Berňák v našem případě není nevlídný úřad, ale naopak velice vlídný bernský salašnický pes! Atlas psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz s námi vytváříte i vy! A tak v něm najdete nejen souhrn základních informací o plemeni, ale i čtenářské zkušenosti. O berňákovi píše Ifulinkaa.

bernZemě původu: Švýcarsko
Použití: Původně hlídací, honácký a tažný pes na sedláckých dvorech v kantonu Bern, dnes také rodinný a všestranný pracovní pes.
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 2. Pinčové a knírači, molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena
  • Sekce 3. Švýcarští salašničtí psi
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Bernský salašnický pes (klikni)

Velikost:
Kohoutková výška:

  • u psů: 64–70 cm (ideální velikost: 66–68 cm)
  • u fen: 58–66 cm (ideální velikost: 60–63 cm)

Hmotnost: okolo 45 kg
Průměrně se dožívá: 7 až 12 let
Chovatelský klub: Klub švýcarských salašnických psů (www.kssp.cz)

Historie plemene...

Bernský salašnický pes je selský pes starého původu, který byl chován v předalpských oblastech a částech švýcarského středozemí v okolí Bernu jako hlídací, honácký a tažný pes. Podle osady a hostince Dürrbach u Riggisbergu, kde se tento dlouhosrstý, tříbarevný selský pes obzvláště často vyskytoval, získal své původní jméno „dürrbachský pes“ (německy „Dürrbächler“). Po předvedení těchto psů na výstavách již v letech 1902, 1904 a 1907 se v listopadu 1907 spojilo několik chovatelů těchto psů z Burgdorfu s cílem chovat bernské salašnické psy jako čistokrevné plemeno. Založili „Švýcarský klub dürrbašských psů“ a stanovili charakteristické znaky plemene. V roce 1910 bylo na jedné výstavě psů v Burgdorfu, na níž přivedlo své psy mnoho sedláků z okolí, vystaveno již 107 psů tohoto plemene.

Od té doby si toto plemeno, nazývané nyní v rámci ostatních švýcarských salašnických psů „bernský salašnický pes“, rychle získávalo příznivce v celém Švýcarsku a brzy i v sousedním Německu. Dnes je „bernský salašnický pes“ díky své atraktivní tříbarevnosti a své přizpůsobivosti známý a oblíbený jako rodinný pes v celém světě.

Vzhled psa a důležité proporce...

Dlouhosrstý, tříbarevný, více než středně velký, silný a pohyblivý pracovní pes se silnými končetinami; harmonický a vyrovnaný.

Důležité jsou:

  • Poměr výšky v kohoutku k délce těla měřené od hrudní kosti k vrcholu sedací kosti je asi 9:10; spíše kompaktní než obdélníkový pes.
  • Kohoutková výška je k hloubce hrudníku v ideálním případě v poměru 2 : 1.

bern

Povaha berňáka...

Spolehlivá, pozorná, ostražitá a nebojácná v každodenních situacích; dobromyslná a příchylná vůči osobám, které dobře zná; vůči cizím sebejistý a přátelský; střední temperament, dobrá ovladatelnost.

Jak o něj pečovat?

V péči u berňáka hraje hlavní roli jeho velikost. Protože jde o plemeno velké a mohutné, je potřeba skutečně kvalitní výživa, aby netrpěly klouby. Zvláště v období dospívání psa nesmíte v tomto ohledu nic zanedbat. Bernský salašnický pes je velice přátelský, takže s lidmi nemá žádný problém, rád se mazlí. Jeho dlouhá srst je velice odolná vůči počasí, ale nejšťstnější je berňák na sněhu. Srst je třeba udržovat česáním a kartáčováním, jinak zplstnatí a může nepříjemně zapáchat. Berňáka není vhodný do malého bytu, u domu dobře snáší i kotec, ale je potřeba se mu pravidelně věnovat - pro berňáka není nic krásnějšího, než pohlazení od pána.

Slovo čtenářky Ifulinky - paničky berňačky Beyly

Dobrý den, chtěla bych vám představit rasu přítulného chlupáče s velkým srdcem. Má slova nedokážou vystihnout tak mnoho, jako pár řádků, které jsem nedávno četla:

Bernský salašnický pes: výjimečný pes pro výjimečného člověka

Beyla

Především odlišíme berňáka od jiných psů již jeho velikostí. Vše na dospělém bernském salašnickém psu je velké a silné, mohutné majestátní: jeho trup, tlapy, zuby, jazyk, ocas, Hromádky, city, reakce, vůle ctnosti i zlozvyky.
Kdo chce vlastnit takového psa, musí s tím počítat, nesmí být v žádném případě malicherný. Berňáka nemůže člověk odnést ke zvěrolékaři v košíku.
Vzpouzejícího se berňáka člověk na vodítku nikam neodvleče.

Beyla

Dospělého berňáka člověk proti jeho vůli na místě rukou neudrží. Ani nemůže koupat ve vaně. Berňáka člověk nemůže při pohledu na jiné psy vzít do náručí.
Berňáka člověk nemůže zvednout z louže. Berňák chlemtá velkým jazykem vodu z misky. Vykartáčovat srst berňáka zabere spoustu času. Berňák musí chodit na dlouhé procházky. Tlapy berňáka zanechávají velké hluboké stopy - v domě, v autě, na šatech.
Ocas bernského salašnického psa se vrtí jinou silou, v jiné výšce. Berňák štěká hlasitě, raduje se mohutně, truchlí hluboce, durdí se vznětlivě, vzpírá se energicky.
Pro bernského salašnického psa nestačí malíček. Potřebuje celou ruku, ne, obě ruce, celého člověka.

(Citát z knihy: Prof. Dr. Bernd Günter - Bernský salašnický pes)

Beyla

V těch několika větách je řečeno vše, co o berňácích víme.
Když nemáte chuť se mazlit, ta chlupatá potvůrka vás stejně donutí, ani jí ani nevadí, že je 30 stupňů, vám horko a její kožich se na vás lepí jako mouchy na sirup. Když zlobí a vy ji okřiknete, umí být pěkně uražená a chvíli jí to vydrží, zalezlá v koutě trucuje. Ne však dlouho. Nenamáhá se přílišným štěkáním, jen když sama uzná za vhodné, že je potřeba pánečkům sdělit, že někdo přichází. Ovšem onu (zvanou) návštěvu vítá radostně, ocasem máchá na všechny strany a na botách zůstanou otisky tlap, protože se vesele motá pod nohama a po nohou... Neskáče!

Beyla

To je naše Beyla. Sestřina Beyla. Dárek k narozeninám, který přináší radost každý den již tři roky.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama