První příznaky klimakteria se objevují mezi 45 a 55 lety. V tomto období totiž dochází k postupnému vyhasínání činnosti vaječníků a k ukončení menstruace, tedy k menopauze.

 

Oproti obecnému povědomí není klimakterický syndrom způsoben nedostatkem estrogenu, jehož hladina se v tomto období snižuje. Spíše jde o to, že neubývá rovnoměrně, a to způsobuje ony nepříjemné psychické a fyzické stavy,“ říká gynekoložka MUDr. Hana Vránová.

 

Hormonální substituční terapie

Aby výkyvy nezpůsobovaly takové obtíže, předepisují lékaři tzv. HST, tedy hormonální substituční terapii. Chybějící estrogeny prostě dodáváte vašemu tělu uměle - tabletami, kapslemi, náplastmi, injekcemi, poševními mastmi nebo gely.

Hormonální léčba by vám měla pomoci od návalů, bušení srdce, horšení paměti, špatné nálady a podobně. Dokonce se osvědčila i jako prevence osteoporózy (řídnutí kostí). Bohužel není vhodná pro značnou část žen.

 

Alternativní nehormonální substituce

Další cestou jsou přípravky, které obsahují takzvané fytoestrogeny (rostlinné estrogeny). Jedná se v podstatě o potravinové doplňky a jako takové jsou volně dostupné v lékárnách.

Pokud zvolíte tuto přírodní cestu, musíte počítat s méně výraznými výsledky. Jejich vliv na osteoporózu, cévy a další je mnohem menší než u HST.

 

Co můžete udělat sama?

Pokud trpíte na návaly, tedy náhlé pocity horka, rudnutí a nadměrné pocení, nenoste přiléhavé oblečení ze syntetických materiálů. Vyhýbejte se horkým polévkám a nápojům. Omezte potraviny a nápoje, které „topí“ – alkohol, kořeněná jídla, colu, čokoládu. Zato se vrhněte na citrusy.

I s osteoporózou můžete bojovat vlastními silami. Není ovšem ve vašich silách ji léčit, ale můžete ji zastavit.

Určitě nepijte více než 3 decilitry vína denně, alkohol působí toxicky na kostní buňky zvané osteoblasty. I kávu si dopřávejte s mírou, kofein podporuje vyplavování vápníku s močí. Proti úbytku kostní hmoty jsou naopak vhodné jogurty, ovesné vločky, luštěniny a brokolice.

No a pak se jen hýbejte, nejlépe na sluníčku. Kosti, které jsou pravidelně zatěžovány, mají totiž větší sklon se zpevňovat. A sluníčko přece znamená blahodárný vitamin D, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku a jeho ukládání do kostí.

 

Rada od Ženy-in: Tohle období života má své velké výhody. Konečně se můžete věnovat jen sobě a vnoučata půjčovat a vracet podle libosti. Máte celkem tři životy: ten po narození, ten po třicítce a konečně ten po padesátce. Takže poslední šance – chyťte ji za pačesy a nenechte se omezovat nějakým klimakteriem.

   
Reklama