V posledním díle našeho seriálu o kočkách se dozvíte, jak pečovat o nemocnou kočku a jak vůbec poznat, že nemocná je. Dobré rady vám opět udílí veterinářka a zvířecí psycholožka Hanka Žertová...

cat

Náš seriál o životě s kočkou končí. Tentokrát si budeme povídat o nemocných kočkách. Jak kočce v nemoci nejlépe pomoci vám prozradí veterinářka Hanka Žertová...

Když kočka stůně

zertova

Kočky jsou velice hrdí tvorové a nerady dávají najevo jakoukoli slabost. Když se kočka necítí dobře, většinou se schová do své oblíbené skrýše a tam tiše trpí. Poté, co ji znepokojená panička přinese do veterinární ordinace, zpravidla rázně odmítne nechat se vyšetřit nebo se tváří, že je naprosto zdravá a byla sem přinesena omylem. Proto je velice důležité dobře znát svoji kočku a její normální životní projevy, aby majiteli neunikly první známky toho, že něco není v pořádku. Takové postřehy pak velice pomohou veterináři při určování diagnózy.

Čeho si všímat

V prvé řadě je třeba sledovat zájem kočky o krmivo. Nechutenství může zapříčinit zdánlivá maličkost, která nám připadá banální, ovšem pro kočku je vážnou překážkou příjmu krmiva: například se jí nelíbí vůně nových granulí, nemá dobře vymytou misku, nebo je miska umytá novým saponátem. Velmi častým důvodem nechutenství koček bývá velké vyděšení a stres, například ze změny prostředí po rekonstrukci bytu nebo po přestěhování, ale někdy i po návštěvě veterináře nebo výstavy. Některé kočky vyvede z míry příchod nové osoby či zvířete do domácnosti - zvláště druhá kočka.
Když tyto možnosti vyloučíte a kočka se stále nemá k jídlu, může to signalizovat jednak onemocnění zažívacího systému (ústní dutina, zuby, jícen, žaludek, střeva, játra, slinivka), ale také ledvin, mozku, krve, nebo i očí, uší, kůže, kloubů a dalších orgánů, popřípadě začátek akutní infekční choroby. Stejně tak jakákoli bolest může způsobit, že kočka nechce jíst.
Proto si všímejte i dalších změn v životních projevech kočky. Má výtok z očí nebo z nosu? Kašle? Zvrací, má průjem nebo zácpu? Škrábe se? Přestala si umývat kožíšek nebo se naopak olizuje příliš často na určitém místě? Močí častěji, začala močit mimo záchod, je pro ni močení bolestivé? Přestala skákat na stůl a další vyvýšená místa? Kulhá? Přestala se mazlit?
Všechny své poznatky si poznamenejte, abyste na něco nezapomněli, zavolejte Vašemu veterináři a objednejte se k vyšetření. Budete tak mít jistotu, že na Vás a Vaši kočku bude mít dost času, že přijdete hned na řadu a kočku nebudou stresovat v čekárně psi.

Hana Žertová: Od kotěte ke kočce - jak vychovat bezproblémovou kočku

  • kockaGOLF TIME, spol. s r.o. Pardubice 2011
  • Počet stran: 63
  • Cena: 90 Kč

Kniha Od kotěte ke kočce obsahuje základní pravidla soužití lidí a koček, která by měli znát všichni, kdo uvažují o koupi kočky, nebo už kočku doma mají. Je určena jak pro čerstvé majitele koťat, které připravuje na všechna úskalí prvních dnů společného života, tak pro všechny obdivovatele a milovníky koček. Autorka pohlíží na tato dokonalá zvířata jako na jedinečné osobnosti a ukazuje, jak se s kočkami domluvit a jak jim správně porozumět. V závěru knihy jsou zmíněny také nejčastější poruchy chování koček.

Knížka je psána jazykem dobře srozumitelným i dětem a doplněna mnoha fotografiemi.

Kdy je třeba jet k veterináři okamžitě

Jsou však stavy a situace, kdy je potřeba dopravit kočku k veterináři co možná nejrychleji. Zde jsou ty nejzávažnější:

  • Poranění (řezná, kousná, střelná, bodná, pády z výšky, autoúrazy)
  • Všechny náhle vzniklé nenormální stavy (nechuť k pohybu, ulehnutí a apatie, záchvaty křečí, horečka, otoky, zvětšení dutiny břišní, krvácení z tělních otvorů, úporné škrábání, agrese)
  • Nechutenství, zvracení, průjem či zácpa trvající více než 24 hodin (u koťat 12 hodin)
  • Kašel, ztížené dýchání, výtok z nosu
  • Častější močení, někdy spojené s vyšším příjmem vody, změna barvy moči, zástava močení, bolest při močení
  • Výtoky z pohlavních orgánů
  • Změny smyslového vnímání (přecitlivělost na světlo, hluk nebo dotek, nebo naopak horší orientace v prostoru, zhoršená reakce na zvukové podněty)

Domácí péče

Poté, co veterinář kočku vyšetří a stanoví diagnózu, seznámí vás s léčebným režimem. Kočce bude třeba pravidelně podávat léky, což není vždy snadné. Pomoci mohou speciální tuhé a velice chutné pasty, ze kterých se udělají malé kuličky ukrývající lék - dostanete je u svého veterináře. Dbejte na dostatečný příjem tekutin. Pokud kočka přijímá krmivo, ale nechce pít, dá se troška vody přimíchat do „kapsičky“ nebo vpravit injekční stříkačkou do kousků syrového masa. Kočka také velice ocení klid, přítmí a teplo. Dopřejte jí tedy klidné a pohodlné místečko, kde ji nebude nikdo rušit (často si kočky k marodění vyhlédnou vaši skříň). Všichni se snažte chovat tak, jako kdyby byl nemocný někdo z rodiny - žádný velký hluk, hádky, návštěvy.
Počítejte s tím, že nemocná kočka bude nevrlá. Proto na případné ošetřování buďte vždy raději dva: jeden kočku šetrně, ale pevně přitlačí k podložce, a druhý ošetří ránu nebo podá lék. Vše se snažte dělat v klidu - každé větší rozrušení může narušit léčbu, ale hlavně vyvolá u kočky nedůvěru a strach, takže příště už se ošetření nemusí vůbec podařit.
Některé kočky zůstávají ve stavu napětí, podrážděnosti a nepohody i poté, co byla příčina jejich trápení odstraněna. Přetrvává u nich nechuť nebo střídavá chuť k jídlu, nepečují o srst, nemazlí se, nepředou, neotírají si tvářičky o předměty. Zde bývá užitečným podpůrným prostředkem syntetický tvářový feromon ve formě vaporizéru. Ten je vhodný i pro kočky v rekonvalescenci po prodělaném onemocnění nebo chirurgickém zákroku, aby se dostaly rychleji do dobré psychické formy.

MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz

Čtěte seriál o kočkách...

Reklama