V posledním díle našeho seriálu o kočkách se dozvíte, jak pečovat o nemocnou kočku a jak vůbec poznat, že nemocná je. Dobré rady vám opět udílí veterinářka a zvířecí psycholožka Hanka Žertová...
Náš seriál o životě s kočkou končí. Tentokrát si budeme povídat o nemocných kočkách. Jak kočce v nemoci nejlépe pomoci vám prozradí veterinářka Hanka Žertová...
Když kočka stůně
Kočky jsou velice hrdí tvorové a nerady dávají najevo jakoukoli slabost. Když se kočka necítí dobře, většinou se schová do své oblíbené skrýše a tam tiše trpí. Poté, co ji znepokojená panička přinese do veterinární ordinace, zpravidla rázně odmítne nechat se vyšetřit nebo se tváří, že je naprosto zdravá a byla sem přinesena omylem. Proto je velice důležité dobře znát svoji kočku a její normální životní projevy, aby majiteli neunikly první známky toho, že něco není v pořádku. Takové postřehy pak velice pomohou veterináři při určování diagnózy.
Čeho si všímat
V prvé řadě je třeba sledovat zájem kočky o krmivo. Nechutenství může zapříčinit zdánlivá maličkost, která nám připadá banální, ovšem pro kočku je vážnou překážkou příjmu krmiva: například se jí nelíbí vůně nových granulí, nemá dobře vymytou misku, nebo je miska umytá novým saponátem. Velmi častým důvodem nechutenství koček bývá velké vyděšení a stres, například ze změny prostředí po rekonstrukci bytu nebo po přestěhování, ale někdy i po návštěvě veterináře nebo výstavy. Některé kočky vyvede z míry příchod nové osoby či zvířete do domácnosti - zvláště druhá kočka.
Když tyto možnosti vyloučíte a kočka se stále nemá k jídlu, může to signalizovat jednak onemocnění zažívacího systému (ústní dutina, zuby, jícen, žaludek, střeva, játra, slinivka), ale také ledvin, mozku, krve, nebo i očí, uší, kůže, kloubů a dalších orgánů, popřípadě začátek akutní infekční choroby. Stejně tak jakákoli bolest může způsobit, že kočka nechce jíst.
Proto si všímejte i dalších změn v životních projevech kočky. Má výtok z očí nebo z nosu? Kašle? Zvrací, má průjem nebo zácpu? Škrábe se? Přestala si umývat kožíšek nebo se naopak olizuje příliš často na určitém místě? Močí častěji, začala močit mimo záchod, je pro ni močení bolestivé? Přestala skákat na stůl a další vyvýšená místa? Kulhá? Přestala se mazlit?
Všechny své poznatky si poznamenejte, abyste na něco nezapomněli, zavolejte Vašemu veterináři a objednejte se k vyšetření. Budete tak mít jistotu, že na Vás a Vaši kočku bude mít dost času, že přijdete hned na řadu a kočku nebudou stresovat v čekárně psi.
Hana Žertová: Od kotěte ke kočce - jak vychovat bezproblémovou kočku
Kniha Od kotěte ke kočce obsahuje základní pravidla soužití lidí a koček, která by měli znát všichni, kdo uvažují o koupi kočky, nebo už kočku doma mají. Je určena jak pro čerstvé majitele koťat, které připravuje na všechna úskalí prvních dnů společného života, tak pro všechny obdivovatele a milovníky koček. Autorka pohlíží na tato dokonalá zvířata jako na jedinečné osobnosti a ukazuje, jak se s kočkami domluvit a jak jim správně porozumět. V závěru knihy jsou zmíněny také nejčastější poruchy chování koček. Knížka je psána jazykem dobře srozumitelným i dětem a doplněna mnoha fotografiemi. |
---|
Kdy je třeba jet k veterináři okamžitě
Jsou však stavy a situace, kdy je potřeba dopravit kočku k veterináři co možná nejrychleji. Zde jsou ty nejzávažnější:
- Poranění (řezná, kousná, střelná, bodná, pády z výšky, autoúrazy)
- Všechny náhle vzniklé nenormální stavy (nechuť k pohybu, ulehnutí a apatie, záchvaty křečí, horečka, otoky, zvětšení dutiny břišní, krvácení z tělních otvorů, úporné škrábání, agrese)
- Nechutenství, zvracení, průjem či zácpa trvající více než 24 hodin (u koťat 12 hodin)
- Kašel, ztížené dýchání, výtok z nosu
- Častější močení, někdy spojené s vyšším příjmem vody, změna barvy moči, zástava močení, bolest při močení
- Výtoky z pohlavních orgánů
- Změny smyslového vnímání (přecitlivělost na světlo, hluk nebo dotek, nebo naopak horší orientace v prostoru, zhoršená reakce na zvukové podněty)
Domácí péče
Poté, co veterinář kočku vyšetří a stanoví diagnózu, seznámí vás s léčebným režimem. Kočce bude třeba pravidelně podávat léky, což není vždy snadné. Pomoci mohou speciální tuhé a velice chutné pasty, ze kterých se udělají malé kuličky ukrývající lék - dostanete je u svého veterináře. Dbejte na dostatečný příjem tekutin. Pokud kočka přijímá krmivo, ale nechce pít, dá se troška vody přimíchat do „kapsičky“ nebo vpravit injekční stříkačkou do kousků syrového masa. Kočka také velice ocení klid, přítmí a teplo. Dopřejte jí tedy klidné a pohodlné místečko, kde ji nebude nikdo rušit (často si kočky k marodění vyhlédnou vaši skříň). Všichni se snažte chovat tak, jako kdyby byl nemocný někdo z rodiny - žádný velký hluk, hádky, návštěvy.
