Kočičí záchody jsou dalším tématem, kterému se věnuje veterinářka Hanka Žertová ve svém seriálu o kočkách. Dnes jsou k vidění různě „vychytané“ kočičí toalety, ale kočky jsou tvorové konzervativní...

Ve třetím pokračování seriálu o kočkách se od veterinářky Hanky Žertové dozvíte, milé čtenářky, jak to má bytová kočka s chozením na onu místnůstku...

Kočičí záchody

zertova

Obliba koček jako zvířat chovaných výhradně v bytě roste v posledních letech také proto, že není třeba s nimi chodit ven k vykonání potřeby. Kočky jsou už od útlého věku velmi čistotné. Koťátka, která mají možnost sledovat mámu, se velice brzy naučí používat k vyměšování kočičí záchod a všechny své „výtvory“ důkladně zahrabávají. Instinktivně totiž vědí, že kdo po sobě všechno pořádně zahrabe a uklidí, ten nezanechá žádný pach, podle kterého by jej našli nepřátelé.
Kočky však mají rozdílné nároky na tvar, velikost a umístění záchodků i na druh steliva. Jak tedy vybrat ten pravý záchod?
Výrobci kočičích záchodků se předhánějí v nápadech. Kromě známých plastových bedýnek nejrůznějšího tvaru, velikosti a výšky okraje, bez krytu či s krytem, odvětrávaných či provoněných, existují i záchody cestovní - z impregnovaného textilu, které se dají vyčistit, složit a znovu požít, popřípadě papírové na jedno použití, na způsob sáčků do vysavače. Jsou také záchody, které se čistí samy - stelivo se proplachuje speciální kapalinou, která rozkládá moč i výkaly. Jiné ve tvaru velkého vejce a naplněné hrudkujícím stelivem zase stačí otočit a hrudky vypadnou samy ven bez zásahu lidské ruky. Byly vymyšleny i trenažéry, na kterých se kočky učí vykonávat potřebu na běžném lidském záchodě, přičemž dovedně balancují na prkénku. Širokému rozšíření těchto vymožeností brání často vysoká cena a možná i jistá konzervativnost koček. Zůstaňme tedy u těch nejběžnějších.

Velikost záchodu

cat

Podle odborníků by měl být kočičí záchod tak široký, aby se tam vešla stojící kočka na délku. Délka záchodku by měla být ještě o polovinu větší, tedy 1,5 délky kočky. Tak velké záchody jsou k dostání málokdy a v bytě zabírají příliš mnoho místa. Proto většina kočičích záchodků je mnohem menší. Kočky se zpravidla dokážou přizpůsobit, pokud jsou mladé a zdravé. S věkem se však jejich ohebnost zhoršuje a mohou trpět bolestmi kloubů. Taková kočka se pak na malý záchod těžko srovná. Stejně tak březí kočce, eventuálně kočce po kastraci nebo jiném operačním zákroku v břišní krajině, může snaha o vtěsnání se na malý záchod způsobovat nepříjemné pocity a bolest. Pro koťata, stejně jako pro staré a nemocné kočky, bývá zase problémem vysoký okraj. Pro tyto kategorie koček jsou vhodné záchodky se sníženým „prahem“, tedy částí, kterou tam kočka vstupuje. Kocouři, zvláště nekastrovaní, mívají potřebu močit vestoje směrem za sebe. Pro ty je tedy nejvhodnější záchod s hodně vysokými stěnami nebo s krytem.

Stelivo a jeho čistota

Každá kočka má jiné nároky na stelivo. Vždycky je dobré zeptat se chovatele nebo předchozího majitele kočky, na jaké stelivo byla zvyklá a zda s ním neměla problémy. Chcete-li stelivo změnit z důvodu ceny nebo lepší hygieny, je třeba to dělat pomalu. Dospod dát nové stelivo, ale navrch je posypat vrstvou původního, aby kočka nepřestala na záchod chodit a nehledala zoufale to, nač byla dosud zvyklá.
Záchodky je nutné udržovat v dokonalé čistotě. Vždy se snažte lhůtu k čištění, kterou udávají výrobci steliv, spíše zkrátit než prodloužit. Opatrně s parfemovanými stelivy a s různými odstraňovači pachu a osvěžovači vzduchu! Některé kočky shledávají v cizí vůni ohrožení a snaží se pak svůj prostor označkovat. Toalety proto vyplachujte jen horkou vodou, popřípadě umývejte saponátem, na který je kočka běžně zvyklá. Rozhodně nepoužívejte prostředky obsahující čpavek!

Správné umístění a počet záchodů

Dbejte na to, aby záchod byl na klidném místě, kde neběhají děti, kam se nedostanou psi a kde nehučí vysavač a další domácí „strašáci“. Nad záchodem by také nemělo nic viset, aby to náhodou na kočku nespadlo. Po špatné zkušenosti by se mohla začít záchodu vyhýbat.
Každá kočka chovaná samostatně by měla mít záchody dva. Některá kočka totiž nejde do záchodku, kde už je nějaká loužička či hromádka. Je-li v domácnosti více koček, musí být tolik záchodů, kolik je koček, plus nejméně jeden navíc. Měly by být rozmístěny tak, aby jedna kočka nemohla najednou vidět všechny. Jsou totiž kočky, které si záchody hlídají a své slabší kamarádky tím šikanují. Pokud naznáte, že tolik záchodů se do vašeho bytu nevejde, pak tam není místo ani pro více koček!

Stálý přístup

Přístup k záchodům musí mít kočka stále. I v případě, že bude trávit většinu dne či noci venku, měli byste jí zajistit přístup k suchému záchodku. Za mokra nebo v zimě kočka těžko hledá vhodné místečko. Venkovní záchod umístěte na chráněném místě někde pod střechou, nebo nainstalujte do domovních dveří kočičí dvířka, aby se kočka kdykoli dostala domů. Bude-li mít kočka svůj záchod ve vaší šatně, komoře, koupelně nebo na WC, vyřízněte v dolním rohu dveří dostatečně velký otvor, aby se tam kočka protáhla, a nespoléhejte na to, že všichni přece vědí... a vždycky ji někdo pustí. Máte-li dům o více patrech, měl by být alespoň jeden záchod v každém patře.
Dobrá péče o kočičí záchůdky se vždycky vyplatí. Nejčastějším problémem, který kočky chované v bytě mají, je totiž močení mimo vyhrazené místo. A nejčastější příčinou tohoto jejich zoufalého počínání je právě nevyhovující záchod.

MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz

Čtěte seriál o kočkách...

Reklama