Muži trpí nejčastěji onemocněním prostaty a varlat, ženy zase sužují stavy vedoucí k inkontinenci, neschopnosti udržet moč. Urologická onemocnění mají různé příznaky, které jsou pro ně více či méně typické.  

nykturie

Týká se vás některý z příznaků urologických onemocnění?

Často močím!
Polakisurie neboli časté nucení na močení je obvykle spojena s vymočením malého množství moči. Tento příznak může být projevem onemocnění prostaty, zánětu močových cest, ledvinné koliky či neurogenního močového měchýře.

Musím močit teď hned!
Urgence neboli náhlé nucení na močení je neodkladné močení, kterému se musí vyhovět. Vyskytuje se u onemocnění se sníženým objemem a zvýšenou dráždivostí močového měchýře, jako jsou záněty a nádory močového měchýře nebo neurologická onemocnění (např. roztroušená skleróza či stavy po poranění páteře).  

Mám únik moči!
Inkontinence neboli samovolný únik moči se dělí na tzv. stresovou, urgentní a smíšenou. Stresová inkontinence se projevuje zejména při kašli, smíchu či zvedání břemene a způsobuje ji nedokonalá souhra močových svěračů při zvýšení nitrobřišního tlaku a poklesu pánevního dna. Při urgentní inkontinenci nestihne pacient s neodkladným nucením na močení dojít na toaletu, a dojde tak k úniku moči. Smíšený typ inkontinence je dán stavy vedoucími k urgentní i stresové inkontinenci.

Pomočím se ve spánku!
Enuréza znamená pomočení se během spánku (ve dne i v noci), aniž by se pacient probudil. V dětství se za příčinu enurézy považuje nevyzrálost centrální nervové soustavy, v dospělosti může být enuréza projevem nerovnováhy mezi malým objemem močového měchýře a množstvím vytvořené moči v průběhu spánku. 

Špatně se mi močí!
Dysurie neboli obtížné močení může mít různé projevy jako bolest při močení, nutnost použití břišního lisu, opožděný start močení nebo přerušovaný proud močení (tzv. dribbling). Příčinou dysurie je nejčastěji zánět močové trubice, zvětšená prostata či zúžená močová trubice.

Močení mě pálí!
Strangurie neboli řezání a pálení při močení bývá typickým příznakem zánětlivého onemocnění dolních močových cest.

Nemůžu se vymočit!
Retence moči, anurie. K nejčastějším příčinám retence moči patří zvětšená prostata, skleróza hrdla močového měchýře, zúžená močová trubice nebo porucha nervového zásobení močového měchýře po úrazech páteře. Anurie je stav, kdy se pacient nemůže vymočit, protože netvoří moč. Příčiny anurie mohou být na úrovni ledvin či močových cest, ale mohou k ní vést i interní onemocnění.

Probudí mě nutkání na močení!
Nykturie je charakterizována pocitem nutnosti jít se vymočit během spánku, třeba jen jednou za noc, přičemž každému močení předchází a po každém močení následuje spánek. Nykturie může být samostatným onemocněním nebo může souviset se zvětšenou prostatou, s neurogenním močovým měchýřem či s interním onemocněním (např. s cukrovkou).

Noční nucení na močení
Nykturie patří k nejrušivějším urologickým syndromům. Cesty na toaletu během noci okrádají člověka o potřebný spánek a snižují schopnost znovu usnout. Přerušovaný spánek a dlouhodobý nedostatek spánku přitom významně zhoršují kvalitu života. Pacienti s nykturií jsou nevyspalí, přes den unavení, vyčerpaní a častěji se u nich objevují deprese a různé psychické problémy (poruchy koncentrace, koordinace, změny nálad), výpadky paměti, zažívací potíže i zvýšené riziko srdečně cévních chorob. Většina nočních záchodových chodců však nevyhledá žádnou lékařskou pomoc, protože považuje časté chození na záchod za přirozený proces stárnutí a nepřikládá mu vážnost.

Vyšetření u lékaře
Pokud pacient trpí nykturií, měl by se obrátit na svého lékaře, který doporučí odborné urologické vyšetření. Toto vyšetření není nijak bolestivé, skládá se z anamnézy pacienta a základních neinvazivních vyšetření. Pacient může přijít k lékaři s již vyplněnou pitnou a mikční kartou (ke stažení na www.nykturie.cz), což urychlí jeho diagnostiku a případně ušetří i další návštěvu lékaře. Do pitné a mikční karty pacient zapisuje čas, množství a typ vypité tekutiny a zároveň čas a množství vymočené moči.

Léčba nykturie
Podmínkou správné léčby je odhalení pravé příčiny problematického močení. Z pitné a mikční karty lze vyčíst případnou sníženou kapacitu močového měchýře, polyurii nebo noční polyurii. Ke zlepšení může stačit úprava životosprávy. Pokud nepomohou režimová opatření, lékař přistoupí k medikamentózní léčbě. Nykturii léčí desmopresin, látka nahrazující funkci vazopresinu, jehož produkce s postupujícím věkem klesá. V případě zmenšené kapacity močového měchýře se užívá desmopresin v kombinaci se spasmolytiky nebo anticholinergiky.

Více užitečných informací se dozvíte na stránkách www.nykturie.cz

nykturie

Reklama