Při uspávání dětí je ovšem třeba mít vždy na paměti, že spánek prochází v průběhu vývoje mnoha změnami a souvisí i s aktuálním psychickým a fyzickým stavem. Ostatně dospělí mají také dny, kdy se jim usíná hůře než jindy.
les.jpg
Foto: Shutterstock

„Často říkám, že nejčastější problém jsou nepřiměřená očekávání. Děti se v noci budí z různých důvodů, nejen kvůli kojení, ale přes různé psychické etapy dozrávání ducha, osobnosti i těla. Spánek se mění taky v batolecím věku, kdy se dítě začíná plazit a chodit. Děti, které spaly jako miminka delší časové intervaly, procházejí separační úzkostí. Více se budí nebo bdí. I děti, co neměly problém usnout, začínají vyžadovat pomoc rodičů a nedokážou si samy poradit s přívaly energie a pohybů. V období kolem patnácti měsíců až dvou let mívá dítě druhou separační úzkost, kdy se bojí, aby maminka neodešla na příliš dlouho. Kolem dvou let začínají pociťovat strachy ze tmy a stínů apod. To se pořád bavíme jen o dětech, ale jejich spánek může měnit i prostředí v rodině a vztahy. Nebo vnitřní klid a sebedůvěra maminky,“ uvádí k dětskému spánku antropoložka Lenka Medvecová Tinková.

  • Více o dětském spánku z pohledu spánkové antropoložky si můžete přečíst v našem rozhovoru

Obecná doporučení
Aby mělo dítě dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, je potřeba u něj nastolit správnou, a hlavně pravidelnou spánkovou hygienu. Rodiče by se měli snažit děti ukládat každý den přibližně ve stejný čas, aby si jejich organismus navyknul na určitý režim. A také je přibližně stejně budit (o víkendu to může být o maličko později). 

Nejlépe dvě hodiny před spaním by se děti neměly dívat na televizi, do mobilních telefonů, tabletů a dalších zařízení, které produkují modré světlo. Potlačuje totiž tvorbu melatoninu, a tím komplikuje usínání.

V odpoledních hodinách u dětí také pozor na nápoje s obsahem kofeinu, jako je černý čaj nebo colová limonáda. Dohlédněte na to, aby měly děti přes den nějakou pohybovou aktivitu, zvýší se tak pravděpodobnost, že budou večer unavené.

Přes spaním děti veďte k relaxačním aktivitám. Ty nemusejí spočívat jen v tom, že jim budete předčítat pohádku. Můžete se společně pokoušet meditovat, povídat si v posteli za doprovodu relaxační hudby.

Pokud dítě uložíte, ale po nějaké době v posteli je pořád naprosto čilé, nenutě ho spát násilím. Dovolte mu raději, aby si ještě chvíli hrálo, ale zvolte nějakou z klidovějších aktivit bez elektronických přístrojů.

Nápomocné vychytávky

Metoda pevného objetí
Některé maminky si nemohou vynachválit způsob, který by se dal nazvat metodou pevného objetí. Spočívá v tom, že svého potomka v postýlce obejmou, přitisknou ho v sobě tak, aby měl hlavu zabořenou v jejich náruči a pomalu, ale zhluboka dýchají. Dech dítěte se postupně synchronizuje s dechem dospělého. A je velká šance, že dítě se začne pomalu uvolňovat a usínat.

Odstranění příšer
Některým dětem může ve spánku bránit to, že se v pokoji jednoduše bojí. Rodič by se měl tedy zaměřit na to, jestli určité hračky třeba v noci nevrhají strašidelné stíny apod. Dětem můžete každý večer sehrát i malé divadélko. Můžete například předstírat, že jste celý pokoj vystříkali protistrašidlovým sprejem.

Pravidelné kontroly
Podle přehledu studií z Valley Health Systém dobře fungují i kontroly. Když dělá dítěti problém vydržet v pokoji samo, domluvte se s ním, že ho jednou za chvíli přijdete zkontrolovat, jestli je vše v pořádku. Potom vždy stačí nakouknout do pokoje a dítě ujistit, že je vše tak, jak má být. Intervaly mezi jednotlivými kontrolami lze postupně prodlužovat. Potomek bude v klidu a snáze se odebere do říše snů.

Prostředí před spaním
Atmosféru je dobré navozovat už před uložením do postele. V domácnosti by tak neměla být večer zapnutá příliš ostrá světla, měla by být teplejší a nevycházet zhora, ale spíše zespodu. Vhodné také je nemluvit zbytečně nahlas, ale svůj hlas tlumit.

Vyprávění o únavě
Pozitivní efekt na dětský spánek může mít i speciální vyprávění, které se dá použít místo klasické pohádky. Rodiče při něm svému dítěti líčí, jaké to je cítit se unavený.

Čtěte také:

Reklama