Název první hry divadelního souboru Post Skriptum končí třemi tečkami „A po ránu se probudili…“ Poslední představení naopak třemi tečkami začíná „… to jsi teda přehnal“. Mezi těmi tečkami se však ještě skrývá řada dalších her, kterými tento kolektiv už třiadvacet let dělá radost stovkám lidí, kteří mají rádi dobré divadlo.

Je s dosaženými úspěchy spokojený také zakladatel a ředitel souboru Oto Kovařík?

"Vždy mě samozřejmě potěší, když vidím plný sál. Nestává se to sice pokaždé, ale pro diváky, kteří přijdou, je radost hrát a dá se říct, že dost z nich už patří k našim skalním fandům."

Jak se dá více než dvacet let udržet dobrá úroveň amatérského divadla?

"Ono to je v podstatě více než třicet let. S Luďkem Pivoňkou, Honzou Říčařem a s Martinem Fořtem jsme v roce 1970 založili divadélko BlaF. Znáte ty začátky – dva reflektory vyrobené z plechovek, provizorní opona, nějaké hadry a několik zásuvek, kterým jsme hrdě říkali rozvodný panel…"

Takže jste v roce 1981 už navázali na nějakou tradici?

"Byla tu tradice devíti autorských her a chuť nás, kterým kolegové říkají otcové zakladatelé, vytvořit po delší odmlce něco nového. Naskytla se nám možnost hrát a zkoušet v klubu U Zlatého melouna v Michalské ulici na Praze 1 a my se pustili do tvrdého oříšku, hry „A po ránu se probudili…“ od ruského spisovatele a dramatika Vasilije Šuškina. Tvrdý oříšek to byl nejen po stránce náročnosti hry, ale i po stránce, na tehdejší dobu dost odvážného obsahu.
V nastoupeném stylu jsme se snažili pokračovat autorskými hrami, jako byly například úspěšné hry „Brej den, pane doktore“ a divadelní přepis scénáře Feliniho filmu „Amarkord“. Každý rok jsme navíc nacvičovali mikulášskou pohádku."

Podle toho, co jste všechno hráli, tak se zaměřujete na komedie?

"Legrace a smích provázejí nejen naše představení, ale i zkoušky, které míváme v sále klubu Pavana, zapůjčeném Úřadem městské části Praha 9."

V Panavě je vám těsno?
Panava nám slouží prakticky už jen ke zkouškám. Hrajeme ve větších sálech, jako je například v divadelním sále Ženských domovů na Smíchově a hlavně v kulturním zařízení Gong ve Vysočanech.
Naše štace však nejsou jenom v Praze. S poslední hrou Josefa Nitry „…to jsi teda přehnal“ jsme už vyjeli i do jižních Čech a na Moravu a plánujeme další turné.

Mohl byste nám tu hru přiblížit?
Jde o velmi volnou úpravu Gogolovy Ženitby, ve které nechybí ani zpěvy a tance.

Nepřehání nakonec jenom hrdina vaší hry, ale i vy?
Rozhodně ne, protože právě naše novinky sklízejí největší aplaus. Ve hře jsme využili prvky baletu, loutkového divadla i laterny magiky a další. Používáme kombinaci forem, které patrně mají světový unikát. V naší hře fiktivní Vasil Nikolajevič Gogol spáchá sebevraždu a není se co divit.
Ostatně, přijďte se podívat 18. listopadu do vysočanského Gongu, 27. listopadu v Postřekově, 3. prosince v Solidaritě ve Strašnicích, 22. ledna 2005 v Červeném Kostelci a jinde.    

Za rozhovor s principálem Otou Kovaříkem děkuje

 

 
Reklama