Hlavní podíl plynu, který je v trávicím systému produkován, vzniká při rozkládání potravy. Při tomto procesu naši malí pomocníci – střevní bakterie – uvolňují oxid uhličitý, metan a vodík, a to zejména v tlustém střevě. Navíc je tu vzduch, jejž polykáme při jídle, pití, žvýkání žvýkaček nebo kouření. Střevní plyny se částečně vstřebávají do krve přes střevní stěnu (stej­ně jako živiny) a vydechují se bez zápachu plícemi, jenže jistá část uniká, slušně řečeno, zadními vrátky, a to v průměru 5x až 25x denně.

prdelka.png

Zkrocení zlých větrů

Nadměrná plynatost může být známkou toho, že tělo extrém­ně reaguje na určitý druh stravy. Příčinou bývají potraviny, kte­ré se dlouho tráví, jsou bohaté na síru nebo obsahují cukerné alkoholy (plnidla a sladidla). Jde například o česnek, cibuli, zelí, růžičkovou kapustu, fazole, vejce, potraviny či nápoje obsa­hující sladidlo sorbitol a sycené nápoje. Velmi účinným způso­bem, jak omezit plynatost, je tedy úprava jídelníčku. Častější konzumace menších porcí a vy­loučení perlivých nápojů snižuje množství střevních plynů. Vy­zkoušet můžete i domácí ověře­né metody, jako je pití mátového či kmínového čaje. Tyto rostliny zklidní střeva a zmírní plynatost.

Síla bylinek

Pokud vás trápí nadýmání a s ním spojené nepříjem­né obtíže, sáhněte například po léčivém přípravku Gaspan, jehož klíčovými složkami jsou silice máty peprné a kmínu. Obě rostliny mají dobře známé účinky a již dlouho se použí­vají jako přírodní prostředky na zažívací potíže a ulevují od celé řady nepříjemných pří­znaků. Mátová silice zmírňuje křeče a bolesti břicha, zatímco kmínová zastavuje tvorbu ply­nu a snižuje nadýmání, obě pak mají vliv na zklidnění podráž­děných střev.

INFO:TAKÉ LIDÉ S URČITÝMI ZDRAVOTNÍMI KOMPLIKA­CEMI, JAKO JSOU INTOLE­RANCE LAKTÓZY, SYNDROM DRÁŽDIVÉHO TRAČNÍKU NEBO CUKROVKA, MOHOU MÍT VÍCE PROBLÉMŮ S PLYNATOSTÍ NEŽ OSTATNÍ.

Gaspan enterosolventní měkké tobolky je lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

6363b93c47dc6533121329.jpg

Více se dozvíte na www.gaspan.cz