Počítejte s tím, že nemocná kočka bude nevrlá. Proto na případné ošetřování buďte vždy raději dva: jeden kočku šetrně, ale pevně přitlačí k podložce, a druhý ošetří ránu nebo podá lék. Vše se snažte dělat v klidu - každé větší rozrušení může narušit léčbu, ale hlavně vyvolá u kočky nedůvěru a strach, takže příště už se ošetření nemusí vůbec podařit.
Některé kočky zůstávají ve stavu napětí, podrážděnosti a nepohody i poté, co byla příčina jejich trápení odstraněna. Přetrvává u nich nechuť nebo střídavá chuť k jídlu, nepečují o srst, nemazlí se, nepředou, neotírají si tvářičky o předměty. Zde bývá užitečným podpůrným prostředkem syntetický tvářový feromon ve formě vaporizéru. Ten je vhodný i pro kočky v rekonvalescenci po prodělaném onemocnění nebo chirurgickém zákroku, aby se dostaly rychleji do dobré psychické formy.
MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz
Čtěte seriál o kočkách...
- Kočka a další domácí zvířata. Většinu chce chytit, zabít a sníst
- Mám pouštět kočku ven? Co udělat pro její bezpečí
- Proč jsou některé kočky agresivní?
- Jak si vybrat tu správnou kočku
- Můžete mít víc koček pod jednou střechou?
- Není můj byt pro kočku nebezpečný?
- Když kočka musí...
- Co o kočkách možná nevíte
- Život s kočkou
Nový komentář
Komentáře
Já kupuji kvalitní granule pro kočky. Oblíbila jsem si e-shop Granule.cz. Jsou tam i krmiva, která prospívají zdraví.
DCOlga — #27 pokud pes nema bolesti a chutna mu jist, je to OK, ale clovek pak musi zvazit,kdy je ten spravny okamzik a nema smysl trapeni zviratka prodluzovat
Máme kočičku nalezence a je bezproblémová, jak zdraví tak výchova. Teda pokud se na naší zahradě neobjeví cizí kočičí vetřelec, to likviduje vše, co je jí v cestě a pokud nemůže na cizí kočku, tak zmlátí psa, našeho. Nemoci si "užíváme" se psem. Radši ani nechci počítat, kolik nás jen jeho léčení už stálo, ale utratit je nám ho líto, i když mu je už 14 let.
Trefa — #19 i jáá, myslím, že to pozná každý majitel svého mazlíčka, když se mu věnuje jak má
Nemoci se bohužel nevyhýbají ani zvířátkům a od toho jsou lidé, aby jim pomohli.
Já jsem myslela, že výchova kočky je jednoduchá..
u rodičů s tím nedělali problémy.
musilovahana — #21 no jasne, musi se naucit komunikobvat.. kocky mluvi anglicky a psi nemecky... kdyz vrti pes ocasem, chce si hrat, kdyz vrti ocasem kocka, chysta se k utoku... to jen jako priklad
PEPI11 — #20 takji kup granule rOYAL CANIN A BUDE SPOKOJENA..
moje maji hovezi a granule a sumku by do huby nevzaly. kdyby mely zdechnout
Máme kocoura, kočku a teď jsme si pořídili pejska. Pomalu se spolu učí žít a je to velká legrace je pozorovat.
DanaD — #3 No to by ale znamenalo, že ji nic lepšího nemohu dát, aby pak už obyčejné kapsičky nebo konzervy nechtěla. A to nevydržím, když pořád loudí. Ale je fakt, že je moje kočka dosti vybíravá, a už skoro žádné kočičí žrádlo nechce, ani když má hlad, a dost se kvůli tomu naštvu.
Trefa:mam doma pejska,hned poznam kdyz mu neco je,ale kocicku nemam.
holky poznate nepoznate.. kdyz ma kocka 15 let takuz spi sdkoro porad
ja to resim tak, ze tem starsim nad 13 let jednou za rok necham vzit krev a necham jim udelat aspon ledvinove ajaterni testy. Ono v pocatku problemu se da situace resit specialni dietou a kocce tomuze prodlouzit zivot az o 3 roky
já mám doma pejska.
Na každém poznáte, když ho něco trápí.
Člověk na svým mazlíčkovi pozná, když s ním není něco v pořádku
Já to na nich poznám,nejsou hravé a zalezou na své oblíbené místo a prospí celý den.
Kazde zviratko,kdyz je nemocne,potrebuju pomoc a peci,samo si nerekne,co ho trapi....
Rikina — #11 tak tak
DanaD — #10
možná i proto se říká, že mají kočky 9 životů...
Rikina — #9 jasne, ale to neni to zavazne selhavaci onemocneni.. to opravdu kocky kompenzuji cinost organu jeden druhym.. tak mi to vysvetloval vet.. a pak uz toproste prekroci unosnoumez a je to nevratny proces...proto je tak dulezite si vsimnout vcas