O čem je řeč? O dárcovství spermatu. V naší republice program anonymního darování spermatu funguje docela dobře, což samozřejmě oceňují jak dárci, tak budoucí rodiče. Co by se stalo, kdyby už dárci nebyli anonymní?

sperm

Podle odborníků z řad lékařů a pracovníků center asistované reprodukce by se o hodně snížil počet dárců, a tím by mohly postupně zaniknout i dárcovské programy, tak jako se to stalo třeba ve Švédsku. „Nejsme proti možnosti zavedení tzv. Open identity, tedy možnosti darovat vajíčka či spermie neanonymně, ale považujeme za zcela zásadní pokračování možnosti i anonymního darování,“ shodli se účastníci sympózia asistované reprodukce, které se nedávno konalo v Brně.

Dárcovství u nás upravuje zákon, podle nějž mohou sperma darovat zdraví muži od 18 do 40 let, kteří mají vhodný spermiogram a alespoň středoškolské vzdělání. Návrh na změnu Zákona o specifických zdravotních službách vloni podali poslanci Marek Benda, Jaroslav Plachý a Jitka Chalánková. Ti se bojí, že by se mohli dát dohromady dva lidé, jejichž matky byly kdysi oplodněny stejným spermatem, a hrozil by tak incest „Smyslem je zabránit možným genetickým poškozením dětí, které by z takového svazku vznikly,“ vysvětlil Benda.

V praxi by to fungovalo tak, že by rodiče museli dětem v 18 letech říct, kdo je jejich biologický otec. Na matrice, která by vedla evidenci takto narozených dětí, by si pak každý mohl zjistit adresu biologického rodiče a přihlásit se k němu. V případě svateb by matrikářky kontrolovaly, zda snoubenci nejsou biologicky příbuzní.

Malý průzkum mezi muži

Je to trošku děsivá představa, kdyby za pár let za mužem přišlo osmnáctileté dítě, že je jeho. A jak to vidí muži? Udělala jsem si malý průzkum mezi deseti muži, překvapivě zase nebyli až tak proti, jak jsem čekala. Dva z nich mi řekli, že by jim nevadilo, kdyby nemohli být anonymní. „Kdybych k tomu dítěti neměl žádné závazky, proč ne?“ řekl jeden z nich. Ostatních osm ale jednoznačně prohlásilo, že v takovém případě by sperma nikdy nedarovali. „Většina z nás by to podle mě udělala tajně, a tímhle by museli prozradit i před partnerem, že kdysi sperma darovali. A ta vidina, že se u dveří jednou objeví neznámé dítě a bude mi tvrdit, že jsem jeho táta, je strašná,“ řekl mi Matěj.

Ročně se u nás narodí jen asi 0, 2 procenta dětí díky darovaným pohlavním buňkám, takže pravděpodobnost, že se někdy potkají dva biologicky příbuzní partneři, je minimální. Podle lékařů tak vlastně neexistuje žádný problém v tomto směru, který by musel zákon nějak upravovat.

Návrh moc podpory nemá, mezi lékaři vůbec ne, a ani v poslanecké sněmovně nebo na ministerstvu zdravotnictví. „Jednoznačně to odmítáme. Nelze nařídit rodičům, aby dětem povinně říkali, že se narodily umělým oplodněním,“ řekl náměstek ministra pro legislativu Martin Plíšek.

Tak snad tenhle zákon neprojde.

Články na podobné téma najdete tady:

Reklama