Od letošního září přibude na 85 procentech britských škol nový předmět. Kluci i holky mezi 11 a 14 lety budou chodit na hodiny vaření. Do roku 2011 se k nim musejí přidat i zbývající školy, většinou ty, které navštěvují výhradně chlapci. Všichni teenageři se tak povinně naučí vyrobit alespoň osm jídel připravených z čerstvých, zdravých surovin, bez použití polotovarů.

 
S návrhy, která jídla by měla být vybrána, může přijít kdokoli a poslat je e-mailem vládnímu odboru pro školství. Podmínkou jsou zdravé suroviny, jednoduchá příprava a výběr takových jídel, aby mladým chutnal.
Až dosud se vaření v Británii učilo jen na základních školách a pak již jen na odborných. Nové rozhodnutí je součástí celospolečenské ofenzivy proti obezitě, kterou vláda vyhlásila.


Oficiálně doporučená osmička „povinných" jídel obsahuje rizoto, boloňské špagety, smaženou zeleninu, pečené kuře s bramborem, čerstvý zeleninový salát, domácí hummus (omáčka z cizrny) nebo gado gado (buráková omáčka) s krájenou čerstvou zeleninou k namáčení, smažené brambory s hráškem a ovocný kompot s jogurtem a ovesnými vločkami.

 

První reakce veřejnosti nejsou nadšené a mnoho mladých lidé přichází s vlastními návrhy, v nichž se odráží většinou jejich původ. V Austrálii narozená čtrnáctiletá Rose postrádá v seznamu míchaná vajíčka, indický pokrm kičrí a jednoduché vegetariánské kari. Sedmnáctiletý Peter z Liverpoolu by zase dal přednost tomu, aby uměl připravit omeletu, pečeného lososa, upéct vlastní chléb a ovocný koláč.

Zdroj: Korzo

Jak by asi podobná diskuse dopadla u nás? Kolik jídel umíte uvařit vy? A kolik vaše děti?

 

Reklama