Proč a proti čemu bojujeme očkováním u našich nejmenších, to asi každá maminka dobře ví. Stále častěji se však také ozývají lidé hlásající svobodu ve volbě pro své dítě, horující pro život v souladu s přírodou a očkování považují za nepřiměřenou a zbytečnou zátěž dětského tělíčka. Povinné návštěvy u lékaře bojkotují s tím, že mají právo rozhodovat za své dítě, co je pro něj nejlepší...

 

Mnohdy si však neuvědomují, jak zákeřné dokážou očkované nemoci být. Pamatuji si celkem živě nevěřícný výraz v očích mladé sestřičky na gynekologii, když si zapisovala černý kašel do mých papírů a šokovaná na mě vyhrkla: „Ale na to se umírá, ne?!“ Ano, umírá, a já neumřela díky tomu, že mi tatínek dával až do příjezdu záchranky umělé dýchání.

 

Nejsem zastáncem očkování nad rámec, ale na vlastní kůži znám a vím, co se může stát. A co vy? Víte, proti jakým nemocem necháváte očkovat své dítě?

Ne? Tak se pojďte s námi na některé z nich podívat.

 

Tetanus

 

-          Bakterie tetanu jsou v hlíně a do těla se dostanou otevřenou ránou, která nemusí být vůbec nijak veliká. Po „obsazení“ organismu se objevují dýchací potíže, strnutí šíje (křížovkáři znají) a nepravidelný srdeční rytmus, následuje samozřejmě smrt.

 

 

Záškrt

 

-          onemocnění, při kterém bakterie napadají sliznici v krku, což vede k obtížím s polykáním, k zužování dýchacích cest až k tomu, že není dýchání možné vůbec a dítě se udusí. Mimo jiné může dojít také k poškození srdce. Podle odborníků umírá na záškrt téměř osm procent postižených neočkovaných lidí.

 

 

Dětská obrna

 

-          virus dětské obrny se dostane do těla, kde způsobuje horečku, vyvolává zvracení, napadá nervový systém  a způsobuje ochrnutí svalstva. Pokud ochrnou i dýchací a polykací svaly, nastává smrt.

 

 

Černý kašel

 

-          bakterie černého kašle napadají dýchací cesty, vyvolávají dávivý, neutišitelný kašel, při němž může dítě i zvracet. Pokud se objeví komplikace v podobě mozkového zánětu, dochází i k úmrtí. Mimo jiné může bakterie černého kašle poškodit plíce nebo nervový systém. Černý kašel je velmi nakažlivý.

 

 

Spalničky

 

-          virové onemocnění, které je charakteristické vyrážkou po těle a kterou doprovází příznaky podobné nachlazení. Horečka, kašel, rýma. Komplikace nebývají časté a život ohrožující je, pokud se objeví zánět mozku.

 

Zarděnky

 

-          stejně jako spalničky se projevují vyrážkou, teplotou, bolestmi kloubů. Obvykle nebývají životu nebezpečné, jde o lehké onemocnění. Nebezpečné jsou, pouze pokud se přenesou v době těhotenství z matky na plod, který poté může být velmi vážně poškozen.

 

Příušnice

 

-          opět virové onemocnění, které způsobuje bolesti hlavy, horečky a zánět slinných žláz.  Pokud se neobjeví zánět mozkových blan, nejsou až tak nebezpečné. Avšak trvalým následkem může být hluchota.

 

Haemophilus influenzae b

 

-          do povinných očkování se dostal poměrně nedávno díky své závažnosti. Napadne-li dítě, může způsobit zánět mozkových blan a smrt dítěte nastává i po hodině.

 

Teda nevím, jak vás, ale mě celkem z některých informací mrazí.  Takže raději i nadále budu důvěřovat medicíně a nechávat své děti očkovat. Co vy na to? Máte nebo měla jste zkušenost s některou z uvedených nemocí?

Reklama