62d687d5b1452cl.jpg
Foto: Shutterstock

Tvrzení, že kojení není žádná věda, rozhodně nelze považovat za pravdivé. Ano, sice existují maminky, které s ním nemají sebemenší problém, ale také je dost těch, které bojují nejen s úpornými bolestmi bradavek i celých prsou, ale i s tím, že jejich miminko nechce sát nebo se jim netvoří dostatek mléka. Naštěstí mohou ženy v dnešní době požádat o pomoc laktační poradkyni nebo si vyměnit zkušenosti s ostatními maminkami.

Kateřina
V porodnici se mi ohledně kojení moc nevěnovali a taky jsem na to doplatila. Po několika přisátích jsem měla rozkousané bradavky a myslela jsem si, že to snad vzdám a přejdeme na umělé mléko. Kamarádka mě naštěstí přesvědčila, ať to ještě zkusím a dala mi kontakt na svou bývalou laktační poradkyni, která za mnou přišla domů a neuvěřitelně mi pomohla. Ukázala mi, jak syna správně přikládat, že mu mám do úst vkládat celou bradavku apod. Poradila také nahřívání prsou před kojením a chlazení po kojení. Přestože jsem si zpočátku před přisátím brala lék na bolest, postupně se všechno zahojilo a syna jsem nakonec kojila do dvou let.

Eliška
Já nedám dopustit na kombinaci stříbrných kloboučků a lanolinové masti na bradavky. Není to zrovna levná investice, ale pomohly mi s podrážděním a popraskáním bradavek. Kloboučky zafungovaly snad během jednoho dne, ale je pravda, že jsem si odstříkala mléko a dceru ten den krmila z lahvičky, abych se mohla zahojit. Další dny jsem je nosila mezi kojením. Kamarádka zase nedá dopustit na zábal z tvarohu – i ten prý prsa uklidní. 

Julie
Nechtěla jsem nic podcenit, a tak jsem se s laktační poradkyní sešla už před porodem. A dobře jsem udělala, protože jsme zjistily, že mám vpáčené bradavky, a to není pro kojení vůbec ideální. Tím, že jsme na to přišly včas, jsem ale získala prostor zkusit to změnit. Pravidelně jsem cvičila s formovačem bradavek a vyplatilo se to. Podařilo se mi bradavku povytáhnout a dceru jsem potom mohla normálně kojit.

Jana
Já s kojením neměla sebemenším problém, ale taky jsem ho nepodcenila. Nevím, co přesně zabralo, nebo jestli jsem měla jen štěstí, ale můžu říct, co jsem všechno dělala. Koupila jsem si kojící čaj a pila dva šálky denně. Prsa jsem před kojením jemně masírovala. I když jsem neměla poranění, stejně jsem si bradavky preventivně mazala lanolinovou mastí. A taky jsem synovi nedala dudlík, protože jsem četla, že to může v prvních dnech kojení pořádně zkomplikovat. Zpočátku jsem syna taky přikládala jen na pár minutek a až postupně jsem dobu kojení prodlužovala, aby si bradavky navykly na zátěž. A taky jsem ho při kojení svlékla do plenky, abychom měli kontakt kůže na kůži. I to prý pomáhá. 

Zdroje: respondentky redakce

Čtěte také:

Reklama