S nástupem zimy zpravidla mnoho žen zaznamená zhoršení kvality pleti. To je způsobené náhlým snížením teploty vzduchu a silným studeným větrem...

A což teprve s prvními mrazíky?

Objeví se náhle červené skvrny, pokožka zdrsní a vysouší se. Znáte? Některá z vás nad tím možná mávnou rukou, jakože to je normální a pleť neřeší, ale vás, které by takovým problémům rády zabránily a jsou ochotny věnovat své vizáži trošku pozornosti, času i peněz, potěším: I v nejhorší slotě se můžete pyšnit pletí „jako broskvička“!

skin

V zimě nabírá na důležitosti ranní péče a také ochrana pleti.

Když se ke zvýšenému smogu v ovzduší (a to i na venkově, kde lidé používají leckdy neekologická topiva) a prudkému větru přidá ještě sněhová vánice a mráz, začíná hrát z pěti „zázračných“ kroků péče o pleť (čištění, tonizace, regenerace, hydratace a ochrana) velmi důležitou roli právě onen krok poslední - ochrana! Zanedbat se nevyplatí ale ani ty ostatní.

Make-up v roli kabátu.

Pokud nejste zvyklé používat make-up (správně nazývaný „podkladovou bází“), věřte, že zrovna ten poskytuje vašemu obličeji stejnou funkci jako bunda či kožíšek vašemu tělu. Osobně bych doporučovala v tomto období jeho hutnější variantu, nebo alespoň silnější vrstvu nanesenou postupně, abychom nevytvořily dojem masky.

Nezapomeňte, že krém (speciální oční) a make-up patří i na oční okolí a víčka pod stíny, konturovací tužku a řasenku - nejen, že ochrání, ale nalíčení vydrží daleko déle. Já osobně používám nejdříve fixační krém pod make-up, potom pudrovou podkladovou bázi ve světlém odstínu (takový tuhý make-up) a na to ještě podkladovou bázi určenou pro suchou a citlivou pleť. Proti nežádoucímu lesku použiji transparentní pudr.

Takže tónovací krémy, BB či CC krémy si schovejte na jaro a pudr používejte pouze jako fixaci make-upu. Pokud použijete kvalitní přípravky, garantuji vám ze své vlastní zkušenosti, že při správném postupném (první vrstvičku nechat zaschnout a poté přidat druhou, stejně tenkou) nanesení vytvoříte maximálně efekt „sametové pleti“.

Jaká pleť je ohrožena nejvíce?

Suchá a tenká (na pohled méně hutná, bez dostatečného množství podkožního tuku), citlivá a zvláště ta se sklonem k vytváření červených žilek. Nazývám jí „zahradnická“, neboť nejčastěji trpí nezdravě červenými tvářičkami ženy, které o sebe nepečují a současně pracují venku vystavené po většinu pracovní doby nepřízni počasí.

A co když sportujeme?

Věřím, že už dávno neplatí pověra, že sport a zkrášlovací přípravky nejdou dohromady. Jednak že „nevydrží“ a na obličeji se nám při zapocení rozmažou, jednak že není vhodné se při podávání fyzických výkonů líčit.

Jelikož zejména lyžování provozujeme na horách, musíme pečovatelské úsilí o svůj obličej ještě znásobit a nejen make-up nevynechat, ale navíc pod něj použít nějaký hutnější a mastnější krém - klidně konzistence vazelíny.

Nebojte se, kvalitní podkladová báze nezašpiní oblečení, zvláště použijeme-li pod make-up ještě fixaci a když, tak se prostě obleček vypere - zdravá pleť za to stojí.

Bez hydratačního krému se neobejdeme ani v mrazu!

A to, že jej v zimě musíme vynechat, neboť by nám namrzal na obličeji, patří snad již dlouho k navěky vyvráceným pověrám (voda mrzne při 0 stupních a hydratační krém navíc vůbec vodu neobsahuje - má pouze schopnost udržet jí v pokožce, která má 36 stupňů).

Všimly jste si, že při pobytu venku v chladném počasí máte kupodivu větší žízeň, než v parném létě? Je to tím, že studený vzduch a zvláště mráz vysušuje a aby se vypitá voda z pokožky nevypařila, musíme použít kosmetický přípravek s hydratační schopností.

Nezapomínejte na ochranu před sluníčkem!

SPF minimálně s číslem 15 by měl obsahovat alespoň jeden z přípravků, které použijete, vydáte-li se pod širé nebe i v nížině po městě. Škodlivé UVA záření se k nám totiž dostane i přes ty nejčernější mraky. Sice se nespálíme, ale zestárneme.

Hezkou barvu má na svědomí UVB, ale i proti němu se musíme chránit, například na horách. Takže když svítí slunce, vždy použijme nejméně SPF 30, v zahraničí pak SPF 50, ideálně vhodný i na obličej.

Rada na závěr: Pořádně se zachumlejte!

Ani nejúčinnější kosmetika neudělá vaší pleti takovou službu a neochrání vás tak bezpečně, jako skutečná tepelná vrstva tvořená oblečením. Svou krásu můžete předvádět v příznivějším ročním období. V zimě přidávejte a vrstvěte nejen kosmetické přípravky, ale i oblečení.

Neexistuje žena, pro kterou by se nedala vybrat pokrývka hlavy, která by jí neslušela, což bývá nejčastějším argumentem pro nesmyslně odkryté vlasy (nezapomeňte, že ani jim mráz neprospívá). Čepice vražená do očí navíc zahřeje i oční okolí - to také není na škodu, protože brýle nás před mrazem neochrání, naopak, studí.

O šálách ani nemluvím - navíc patří v posledních letech i jejich nejmohutnější forma k módním hitům a dají se pěkně zamotat i kolem spodní části obličeje.

Při lyžování doporučuji vždy lyžařské brýle a při sjezdu ve vánici navíc kuklu pod helmu.

Prostě čím méně toho budete mít odkryté, tím lépe a to odkryté si pořádně hýčkejte! A když si nebudete vědět rady jak, klidně mi napište!

Čtěte také:

Reklama