,,Připadám si jako ta pohádková "Malá mořská víla“ zaúpěla Dana, když se konečně dobelhala na schůzku s kamarádkou. ,,Ta také při každém kroku na souši cítila takovou bolest, jako by ji nůž vrazili do chodidla... Já tohle ale podstupuju nedobrovolně! Co ale můžu dělat? Za všechno může ta nová práce!" Dodala plačky, a když v kavárně usedla ke stolu, nejdříve si pod stolem shodila lodičky a s úlevou vydechla: ,,Je moc fajn, že jsem vyhrála ten konkurz v tak prestižní firmě, ale tahle práce vyžaduje kromě maximálního pracovního nasazení i každodenní oblékání kostýmů, ke kterým musím nosit lodičky!  Nejdříve to začalo pravou patou, ale už se začíná ozývat i levá. Lodičky v práci nosit musím. Je mi jasné, že tato obuv nedělá mým nohám dobře. O pohodlných botkách si můžu nechat jen zdát. Večer si sice nohy protáhnu a namasíruju, dopřeju jim i příjemnou koupel, ale to je jen krátkodobá úleva. Když to takhle půjde dál, tak místo elegantního vystupování budu v práci v těch povinných lodičkách pajdat a úpět bolestí. Jak to bude vypadat?!" 

Máte při každém kroku pocit, že potřebujete doslova vytrhnout trn z paty? Patříte mezi těch nešťastných 15 %, kteří trpí ostruhou patní kosti?

Bolesti paty se objevují zhruba od osmi let až do pozdního věku. Nejširší výskyt obtíží je však v tzv. středním věku. Pokud tyto obtíže  nejsou způsobené úrazem, je nejčastější příčinou bolestí ostruha patní kosti.

Bolesti v oblasti paty bývají v drtivé většině způsobeny společným působením několika příčin. Nevhodnou obuví počínaje, nadváhou konče. Svou roli hraje i dědičnost.

To, že Vás bolí pata, ještě nemusí znamenat ostruhu patní kosti. Podle umístění bolesti lékař (nejlépe ortoped) pozná, o jaké postižení patní kosti se jedná.

Bolest se může vyskytnout na plosce nohy. V tom případě orientačně usuzujeme na ostruhu patní kosti. Ne vždy se ale o ostruhu patní kosti jedná. Bolest na zevní straně paty je obvykle příznakem postižení šlach. Na vnitřní straně patní kosti bývá bolest způsobena útlakem jednoho z nervů, který probíhá za vnitřním kotníkem. Další z častých příčin bolestivé paty bývá postižení Achillovy šlachy. Každá z těchto příčin vyžaduje odlišný způsob léčby.

Že se o ostruhu patní kosti jedná, prokáže lékař klinickým vyšetřením a rentgenovým vyšetřením.

Většina případů bolestí pat je způsobena nošením nevhodné obuvi. Na každou denní činnost používejte obuv k tomu určenou. Snažte se omezit a popřípadě vyloučit nošení zcela nevhodné obuvi - především se jedná o dámské „lodičky“, které jsou původcem obtíží týkajících se celé nohy, nejen oblastí pat. Může se ale jednat i o jiný typ nevhodně vybrané obuvi (těsnou, špatně ušitou nebo příliš prochozenou...)

Samozřejmě  jsou situace a příležitosti, při kterých se těmto botkám nelze vyhnout. V tom případě je vhodné tuto obuv v nejbližší možné příležitosti odložit. Je velmi přínosné několikrát denně provést jednoduchou masáž celé nohy. I takové krátké protažení svalů nohou pomůže k prevenci vzniku bolestí nohou. Masáž nohou lze s výhodou zkombinovat s aplikací protizánětlivých gelů. Pokud již bolesti vzniknou, lze je provizorně zahnat jednorázovým použitím léků proti bolesti. Tento postup však v žádném případě nelze doporučit jako jedinou prevenci vzniku bolestí.

Většina pacientů se odhodlá s tímto problémem navštívit lékaře až tehdy, když jsou bolesti tak intenzivní, že nohy přestávají plnit svou funkci a svého majitele odmítají dále za těchto podmínek nosit. Uvědomte si však, že než Vás paty začaly bolet, pracovali jste na vzniku chorobného nálezu velmi dlouho. Stejně tak dlouho může trvat i odstranění obtíží. .

V případě potvrzení ostruhy patní kosti rentgenovým snímkem Vás lékař seznámí s možnostmi léčebném postupu:

V první řadě je nutné odstranit vyvolávající příčinu obtíží. Lékař Vám doporučí léky proti bolesti, předepíše ortopedické vložky, doporučí vhodnou obuv doplněnou podpatěnkou, což je měkký polštářek, který v botě odlehčí oblast patní kosti.

Pokud dojde k úlevě a Vy po čase opět začnete nohy zatěžovat nesprávným způsobem, obtíže se často velmi rychle vrátí!

Do oblasti bolavého místa lze aplikovat injekčně protizánětlivé preparáty, které velmi účinně odstraňují bolest. V krajním případě u obzvláště úporných bolestí je možné podstoupit léčbu ozářením rentgenovými paprsky. Jako poslední v řadě je operační léčba, která je sice v literatuře popisována, není však často užívána pro sporný efekt.   

             
Reklama