormonální substituční terapie.

5. K méně závažným příčinám se řadí nejrůznější gynekologické záněty a infekce, které ovšem mohou ženu velmi potrápit. Často je totiž doprovází i bolesti a výtok. Řešením jsou většinou antibiotika.

6. V neposlední řadě jsou tu také nezhoubné výrůstky v pochvě, takzvané polypy. Sex způsobí, že polypy podráždí své okolí a dojde ke krvácení. Vyšetřují se hysteroskopickým přístrojem a následně se pro jistotu odesílají na histologické vyšetření.

7. K těm podstatně horším a život ohrožujícím příčinám patří například rakovina děložního čípku či rakovina děložního hrdla. Nejen proto jsou nesmírně důležité preventivní prohlídky, které mohou na nemoc přijít v počátečním stádiu.

V České republice je zhruba 900 nových případů rakoviny děložního čípku ročně a 400 žen ročně na toto onemocnění umírá. Účinnou obranou je podle lékařů očkování. V jakémkoliv věku. Ideálně však před zahájením sexuálního života.

„Většina nálezů je u žen, které na pravidelnou prohlídku nechodily. Příčinu onemocnění přitom medicína zná už od roku 1976. V roce 2008 za tento objev, který vedl k možnosti vakcinace, dostal prof. Harald zur Hausen a jeho tým dokonce Nobelovu cenu. 99,7 procent zhoubných nádorů způsobuje HPV infekce, která je přenosná sexuálním stykem a sama o sobě velmi běžná.  Až 80 procent populace se s ní někdy v životě setká. Ale organismus určitého procenta žen tyto viry nedokáže eliminovat, přetrvávají v těle a vedou ke vzniku rakoviny,“ uvádí MUDr. Jana Kümmela, který je členem onkogynekologického týmu Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

Za krvácením po sexu tedy může být zdánlivá banalita, ale i velký problém. Proto není na místě podceňovat vyšetření u odborníka.

Čtěte také:

Reklama