Hlavní podíl plynu, který je v trávicím systému produkován, vzniká při rozkládání potravy. Při tomto procesu naši malí pomocníci – střevní bakterie – uvolňují oxid uhličitý, metan a vodík, a to zejména v tlustém střevě. Navíc je tu vzduch, jejž polykáme při jídle, pití, žvýkání žvýkaček nebo kouření. Střevní plyny se částečně vstřebávají do krve přes střevní stěnu (stejně jako živiny) a vydechují se bez zápachu plícemi, jenže jistá část uniká, slušně řečeno, zadními vrátky, a to v průměru 5x až 25x denně.
Zkrocení zlých větrů
Nadměrná plynatost může být známkou toho, že tělo extrémně reaguje na určitý druh stravy. Příčinou bývají potraviny, které se dlouho tráví, jsou bohaté na síru nebo obsahují cukerné alkoholy (plnidla a sladidla). Jde například o česnek, cibuli, zelí, růžičkovou kapustu, fazole, vejce, potraviny či nápoje obsahující sladidlo sorbitol a sycené nápoje. Velmi účinným způsobem, jak omezit plynatost, je tedy úprava jídelníčku. Častější konzumace menších porcí a vyloučení perlivých nápojů snižuje množství střevních plynů. Vyzkoušet můžete i domácí ověřené metody, jako je pití mátového či kmínového čaje. Tyto rostliny zklidní střeva a zmírní plynatost.
Síla bylinek
Pokud vás trápí nadýmání a s ním spojené nepříjemné obtíže, sáhněte například po léčivém přípravku Gaspan, jehož klíčovými složkami jsou silice máty peprné a kmínu. Obě rostliny mají dobře známé účinky a již dlouho se používají jako přírodní prostředky na zažívací potíže a ulevují od celé řady nepříjemných příznaků. Mátová silice zmírňuje křeče a bolesti břicha, zatímco kmínová zastavuje tvorbu plynu a snižuje nadýmání, obě pak mají vliv na zklidnění podrážděných střev.
INFO:TAKÉ LIDÉ S URČITÝMI ZDRAVOTNÍMI KOMPLIKACEMI, JAKO JSOU INTOLERANCE LAKTÓZY, SYNDROM DRÁŽDIVÉHO TRAČNÍKU NEBO CUKROVKA, MOHOU MÍT VÍCE PROBLÉMŮ S PLYNATOSTÍ NEŽ OSTATNÍ.
Gaspan enterosolventní měkké tobolky je lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Více se dozvíte na www.gaspan.cz
Nový komentář