Holé stěny v bytě působí chudě, pustě a neutěšeně. Teprve když si na ně pověsíte obrázky, máte pocit útulné zabydlenosti. Obrazy dokážou s interiérem zázraky. Některé můžou dokonce dominovat natolik, že jim musíte podřídit prostor.

To se týká obrovských pláten, která zabírají skoro celou stěnu, nebo seskupení menších obrazů v sérii. Právě o těchto obrazových dominantách bude dnes řeč.

Toužíte po velkém obrazu, který by pokryl takřka celou stěnu? Pak je otázkou, zda si nejdřív pořídit obraz a přizpůsobit mu nábytek, nebo naopak. V každém případě by měl být obraz v harmonii s prostorem. Podívejte se na pár zajímavých ukázek a inspirujte se.

Dominantní

kůň

Všechno v této obdélníkové místnosti jako by soustředilo pozornost k obrovské olejomalbě koně. Obraz je natolik dominantní, že nepotřebuje ani rám. Vyniká ve své čistotě a monumentalitě.

Sladěný

obrazy

Podřídila se barva pohovky obrazům, nebo to bylo naopak? Na tom nesejde. V každém případě je to příklad skvěle sladěného nábytku s obrazy. Takhle by měl vypadat vkusný „gaučák“.

Kontrastní

gaučák

V tomto obývacím pokoji je jednoznačně dominantní obraz, bez něhož by místnost působila poměrně fádním dojmem. Jeho zářivě žlutá barva, podpořená nasvícením, kontrastuje s barevností zařízení a neopakuje nikde jinde, což ji jen umocňuje

Doplňující

obrazy

Úžasný nápad, jak pomocí obrazů „rozšířit“ prostor. Jako by obrazy suplovaly další okna. Tohoto efektu je dosaženo světlým podkladem a stejnou barevností rámů a oken. I když je tato místnost prozářená světlem, obrazy ji ještě více provzdušňují a opticky uzavírají.

Čtěte také

Obrazové tapety. Kýč, nebo paráda?

Reklama