Ke každému rozvodu patří mnoho nepříjemností. Rozvádějící se manželé musí vyřešit péči o děti, rozdělení majetku a také výši výživného na děti. Pokud se dohodnou a soud určí výši výživného, ještě to ale neznamená, že všechno bude fungovat. Někteří muži (nebo ženy) totiž alimenty neplatí.

A to je velká chyba, neboť rodiče mají vyživovací povinnost k dětem, dokud se dítě není schopné uživit samo. Navíc je to také trestný čin zanedbání povinné výživy, pokud rodiče výživné neplatí delší dobu. Za to může dostat trest odnětí svobody až dva roky.

Přečtěte si také:

Příběh Radky


muzNikdy jsem si nemyslela, že se bývalý manžel takhle zachová. Neměli jsme špatné manželství, až ke konci jsme se víc hádali. Pak přišel s tím, že má jinou ženu a chce se rozvést. Na všem jsme se dohodli, i na výživném, i když se snažil, aby bylo co nejnižší.

Nějakou dobu to fungovalo, vídal děti, jak jsme se domluvili, platil alimenty. Ale posledních pár měsíců je to horší. Alimenty přestal posílat a taky má o dost menší zájem o děti, což mě mrzí, ale nic s tím neudělám. Hlavně mi ale chybí ty peníze, přece jen je rozdíl mít o šest tisíc víc, nebo míň.

Nejspíš je to tím, že čeká dítě s novou ženou a potřebuje víc peněz. Ale to mě nezajímá, moje děti mají na ty peníze nárok. Dluží jim už za pět měsíců, na což jsem ho několikrát upozornila. Slíbil, že peníze pošle, a zase nic. Spoléhá na to, že jsem nikdy nešla do konfliktu a nechala jsem si všechno líbit? Tohle si ale líbit nenechám.

Poradila jsem se s právníkem. Ještě jednou mu řeknu, že jestli nepošle peníze, co dluží, podám na něj trestní oznámení a taky návrh na exekuci. A když se nevzpamatuje, opravdu to udělám. Nebude přece okrádat svoje děti!

Jak je to s neplacením alimentů?

Radka zvolila správný postup. Rodič, kterému soud vyměřil alimenty (více o tématu najdete TADY), má povinnost platit je podle soudního rozhodnutí v určené výši a v dohodnutý den. Pokud nezaplatí více než čtyři splátky alimentů, platí méně peněz nebo nepravidelně, lze na něj podat trestní oznámení na Policii ČR, návrh na výkon rozhodnutí k soudu nebo návrh na nařízení exekuce (nucené vymáhání dluhu). Můžete podat trestní oznámení i návrh na exekuci zároveň.

Nejrychlejší je cesta soukromé exekuce. Neplatícímu rodiči pak může soud nařídit dluh uhradit, a to několika způsoby, nejčastěji srážkami ze mzdy nebo jiného příjmu, dokud nebude dluh splacen.

Jak je to s dospělými dětmi?

Pozor, pokud máte dospělé dítě, které je stále nezaopatřené (studuje), musí si podat návrh na exekuci či trestní oznámení samo. Postup je stejný, jako kdyby to dělal rodič za nezletilé dítě.

Další články v magazínu:

Reklama