Návštěvu call centra Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy jsem si představovala všelijak. Měla jsem v hlavě několik vizí, ale ani jedna se ve finále nepodobala realitě. Čekala jsem stresové a hektické pracoviště, bylo tomu ale naopak. Při otevření dveří na mě dýchla příjemná a uvolněná atmosféra. To mě hodně překvapilo. Říkala jsem si, jak je to možné, vždyť lidé, co tu sedí, zachraňují lidské životy, musí přeci být v permanentním stresu, neustále ve střehu, oni přesto mezi hovory vtipkovali. Přitom byli připraveni na to, co se může v následujících vteřinách stát. O čem jsem se zanedlouho přesvědčila.

image.png

  • Zavalení dělníci

Po dvaceti minutách, kdy jsem byla zasvěcována do práce operátora tísňové linky, přišel hovor o pádu stropu v centru Prahy, který zavalil několik dělníků. V tu chvíli byl v místnosti pořádný šrumec. A není se čemu divit. Muselo se co nejrychleji zmobilizovat hned několik sanitek, lékařů atd. Volající totiž nevěděl, kolik lidí leží pod sutinami. Mluvil o pěti dělnících, tedy o pěti životech, které byly v tu chvíli v ohrožení. Já jen stála v rohu a koukala s otevřenou pusou na celou akci.

Tímto telefonátem skončila má první návštěva srdce záchranné služby, jak se operačnímu středisku říká. Odcházela jsem lehce zaskočená, ale s ještě větším respektem k práci těchto lidí. Celý den jsem sledovala danou událost, o které jsem se dozvěděla jako jedna z prvních. Nakonec vše dobře dopadlo. Zavalení dělníci byli tři a měli by být všichni v pořádku.

  • Druhý pokus a ta, co zachraňuje život s rozečtenou knížkou

Další návštěva call centra už, díky bohu, dopadla dobře. Samozřejmě v rámci možností. Po uvedení do tajů práce operátora, musím říct, že to vážně není jednoduchá práce. Seděla jsem a pozorovala samotné zaměstnance, jak přijímají hovory na tísňovou linku. Bylo neskutečné vidět a poslouchat s jakým klidem pomáhají těm na druhé straně telefonu. Jejich rozvahu jsem jim záviděla. Někteří volající byly vzorní a věděli, jak postupovat, aby záchranka mohla ke zraněnému dorazit co nejdříve. Pak tu ale byli i ti, co je ovládl stres. Osobně se jim nedivím. Komunikace proto vázla. Operátorka se je snažila uklidnit, což se vždy po pár minutách podařilo.

Tím, že je parné léto, byly linky vytížené. Nejčastěji se jednalo o kolapsy starších lidí, úrazy dětí a psychózy. Ty, jak jsem se dozvěděla, jsou momentálně velmi častým jevem, protože právě dnes (v pátek) má dojít k jedinečnému jevu zatmění měsíce. A to prý lidi opravdu velmi ovlivňuje, není to výmysl.

5b59c8e9d3ecfimage.png

  • Jsou zde, když je potřebujeme

Neustále jsem sledovala slečnu po své pravici. Ta seděla u svého stolu, soustředěně četla knížku a vždy, když zazvonil telefon, rázem se změnila v profesionálku, která s nadhledem dokázala volajícímu vysvětlit úkony, jež vedou k stabilizování pacienta. Po vyslání sanitky se opět vrátila k četbě. Byla skvělá. Stejně jako ostatní operátoři, kteří byli neskutečně milí. Stejně jako lékaři, se kterými jsem se zde setkala. Je to vážně báječná parta lidí. 

  • Co mě nejvíce zaskočilo

Byla jsem překvapená, co vše musí operátor tísňové linky ovládat. Opravdu toho je spousta, co samotnému výjezdu k pacientovi předchází. Je to složitý proces, i přesto se ale ke zraněnému dostane sanitka během krátké chvíle. Ovšem, co mě nejvíce zaskočilo, byl počet operátorů, kteří sedí a přijímají hovory. Je jich málo, tedy alespoň pro mě. Moje představa byla jiná. Myslela jsem, že jich bude tak pětadvacet, ve skutečnosti tam bylo cca osm operátorů. Což na hlavní město České republiky bylo dle mého soudu nedostačující. Jak mi ale bylo vysvětleno, stačí to. O čemž jsem se sama přesvědčila. Musím říct, že i dvanáctihodinové směny operátorů byli pro mě šokující. Zvláště tehdy, když jsem viděla, co vše za pouhou hodinu zvládnou. Absolutně si nedokážu představit, že bych měla být po tak dlouhou dobu v naprostém pozoru, protože nikdy nevíte, kdy zrovna váš hlas bude potřeba k záchraně lidského života.

5b59c91ab1d2bimage.pngFoto: Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy

Chtěla bych z celého srdce poděkovat těm, kteří jsou neustále připraveni nám pomoci.  Ať už to jsou právě operátoři tísňové linky, lékaři, záchranáři či zdravotní sestry. Máte můj hluboký obdiv. Velké díky patří i tiskové mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, sympatické Janě Poštové, která mi umožnila nahlédnout za dveře místa, kde se zachraňují lidské životy.

Čtěte také:

Uložit

Reklama