O menopauze se toho řeklo a napsalo už spousta. Jde o záležitost nemilou, ale všeobecně známou. A přestože svět pokročil a informovanost je v mnoha směrech někdy až obdivuhodná, andropauza – lidově mužský přechod – za svou ženskou variantou stále lehce pokulhává.

mana.jpg
Foto: Shutterstock

Andropauza je pozvolnější

Označení mužský přechod může být lehce zavádějící, protože lze získat dojem, že – stejně jako u žen – dochází také u mužů ve středním věku k náhlému poklesu pohlavního hormonu s názvem testosteron. Není to ale docela pravda. Přestože hladiny testosteronu s věkem u mužů klesají, pokles je obvykle stabilní (méně než 2 %). Andropauza se od ženské menopauzy tedy v mnoha ohledech liší. Na rozdíl od žen, mužský přechod se netýká všech mužů bez výjimky, a ani nedochází k úplnému „vypnutí“ reprodukčních orgánů. Nicméně nepříjemné důsledky snížené hladiny hormonů zažívají obě pohlaví. Vědci se však shodují, že spouštěčem andropauzy nemusí nutně být pouze úbytek pohlavních hormonů, ale také životní styl a celkový pohled na život.

Termín andropauza je oficiálně známý teprve od roku 1944, přičemž první studie týkající se této problematiky byla publikována až o 2 roky později.

Řada symptomů je shodná

Přes výše uvedené rozdíly mají mužská a ženská varianta přechodu řadu společných symptomů. Patří mezi ně například:

  • přibývání na váze v důsledku redistribuce tuků a ubývání svalové hmoty
  • zvýšené riziko osteoporózy
  • zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění
  • změny nálad a podrážděnost
  • sklon k depresi
  • potíže se spánkem
  • obecný nedostatek nadšení a ztráta obvyklé energie
  • zhoršená koncentrace a krátkodobá paměť
  • potíže v sexuálním životě (u žen často vaginální suchost, u mužů problémy s erekcí)

61a600b3bdcb9obrazek.png

Muži plodí dál

Přes řadu shodných příznaků existují nicméně podstatné rozdíly. Zatímco menopauza čeká dříve či později každou ženu, andropauzu citelně prožívá asi jen polovina mužské populace. Testosteron jim sice časem ubývá, ale jde o změnu pozvolnou (pokles testosteronu začíná už od 30. roku života). Andropauza se kromě toho objevuje podstatně později než menopauza u žen – až mezi 50. a 60. rokem života. 

Pocit, že ujíždí vlak

Andropauza – podobně jako menopauza – může mít značný dopad na psychiku jedince. Žena se obvykle s novou situací dříve či později vyrovná a přijme ji jako přirozenou součást života. Muži ale mívají sklon reagovat odlišně a s nástupem andropauzy nezřídka získávají pocit, že jim ujíždí vlak. Mohou se jej snažit dohnat (pro ně do té doby) nestandardním chováním, které se ve spoustě případů podobá pubertě. Nastupuje tzv. druhá míza, kdy si potřebují dokazovat, že stále za něco stojí. Ujištění pak hledají v náručích mladších žen, láká je adrenalin a nové začátky. Jiní podléhají workoholismu a jejich život se stává honbou za úspěchem, který je dosud míjel. Někteří naopak podlehnou skepsi a tendencím rezignovat na život.

par1.jpg
Foto: Shutterstock

Vše je řešitelné

Podobně jako u žen, také u mužů platí, že existuje řada způsobů, jak nepříjemné projevy andropauzy eliminovat. Jsou-li příznaky zásadní, je na místě návštěva lékaře (a případná substituční léčba). Při mírnějších obtížích často pomůže změna životního stylu (jistěji než změna partnerky za mladší), nutričně vyvážená strava, pravidelný pohyb, dostatečný odpočinek a pokud možno snížení stresu. Jde sice o zpočátku nepopulární opatření, v konečném důsledku ovšem bývají značně efektivní. Pomoci mohou i některé bylinky (například kotvičník) a jiné doplňky stravy.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.comnhs.uk 

Reklama