man

Ženská menopauza je známa již po staletí, avšak o mužském přechodu, takzvané andropauze, se dlouho ani nešpitlo. Jeho mechanismus je ale tomu ženskému hodně podobný.

Život je strašný

Květa je vdaná třicet let a její vztah už moc partnerství mezi mužem a ženou nepřipomíná. Vaškovi je pětapadesát a poslední dobou se dost změnil. Z šlachovitého těla se mu postupně stalo cosi měkkého a povoleného s vyfutrovaným bříškem, rameny i boky. Ráno po něm Květa natřásá polštář promočený potem, ale to neznamená žádný bouřlivý sex, nýbrž neklidné a úzkostné spaní. Milostná frekvence se ustálila sotva na jednom čísle za měsíc a navíc se z Vaška stal nepříjemný morous. Když se nedávno bavili o zážitcích z mládí, Vaškovi se zalily oči slzami a přiznal, že je mu hrozně líto, že už ho v životě nic hezkého nečeká, žádná ženská se už po něm neotočí a před sebou má už jen perspektivu stáří, nemocí a nudy.  A padají mu vlasy! A bolí ho záda a pravá kyčle! A vůbec nic ho na světě netěší!

Květa se ho sice snažila uklidnit a naslibovat hezkou dovolenou, nebo veselý večírek s přáteli, ale Vašek to nechtěl. „Na co utrácet za cestování, když to už v tomhle věku nemá žádný význam. A žádná domácí veselice ho taky nebaví. Všichni se opijí, nuceně se smějí, pak odejdou a všechno je zase při starém.“  Vašek se evidentně trápí, ale vlastně ani neví proč. Nakonec skončil u lékaře, který z rozboru krve zjistil nedostatečnou tvorbu testosteronu. Vašek právě prožívá ukázkovou mužskou andropauzu.

Hra na třetího

man

Andropauza, mužská obdoba menopauzy, byla poprvé popsána ve 40. letech uplynulého století. Je to soubor příznaků způsobených poklesem tvorby mužských pohlavních hormonů, především testosteronu mezi 50.-55. rokem života. Úbytek tvorby testosteronu sice začíná už ve třiceti, první citelné příznaky se však dostavují až po padesátce. Na rozdíl od žen však neustává produkce pohlavních hormonů úplně, ale ustálí se na zhruba 30 % ve srovnání s životním maximem. Tato lapálie navíc nečeká všechny pány tvorstva, odhaduje se, že potížemi začne trpět jen každý třetí.

Co působí nedostatek hormonů?

Příznaky bývají u mužů podobné těm ženským. Muž se stává podrážděný a neurotický, má problémy se spánkem, sníženou chuť na sex, problémy s erekcí, často se dostává do stavu vyčerpanosti. Nadměrně se potí, kůže se stává suchou a ve zvýšené míře vypadávají vlasy. Dochází ke ztrátě svalové hmoty, naopak vzrůstá podíl tukové tkáně. Kromě toho se, stejně jako u žen, zvyšuje riziko osteoporózy a srdečně-cévních onemocnění. Určit správně diagnózu andropauzy bývá obtížné. Mnozí ješitní muži si nejsou ochotni vůbec připustit, že mají nějaké problémy. Nyní jsou však k dispozici rychlé metody na stanovení hladin hormonů v krvi a zároveň už lékaři počítají s tím, že tyto potíže mohou nastat.

Andopauza lýtka nezapaluje

Ale pozor. Andropauza není krize středního věku, kdy si váš samec začne po čtyřicítce dokazovat, jaký že je ještě borec, a nabrnkne si dceřinu spolužačku ze střední školy. Krize je důsledkem psychosociálních změn v životě, což souvisí hlavně s kariérou, vývojem partnerského vztahu a dospíváním dětí.

Jak své zlatíčko vyléčit

manNa potlačení příznaků menopauzy u žen se podává ženský hormon estrogen, logicky mužům pomáhá mužská verze – testosteron. Bylo prokázáno, že dodatečný přísun testosteronu zlepšuje náladu, psychickou i fyzickou pohodu, snižuje podrážděnost, nervozitu, vztek, pocity smutku a únavy. Zlepšení subjektivních příznaků udávají muži po 3 až 6 týdnech užívání. Zlepšuje se kvalita spánku a sexuálního života. Příznivě se upravuje poměr mezi svalovou a tukovou tkání. Pravděpodobně se z dlouhodobého hlediska snižuje i riziko srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy, to je ovšem zatím ještě otázkou dalšího výzkumu. Příznaky mužského klimakteria jsou v současnosti již oficiálně schváleny jako indikace k podávání testosteronu. Přípravek je dostupný ve formě želatinových tobolek, ale jen na předpis lékaře. Tato léčba se ale nadá aplikovat na nemocné rakovinou prostaty nebo prsu. Nevhodná je také při chorobách jater, srdečně-cévních onemocněních, edémech,  nemocných ledvinách a cukrovce. Podávání testosteronu se nedoporučuje v případě, že muž si chce ještě na stará kolena pořídit děti. Blokuje totiž tvorbu spermií. Kromě hormonální terapie svého drahého donuťte, aby aspoň trochu cvičil, omezil kouření, alkohol a necpal se párky a bůčkem.

Hladina testosteronu se nemění jen s narůstajícím věkem, ale i ročním a denním cyklem. Nejvyšší hodnoty lze u mužů naměřit v říjnu, poté pozvolna klesají až do dubna, kdy jsou nejnižší. V denním cyklu je ho v krvi nejvíc ráno (ranní erekce), pozdě dopoledne se ustálí a v pokročilejších odpoledních hodinách je nejnižší. Navíc každý muž má svůj individuální několikaminutový cyklus, který závisí na genetické predispozici a mnoha dalších faktorech, které stále ještě nejsou dostatečně známy. Ve zkoumaném vzorku byli muži s cyklem poklesu a nárůstu testosteronu v rozmezí šesti až dvaceti minut.

K čemu je testosteron

Tento hormon způsobí v pubertě nárůst svalové hmoty, růst vousů, změnu hlasu a další fyziologické změny, zároveň ale ovlivňuje i mužovo chování. Vysoká hladina podněcuje k dominanci, uzavřenosti a agresivitě, zároveň souvisí s tvrdohlavostí, vytrvalostí, zaměřením na společenský úspěch a v neposlední řadě na sex. Je-li testosteronu v krvi málo, objevuje se podrážděnost, vzteklost, ztráta libida a energie, špatné soustředění a poruchy spánku.

Znáte nějakého muže, který trpí andropauzou?