Dříve se jako hranice, od kdy má dítě zachovávat čistotu a nepomočovat se v noci, udával třetí rok dítěte.

Ve třech letech se ale čas od času pomočuje stále ještě dost dětí,  a tak se mezníkem stává spíše rok pátý. Samozřejmě, vždy je vhodná porada s lékařem.

Pokud se vaše dítě po pátém roce věku stále v noci pomočuje častěji než dvakrát do měsíce, navštivte lékaře za účelem jeho vyšetření a případné léčby. Povětšinou dítě odešle ke specialistovi - nefrologovi, aby zjistil, zda jde pouze o nevyzrálost mechanismů, které zajišťují noční koncentrování moče, nebo je porušená regulace jejího vyprazdňování z močového měchýře, anebo je pomočování projevem jiného onemocnění močových cest.
Nejčastější je v tomto věku tzv. primární noční pomočování, kdy děti jsou přes den suché, s vyjímkou pomočení během odpoledního spánku a netrpí zvýšenou frekvencí nebo poruchou močení. Suchý interval nebyl nikdy delší než šest měsíců.

Minimálně 15 procent dětí v tomto věku se pomočuje. Každým rokem, jak děti stárnou, se stav sám upravuje přibližně u 15 procent z postižených a ve věku 15 let zůstává jen 1 procento dětí s takovými potížemi.

Nejčastější příčinou primárního nočního pomočování (enuresy) je porucha probouzení.

U dětí vázne koordinace mezi signály z močového měchýře a mozkovými centry.
Další prokázanou příčinou je porucha vyplavování hormonu, který snižuje tvorbu moči. Možnosti léčby sahají od režimových opatření, nácviku vyprazdňování měchýře, po medikamentózní léčbu.
Antidiuretický hormon, který působí zahuštění noční moče a jehož nedostatečné uvolňování je jednou z častých příčin pomočování, lze dítěti podat formou nosních kapek.
V takovém případě se velmi přesně řiďte radami lékaře o správném dávkování kapek a o odnětí tekutin dvě hodiny před jejich podáním a po podání po celou noc. Jinak hrozí převodnění těla s možnými vážnými důsledky! Kapky totiž znemožňují nadbytečnou vodu z těla vyloučit.

Účinná léčba je vždy kombinací více postupů.
Velmi se osvědčují budící alarmy ve spojení s medikamentózní léčbou antidiuretickým hormonem a samozřejmě s dalšími režimovými opatřeními, motivací dítěte pomocí vhodného odměňování za suché noci a spoluprácí s celou rodinou.
Jako vhodný doplněk léčby poslouží dětské natahovací plenkové kalhotky na noc DryNites Pyjama Pants od Huggies®.
Poskytují diskrétní ochranu před nočním pomočováním. Oblékají se jako spodní prádlo, takže se dítě cítí sebejistě a není diskreditováno používáním plenek, které jsou "pro malé děti".
To je důležité zejména v případech, kdy je dítě ve společnosti svých kamarádů, například na školním výletě.
Potíže způsobené dětskou inkontinencí jsou velkou zátěží pro celou rodinu dítěte, které jí trpí.

Dětské natahovací plenkové kalhotky DryNites Pyjama Pants od Huggies® jsou k dispozici ve velikostech: medium pro děti od 4 do 7 let (20 - 30kg) a ve velikosti large pro děti od 7 do 10 let (30 - 40kg).
Můžete je získat v lékárně nebo výdejně zdravotnických potřeb na předpis ošetřujícího lékaře, nebo za hotové.